Bergüzar Korel

Bergüzar Korel
Rol :Seslendirme
Doğum Tarihi :27.8.1982
Doğum Yeri:İstanbul

Türk oyuncu ve şarkıcı. 

Tanju Korel-Hülya Darcan çiftinin kızları olarak 27 Şubat 1982 yılında İstanbul'da doğdu. Çocukluğunu Ulus'ta geçiren Korel, ilk öğrenimini Nilüfer Hatun İlköğretim Okulu, orta öğrenimini Yıldız Koleji'nde yaptı. Kolejden mezun olmasının ardından Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nü tamamladı. Üniversiteden önce profesyonel kulüplerde voleybol oynadı. Okul hayatı boyunca birçok oyun ve kısa filmde yer aldı. Aynı zamanda Devlet Tiyatrosu Kuva-i Milliye oyununda yardımcı oyuncu olarak yer aldı. Bir süre Nicole Kidman ve Tom Hanks’in oyuncu koçluğunu yapan Susan Baston ile çalıştı ve Özay Fecht’in workshop çalışmalarına katıldı.

Kariyeri

İlk dizi rolünü 1998 yapımı olan Kırık Hayatlar'da aldı. Ardından 2005 yapımı Kurtlar Vadisi: Irak filminde Leyla karakteriyle izleyicilerin karşısına çıktı. Kurtlar Vadisi filmi için rol teklifi geldiğinde hasta olan babası Tanju Korel'in doktorları hastayı kaybetmek üzere olduklarını söylüyorlardı. Bu koşuşturmanın içinde önce rolü geri çevirdi. Ancak annesinin 'Baban bu görüşmeye gitmeni isterdi' sözüyle ikna oldu ve teklifi kabul etti. Bu rolün bir zorluğu da Leyla karakterinin Arapça konuşuyor ve filmin canlı çekilecek olmasıydı. Bergüzar Korel bu dili hiç bilmemesine rağmen çok kısa bir sürede rolüne hazırlandı ve çok başarılı oldu. Film gişe rekorları kırdı.

Kurtlar Vadisi Irak'ta yakaladığı başarının ardından yine aynı yıl çekilen Zeytin Dalı dizisinde İklim karakterini canlandırdı. Bu arada reklam filmlerinde rol aldı. Asıl büyük çıkışını ise Kanal D'nin '2006'nın En Fazla Reyting Alan Dizisi' ünvanını alan Binbir Gece'deki Şehrazat Evliyaoğlu rolüyle yaptı. Bu rolde kendisine oyuncu koçluğunu ünlü sanatçı Ayla Algan yaptı. Bu dizideki başarılı performansı ile 2006 Altın Kelebek En Başarılı Kadın Oyuncu ödülünü aldı.

Bergüzar Korel sosyal sorumluluk projelerinde de faaliyet göstermektedir. Yapı Kredi ve TEGV işbirliğiyle hayata geçirilen “Okuyorum Oynuyorum” projesinde çocuklarla Sokak Tiyatroları düzenledi ve onlara oyuncu koçluğu yaptı.

Türk sinema televizyonlarında ve özellikle tiyatroda kalıcı olmak istediğini ve bunun için de çok çalıştığını her fırsatta söyleyen yıldız; voleybol, buz pateni, rüzgar sörfü gibi sporların yanı sıra dans ve piyano eğitimi de almıştır.

Oyuncu, Binbir Gece dizisinden sonra gelen film ve program tekliflerini değerlendirerek Star TV'de Çocuktan Al Haberi isimli yarışma programını yapmıştır.

Tolgahan Sayışman ile romantik komedi Aşk Geliyorum Demez filmini çekmiştir.

Casus Kızlar adlı çizgi filmde 'Sam' karakterini seslendirmiştir.

2010-2011 senelerinde Bergüzar Korel, başrolünü Bülent İnal ile paylaştığı atv'de yayınlanan Bitmeyen Şarkı dizisinde rol almıştır. Aynı sene Muhteşem Yüzyıl dizisine konuk oyuncu olarak katılmış, Monica Teresse karakterini canlandırmıştır. Son olarak 2012'de başlayan Karadayı dizisinde Kenan İmirzalıoğlu ile başrol oynamış ve dizide Hakime Hanım Feride Şadoğlu karakterini canlandırmıştır.

48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'Ve Kadın Dünyaya Dokundu' ana teması doğrultusunda kadınlardan oluşturuldu. Bergüzar Korel de jüri üyesi olarak görev yapmıştır.

Oyuncu 2016 yılının Ekim ayında eşi Halit Ergenç ile Kanal D kanalında yayınlanan Vatanım Sensin adlı dönem dizisi ile kamera karşısına geçmiştir.

Bergüzar Korel, tiyatro ve sinema oyuncusu Halit Ergenç ile 2009 yılının ağustos ayında evlendi. 2010 yılının şubat ayında çiftin Ali isminde bir erkek çocuğu dünyaya gelmiştir.

Filmografi

2018 Bir Aşk İki Hayat
2009 Casus Kızlar (Seslendirme)
2009 Aşk Geliyorum Demez
2006 Kurtlar Vadisi Irak

Televizyon

2017 Vatanım Sensin
2012 Karadayı
2011 Muhteşem Yüzyıl
2010 Bitmeyen Şarkı
2009 Bergüzarla Çocuktan Al Haberi (TV Programı)
2006 Binbir Gece
2012 Zeytin Dalı
2012 Cemalim (TV Filmi)
1999 Şen Olasın Ürgüp (TV Filmi)
1998 Kırık Hayatlar

Ödüller

2014 Ayaklı Gazete TV Yıldızları Ödülleri - En İyi Dönem Dizisi Kadın Oyuncu, Karadayı
2014 MGD Altın Objektif - En İyi Kadın Oyuncu, Karadayı
2013 Altın Kelebek Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu, Karadayı
2013 Yıldız Teknik Üniversitesi - En İyi Kadın Oyuncu, Karadayı
2013 Medya Oscarları - En İyi Kadın Oyuncu, Karadayı
2013 Ayaklı Gazete TV 2013 Yıldızları Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu, Karadayı
2013 Altın Aslan Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu, Karadayı
2012 RTGD Ödülleri - Yılın Kadın Oyuncusu, Karadayı
2012 Ayaklı Gazete - En İyi Drama Kadın Oyuncusu, Karadayı
2012 YBTB Ödülleri - Yılın Kadın Oyuncusu, Karadayı
2010 Aslan Max Ödülleri - En Sevilen Çocuk Programı, Bergüzarla Çocuktan Al Haberi
2008 Burç Okulları - En Başarılı Kadın Oyuncu
2007 RTGD Ödülleri - TV Yıldızı
2006 Altın Kelebek Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu, Binbir Gece

Görev Aldığı Yapımlar

Bergüzar Korel Fotoğrafları

Bergüzar Korel Fotoğrafları Bergüzar Korel Fotoğrafları Bergüzar Korel Fotoğrafları Bergüzar Korel Fotoğrafları Bergüzar Korel Fotoğrafları