Aaron Eckhart

Aaron Eckhart
Rol :Oyuncu
Doğum Tarihi :12.03.1968
Doğum Yeri:Kaliforniya

ABD'li film ve sahne aktörüdür. Kaliforniya'da doğup, 13 yaşında ailesi ile birlikte İngiltere'ye gitti. Birkaç yıl sonra, okul oyunlarındaki performası ile aktörlük kariyerine başladı. Eckhart, lise yıllarında Avustralya'nın Sydney kentine taşındı. Mezun olmadan okulu bıraktı ama gittiği bir yetişkin eğitim kursu ile diploma kazandı. 1994 yılında Brigham Young Üniversitesi'nin Güzel Sanatlar Bölümü'nü derece ile bitirdi. 1990'ların ortasında New York şehrinde işsiz bir aktör olarak yaşıyordu.

Eckhart, üniversitede tanıştığı yönetmen Neil LaBute'un birkaç oyunun oyunu kadrosunda yer alarak, onunla biraraya gelmişti. Beş yıl sonra, Neil LaBute'un kara komedi filmi In the Company Men'de, kadın düşkünü bir sosyopatı canlandırdı. LaBute'un rehberliğinde, onun yönettiği Your Friends & Neighbors (1998) , Nurse Betty (2000) , Possession' (2002) filmlerinde oynadı. Rol alacağı film seçiminde daha seçici olmaya başlayan Eckhart, The Core (2003) ve Paycheck (2003) adlı bilim-kugu filmlerinde, Conversations with Other Women (2006) ve No Reservations (2007) adlı romantik dramalarda oynadı. Eckhart, Steven Soderberg'in olumlu yorumlar alan 2000 tarihli Erin Brockovich filminde canlandırdığı George karakteriyle geniş bir tanınırlık sağladı. 2006 yılında, kendisine En İyi Aktör dalında Altın Küre adaylığı getiren Thank You for Smoking filminde Nick Taylor'ı canlandırdı. 2008 yılında, büyük bütçeli stüdyo filmi Kara Şövalye'de Two-Face adlı kötü adama dönüşen Bölge Savcısı Harvey Dent'i canlandırdı.
Brigham Young'tayken Eckhart, Moromon temalı film Godly Sorrow'da oynadı. Yönetmen/senarist Neil LaBute ile tanıştı. Eckhart, LaBute'un birkaç orijinal oyununda oynayarak ilk profesyonel oyunculuk tecrübesini yaşadı. BYU'dan mezun olduktan sonra, Eckhart New York şehrine taşındı ve geçici işlerde, otoboüs şoförlüğünde ve inşaat işçiliğinde çalıştı. Eckhart'ın televizyondaki ilk rolleri reklamlar oldu. Beverly Hills, 90210'nun ekstralarında rol aldı. Bu küçük rolü belgeseller, televizyon yapımı filmler ve kısa ömürlü program Aliens in the Family takip etti.

1997 yılında Neil LaBute'un sahne oyunundan uyarladığı In the Company of Men'da başrolde yer aldı. Eckhart, sağır bir büro işçisi olan beyaz bir kadının duygularıyla alay eden Chad rolünü oynadı. Eckhart'ın performansı çok iyi eleştiriler aldı. CNN.com yazarı Paul Tatara 'Eckhart's Chad even has a couple of sarcastic diatribes that mock Cristine's halting, hollow-voiced way of speaking' diye yazdı. In the Company of Men eleştirel bir başarı sağladı ve New York Film Eleştirmenleri Derneği Ödülleri'nde En İyi İlk Film ödülünü kazandı. Eckhart filmdeki performnsıyla Independent Spirit Ödülleri'nde En İyi İlk Performans dalında ödül kazandı. Film, Premiere dergisinin düzenlediği 'En Tehlikeli 25 Film' listesine girdi.

Sonraki yıl, Eckhart bir başka LaBute filmi olan Your Friends & Neighbors'te seksüel yönden zayıf olduğu için sorunlu bir evlilik yaşayan Barry karakterini canlandırdı. Eckhart rol için biraz kilo aldı. 1999 yılında, Oliver Stone'un Any Given Sunday filminde saldırı koordinatörü olan bir futbol koçunu canlandırdı. Aynı yıl Molly filminde otistik bir kadının erkek kardeşini oynadı.
Filmleri

1992
Double Jeopardy (TV)

1996
Aliens in the Family
1997
In the Company of Men-(Independent Spirit Award'da En İyi Başlangıç Performans ve Sıradışı Yeni Yetenek Satellite Ödüllerini kazandı.)

Slaughter of the Innocents
1998
Your Friends & Neighbors
Thursday
1999
Molly
Any Given Sunday
2000
Erin Brockovich
Nurse Betty
Tumble
2001
The Pledge
2002
Possession
2003
The Core
The Missing
Paycheck
2004
Suspect Zero
Vapor
2005
Neverwas
2006
Conversations With Other Women
Thank You for Smoking-(En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Küre ve Independent Spirit Awards adayı oldu.)
The Wicker Man
The Black Dahlia
2007
No Reservations
Towelhead
Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience
2008
Meet Bill
The Dark Knight
Traveling

Görev Aldığı Yapımlar

Aaron Eckhart Fotoğrafları

Aaron Eckhart FotoğraflarıAaron Eckhart FotoğraflarıAaron Eckhart FotoğraflarıAaron Eckhart FotoğraflarıAaron Eckhart Fotoğrafları