Alan Rickman

Alan Rickman
Rol :Yönetmen
Doğum Tarihi :21.02.1946
Doğum Yeri:Londra

BAFTA, Altın Küre ve Emmy ödülü sahibi, İngiliz oyuncu ve tiyatro yönetmeni. 1991 tarihli Robin Hood: Hırsızların Prensi filmindeki Nottingham Şerifi rolüyle öne çıkmıştır. Özellikle Harry Potter serilerinde canlandıdığı Severus Snape rolüyle genç kuşak tarafından tanınmıştır.


 


Biyografi


 


Alan Rickman, çifti bir ailenin çocuğu olarak Hammersmith, Londra'da 1946'da doğdu. Babası Bernard Rickman daha o sekiz yaşındayken öldü ve annesini dört çocukla tek başına bıraktı. Annesi Galler kökenlidir; babası ise İrlandalı ve katoliktir. Bir süre sonra Alan, West London's Latymer Upper School'da burs kazandı; öğretmenleri onu oyuncu olmaya teşvik etti. Sanata karşı ilgiliydi; bu yüzden Royal College of Art'da grafik tasarım okumak istiyordu. Soho-kur tasarım şirketinde işe başladı, ama oyunculuğu sevdiğini keşfettikten sonra, şirketi terk etti.


 


26'sına geldiğinde Royal Academy of Dramatic Art'da (RADA) öğrenciliğe başladı. RADA'da 3 yıl geçirdikten sonra, sahnede isim yapmaya başladı.


 


Rickman artık tüm dünyada 'Love Actually/Aşk Her Yerde', 'Die Hard/Zor Ölüm', 'An Awfully Big Adventure', 'Bob Roberts', 'Dogma' ve 'Galaxy Quest' gibi farklı türde filmlerde sergilediği performanslarla tanınıyor.


 


'Sense and Sensibility' ve 'Michael Collins' filmleriyle BAFTA'ya aday gösterilen, ve 'Robin Hood: Prince of Thieves'le En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında BAFTA kazanan aktör, 'Truly Madly Deeply', 'Close My Eyes' ve Robin Hood: Prince of Thieves'le Yılın Sinema Oyuncusu dalında Evening Standard'a aday oldu. Aktörün 'Mesmer'daki performansı da Montreal Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterildi. Rickman'ın son dönem filmleri arasında 'Blow Dry', 'The Search for John Gissing' ve Anthony Minghella'nın yönettiği 'Play' bulunmakta.


 


HBO yapımı 'Rasputin'deki gizemli Rus keşişi rolüyle Rickman, 1996 Emmy, Altın Küre ve Olağanüstü Erkek Başrol Oyuncusu dalında SAG ödüllerine layık görüldü. Aktörün diğer televizyon çalışmaları şöyle sıralanabilir: Kendisine En İyi Erkek Oyuncu dalında Emmy adaylığı getiren 'Something the Lord Made'; 'Benefactors', 'Revolutionary Witness', 'Spirit of Man', 'Pity in History', 'The Barchester Chronicles', 'Busted', 'Thérèse Raquin' ve 'Romeo and Juliet/Romeo ve Juliet'.


 


Rickman tiyatro yönetmenliği de yaptı. West End'de Ruby Wax'in başrol oynadığı 'Wax Acts', Sharman MacDonald'ın yazdığı, Londra'da West Yorkshire Playhouse ve Almeida Tyatrosu'nda sahnelenen 'The Winter Guest''in ardından, (MacDonald'la birlikte yazdığı) 'The Winter Guest'in sinema uyarlamasını yönetti. Emma Thompson'ın başrolünü üstlendiği film, Venedik Film Festivali Resmi Seçimi çerçevesinde gösterildi ve üç dalda ödül aldı. Film Chicago Film Festivali'nde de En İyi Film Ödülü'ne layık görüldü.


 


Kraliyet Shakespeare Tiyatrosu'nun da üyesi olan Rickman, hem West End, hem de Broadway'de 'Les Liaisons Dangereuses'de rol aldı ve Tony Ödülü'ne aday gösterildi. Aktörün KST'yla yer aldığı diğer yapımlar şöyle özetlenebilir: 'Mephisto', 'Troilus and Cressida', 'As You Like It', 'Love's Labour's Lost', 'Captain Swing' ve 'The Tempest'. Yine de, aktörün çoğu sahne çalışması çağdaş tiyatro tarzındadır ve şöyle sıralanabilir: Glasgow Citizens'da sahnelenen 'Fears and Miseries of the Third Reich'; Crucible Sheffield'de sahnelenen 'The Carnation Game' ve 'The Summer Party'; Bush Tiyatrosu'nda sahnelenen 'Commitments' ve 'The Last Elephant'; Hampstead Tiyatro Kulübü'nde sahnelenen 'Bad Language'; 'The Grass Widow'; Kraliyet Sarayı'nda sahnelenen 'The Lucky Chance' ve 'The Seagull'.


