Audrey Hepburn

Audrey Hepburn
Rol :Oyuncu
Doğum Tarihi :4.05.1929
Doğum Yeri:Brüksel

İngiliz-Hollandalı sinema oyuncusudur. Daima sempatik ve masum yüzlü güzel oyuncu 1 Oscar ödülüne sahiptir.

Hayatı

Belçika'nın Brüksel kentinde doğdu. Annesi Hollandalı bir barones, babası zengin bir İngiliz bankacıydı. Anne ve babası, Audrey henüz bir yaşındayken boşandı ve Audrey annesinin yanında kaldığından babasını bir daha göremedi. 10 yaşındayken annesi başka bir adamla evlendi ve Hepburn yeni babası ile birlikte Nazi işgali altındaki Hollanda'ya göç etmek zorunda kaldı. Burada oldukça zor bir çocukluk geçiren Hepburn'un sinemaya büyük ilgisi vardı ve oyuncu olmanın düşlerini kuruyordu. Savaşın bitmesinden sonra Londra'ya gidip bir bale okuluna yazıldı ve bir süre sonra modellik yapmaya başladı.

Oyuncu olabilmek için İngiltere'ye giden Hepburn, ilk filmi 'Young Wives Tale'da (1951) rol aldığında 22 yaşındaydı. Bu ilk filminde güzelliği ve zerafeti ile izleyen herkesin dikkatini çeken Hepburn hızlı bir yükselişe geçti.

'Monte Carlo Baby', 'Lavender Hill Mob' ve 'Secret People' gibi filmlerde oynadıktan sonra Hepburn, 1952'de rol aldığı 'Roman Holiday' ile büyük başarı kazandı. Bir prensesi canlandırdığı 'Roman Holiday' Hepburn'un ilk başrolüydü ve Gregory Peck ile birlikte rol aldığı film sayesinde En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'nü kazandı. Bu ödül onu bir anda yıldız mertebesine yükseltti ve Hepburn hızını hiç kaybetmeden art arda başarılı yapımlarda rol aldı.

1954'de usta yönetmen Billy Wilder'ın 'Sabrina'sında ünlü oyuncu Humphrey Bogart ile rol alan güzel yıldız bu filminden bir Oscar adaylığı kazandı. Daha sonra Hepburn 'War And Peace', 'Funny Face', 'Love in the Afternoon', 'Green Mansions' ve 'The Unforgiven' gibi filmlerde rol aldı. 1957 senesinde ki Billy Wilder Love in the Afternoon filminde Gary Cooper ile oynar, bu iyi bir aşk filmidir. Kariyerinin bu kısmında dönemin en ünlü yönetmenleri ve aktörleri ile çalışan Hepburn çalıştığı herkesi kendine hayran bırakıyordu. O yalnızca güzel ve yetenekli bir oyuncu değil aynı zamanda zarif bir hanımefendiydi. Güzel yıldız daha sonra 'My Fair Lady', 'Breakfast at Tiffany's' ve 'Wait Until Dark' gibi filmlerle büyük başarı kazandı.1962 de Tiffany'de Kahvaltı'da George Peppard ile başrolleri paylaştı ve usta Yönetmen Blake Edwards tarafından yapılmış bir filmdir. Burada git geller yaşayan bir kadının iç dünyasını oynar.

Audrey Hepburn bu başarılı oyunculuk kariyerinin yanında birçok yıldız oyuncu gibi özel hayatıyla da sürekli gündemde kaldı. Gerek William Holden ile yaşadığı fırtınalı aşk gerek Mel Ferrer ile yaptığı sorunlu evlilik tüm dünya tarafından yakından takip edildi. Hepburn'un Mel Ferrer'den Sean adında ve Dr. Andrea Dotti'den Luca adında iki çocuğu var.

Audrey Hepburn 1990'da oyunculuğu askıya aldı ve yalnızca çok özel projelerde yer aldı. Audrey Hepburn 20 Ocak 1993'te İsviçre'de bağırsak kanserinden öldüğünde 63 yaşındaydı. Hepburn'un mezarı şu an İsviçre'de bulunuyor.

Kariyeri

Audrey Hepburn tüm oyunculuk kariyeri boyunca sayısız ödülün sahibi oldu. 1954'de 'Roman Holiday' ile kazandığı Oscar'ın yanında tam 4 kez En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ına aday gösterildi. Bunun yanında 2 kez İngiliz Film Akademisi Ödülleri BAFTA'yı kazanan Hepburn bu ödüle iki kez de aday gösterildi. Ayrıca Hepburn'un iki adet Altın Küre Ödülü var.

Önemli Filmleri

1948 Nederlands In 7 Lessen (7 Derste Hollandaca)
1951 One Wild Oat (Bir Yabani Yulaf Tanesi)
1951 Laughter in Paradise
1951 Monte Carlo Baby
1951 Young Wives' Tale
1951 The Lavender Hill Mob
1952 The Secret People
1952 Nous İrons à Monte Carlo (We Will Go to Monte Carlo)
1953 Roman Holiday (Roma Tatili)
1954 Sabrina
1956 War And Peace (Savaş ve Barış)
1957 Funny Face (Şahane Macera)
1957 Love In The Afternoon
1959 Green Mansions
1959 The Nun's Story
1960 The Unforgiven (Affedilmeyenler)
1961 Breakfast at Tiffany's (Tiffany'de Kahvaltı)
1961 The Children's Hour (Tehlikeli Fısıltı)
1963 Charade
1964 Paris When It Sizzles (Ağustosta Paris)
1964 My Fair Lady
1966 How To Steal A Million
1967 Two For The Road
1967 Wait Until Dark
1976 Robin And Marian
1979 Bloodline (Soy)
1981 They All Laughed
1989 Always (Daima)

Aldığı Ödüller

1953 BAFTA Ödülü (En iyi Kadın Oyuncu), Roman Holiday
1953 New York Film Critics Circle Award (En İyi Kadın Oyuncu), Roman Holiday
1954 Oscar Ödülü (En iyi Kadın Oyuncu), Roman Holiday
1954 Altın Küre Ödülü (En iyi Kadın Oyuncu), Roman Holiday
1959 BAFTA Ödülü (En iyi Kadın Oyuncu), The Nun’s Story
1959 New York Film Critics Circle Award (En İyi Kadın Oyuncu), The Nun's Story
1959 San Sebastian Uluslararası Film Festivali (En iyi Kadın Oyuncu), The Nun’s Story
1964 BAFTA Ödülü (En iyi Kadın Oyuncu), Charade

Görev Aldığı Yapımlar

Audrey Hepburn Fotoğrafları

Audrey Hepburn FotoğraflarıAudrey Hepburn FotoğraflarıAudrey Hepburn FotoğraflarıAudrey Hepburn FotoğraflarıAudrey Hepburn Fotoğrafları