Albert Finney

Albert Finney
Rol :Oyuncu
Doğum Tarihi :9.05.1936
Doğum Yeri:Salford

Albert Finney, Jr (d. 9 Mayıs 1936) 5 kez Oscar'a aday gösterilmiş, Emmy ödülü sahibi İngiliz oyuncu.


Salford, Lancashire, İngiltere'de Alice and Albert Finney'nin oğlu olarak dünyaya gelen Finney Royal Academy of Dramatic Art'da eğitim aldı. Finney, 1963’te Henry Fielding’in romanından, Tony Richardson tarafından uyarlanan Tom Jones filminde baş karakter olarak rol aldı. Filmdeki Tom Jones rolüyle Oscar’a aday gösterilen aktör, Venedik Film Festivali'nde En İyi Aktör ödülünü (Volpi Cup) kazandı. 1964'de John Osborne'un Luther adlı oyundaki Martin Luther rolüyle ve 1968'de Peter Nichols'un A Day in the Death of Joe Egg adlı oyundaki performansıyla, En İyi Erkek Oyuncu dalındaTony Ödülleri'ne aday gösterildi.


Oyuncu 1984'de The Dresser filmiyle Berlin Film Festivali'nde En İyi Aktör ödülünü almıştır. Tom Jones, Murder On The Orient Express, The Dresserve Under the Volcano filmleri ile En İyi Erkek Oyuncu Oscarı'na, Erin Brokovich adlı filmi ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarı'na aday gösterildi.


Jane Wenham (1957-1961), Anouk Aimée (1970-1978) ve Katherine Attson (1989-1991) ile evli kalmıştır.

Görev Aldığı Yapımlar

Albert Finney Fotoğrafları

Albert Finney FotoğraflarıAlbert Finney FotoğraflarıAlbert Finney FotoğraflarıAlbert Finney FotoğraflarıAlbert Finney Fotoğrafları