 


Rickman ulusal tiyatroda 'Antony & Cleopatra'da ve Riverside Studios'da sahnelenen 'Hamlet'te başrol üstlendi. Oyunun yönetmeni Georgia'daki Rustaveli Tiyatrosu'nun ünlü yönetmeni Robert Sturua'ydı. Rickman, ayrıca, Edinburgh Festivali'nde 'The Devil is an Ass', sonradan Avrupa turnesine çıkan 'Measure for Measure'; 'Rusya turnesine çıkan 'Karamazov Kardeşler' ve Yukio Ninagawa'nın yönettiği 'Tango at the end of Winter'da sahneye çıktı. Sonradan West End'e transfer olan bu oyun Rickman'a En İyi Erkek Oyuncu dalında Time Out Ödülü kazandırdı.


 


Rickman, kısa süre önce, Noel Coward'ın büyük başarı kazanan West End prodüksiyonu 'Private Lives' da rol aldı. Aktör En İyi Oyuncu dalında hem Variety Club, hem de Tiyatro İzleyicileri Ödülü kazanmanın yanı sıra, Olivier ve Evening Standard ödüllerine aday gösterildi. Oyun Broadway'e taşınıp Rickman'a En İyi Erkek Oyuncu dalında Tony adaylığı getirmeden önce Albery Tiyatrosu'nda kapalı gişe oynadı. Bunun ardından Londra'ya dönen aktör, Richard Curtis'in yönettiği 'Love Actually/Aşk Her Yerde'de ve HBO yapımı 'Something the Lord Made'de rol aldı.


 


Beraber yaşadığı Rima Horton aktif bir işçi partisi çalışanı olmasına rağmen, Rickman politik konulara mesafeli durdu. 'British Actors and Equity' kampanyasına aktif olarak katılarak, hem İngiliz oyuncuların uygun ücretlere imza atmalarını, hem de kariyerleri bittikten sonra, rol aldıkları filmler için gösterim başına (tekrar yayınlar) ücret almalarını sağlamaya çalışmıştır.


 


Filmografi

2000'ler


 


·         Harry Potter ve Ölüm Yadigârları, 2010-2011


·         The Villa Golitsyn, 2010


·         We're Here to Help, 2008


·         Harry Potter ve Melez Prens, 2008


·         Bottle Shock, 2008


·         Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Şeytan Berberi, 2007


·         Turpin


·         Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, 2007


·         Nobel Son, 2007


·         Koku: Bir Katilin Hikayesi, 2006


·         Kar Pastası, 2006


·         Harry Potter ve Ateş Kadehi, 2005


·         Otostopçunun Galaksi Rehberi, 2005


·         Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, 2004


·         Something the Lord Made, 2004


·         Love Actually, 2003


·         Harry Potter ve Sırlar Odası, 2002


·         'King of the Hill' ... King Philip (1 bölüm, 2002)


·         Joust Like a Woman, 2002 (TV)


·         The Search for John Gissing, 2001


·         Harry Potter ve Felsefe Taşı, 2001


·         Blow Dry, 2001


·         Hjælp, jeg er en fisk, 2000


·         Play, 2000
1990'lar


·         Galaksi Savaşçıları, 1999


·         Dogma, 1999


·         'Eco-Challenge Argentina', 1999 (TV)


·         Dark Harbor, 1998


·         Judas Kiss, 1998


·         Bir Kış Masalı, 1997


·         Özgürlüğün Bedeli, 1996


·         Rasputin, 1996 (TV)


·         Sense and Sensibility, 1995


·         An Awfully Big Adventure, 1995


·         Mesmer, 1994


·         'Fallen Angels' 1 bölüm, 1993


·         Murder, Obliquely, 1993 (TV)


·         Başbakan Bob Roberts, 1992


·         Close My Eyes, 1991


·         Robin Hood: Hırsızlar Prensi, 1991


·         Closet Land, 1991


·         Truly Madly Deeply, 1990


·         Quigley Down Under, 1990


1980'ler


·         Ateş Tuzağı, 1989


·         Revolutionary Witness, 1989 (TV)


·         Spirit of Man, 1989 (TV)


·         Zor Ölüm, 1988


·         'Girls on Top'  2 bölüm, 1985


·         Cancel Toast, 1985 (TV)


·         Four-Play, 1985 (TV)


·         Pity in History, 1985 (TV)


·         'The Barchester Chronicles', 1982 (mini) (TV)


·         'Smiley's People' 1 bölüm, 1982


·         Bölüm #1.2 , 1982 (TV)


·         'Thérèse Raquin', 1980 (mini) (TV)


1970'ler


·         Romeo & Juliet, 1978 (TV) 

Görev Aldığı Yapımlar

Alan Rickman Fotoğrafları

Alan Rickman FotoğraflarıAlan Rickman FotoğraflarıAlan Rickman FotoğraflarıAlan Rickman FotoğraflarıAlan Rickman Fotoğrafları