Beyoncé Knowles

Beyoncé Knowles
Rol :Seslendirme
Doğum Tarihi :4.09.1981
Doğum Yeri:Houston, Teksas

Amerika doğumlu Pop ve R&B şarkıcısı, modacı, manken, yönetmen, aktris ve söz yazarıdır. 


Houston, Teksas'da doğup büyüyen Beyoncé 8 yaşından başlayarak dans ve ses yarışmalarıyla tanınmış daha sonra kariyerini güçlendirmek için sanat okullarına gidip kendini geliştirmiş ve bu konuda uzman olmuştur. 16 yaşında sahnelere ilk adımını atmıştır. Kendisinin kurduğu ve yakın akrabalarından oluşan 1997'de kurulan,tüm zamanların en başarılı ve 52 milyondan fazla satışıyla dünyanın en çok satan kız grubu olan Destiny's Child adlı grubun lideri ve kurucusu olarak Dünya çapında daha 18 yaşındayken büyük şöhret kazanır. Şu anda solo kariyerinde 75 milyon kayıt satmıştır. Grubuyla birlikte 133 milyondan fazla satış elde etmiştir.Ses türü Mezzo-Soprano'dur.Dünyanın en güçlü kadın vokalleri arasındadır.

Beyonce, ilk çıkışını Destiny's Child’a ara verdiği sırada, ilk albümü olan Dangerously in Love'ı 2003 yılında çıkarır. Albüm Billboard listelerinde 1 numara olur. Albüm o yıl çıkan en başarılı albümler arasında yer alır ve solo çalışmalarındaki göstereceği başarıların sinyallerini verdi. Albümden çıkan Crazy In Love parçası çok büyük ses getirir. Şarkı 8 hafta listelerde 1 numarada kaldı. Ardından Beyonce 2. şarkısı olan Baby Boy’u çıkardı ve o şarkı da Crazy In Love gibi bir etki göstererek 9 hafta listelerde 1 numarada kalır. Bu albümün başarısı sadece şarkıların listelerle rekor kırmasıyla sınırlı kalmaz ve 2004 yılında Beyoncé, 'Crazy in Love' ve 'Baby Boy' hitleriyle 5 tane Grammy kazanarak 1 gecede en çok Grammy kazanan bayan sanatçılar arasında oldu. Bu rekor gelecekte Beyonce’nin Grammy’lerde kıracağı rekorların ilk sinyallerini verir. ASCAP Pop Müzik Ödüllerinde Yılın Şarkı Sözü Yazarı ödülünü kazanan ilk siyahi sanatçı olur. NAACP Image Award tarafından 2004'te Yılın Performans Sanatçısı seçilir ve bunu kazanan en genç sanatçı olur. Rolling Stone a göre tüm zamanların en iyi şarkıları sıralamasında ilk 200 e Crazy In Love hiti girerek ilk 200 de ki en genç şarkıcı olur. Elvis Presly'den sonra aynı hafta hem Amerika'da hem İngiltere'de 1 numara albüme sahip ikinci şarkıcı, tek bayan sanatçı, en genç sanatçı olur. 2000li yılların en iyi 100 şarkısı listesinde Crazy In Love parçası 3. sırada yer alır. Madame Tussaud Mumya Heykeli Müzesinin her şehrinde heykeli bulunan tek ünlü sanatçı olur. Dangerously In Love, Entertainment Weekly tarafından son 25 yılın en iyi 19. albümü seçildi. Aynı listede Destiny's Child albümü The Writings On The Wall 95. sıradaydı. Rock N Roll Hall Of Fame,Dangerously In Love'ı rock'n'roll müziğinin yapıtaşlarından birisi seçer.

2005 yılında Destiny's Child'ın ayrılmasından sonra, daha kolay bir şekilde ikinci solo çalışması olan B'Day'i 2006 yılında çıkarır. Albüm gizlice sadece 2 haftada hazırlanır. Albüm Billboard'da ilk haftasından Beyonce’nin ikinci 1 numaralı albümü olur. İlk haftasından o yılın en çok satan albümü olur. Kısa sürede hazırlanmış ve bu kadar başarılı bir albüm olması bütün herkesi şaşırttır. Albümden çıkan 'Irreplaceable' şarkısı o yılın en başarılı şarkısı olur, Crazy In Love ve Baby Boy hitlerini geçerek Billboard tarihinde 10 hafta 1 numarada kalarak o yıl en çok 1 numarada kalan 2000lerin en çok 1 numarada kalan 2. şarkısı olur. Albümden çıkan diğer şarkılar 'Déjà Vu', ' Ring the Alarm' ve 'Beautiful Liar' da listelerde en üstlerde yerini bulur ve hit olurlar. 2007'nin sonunda yapılan son önemli ödül gecesi American Music Ödüllerinde Alicia Keys ve Rihanna'yı geride bırakarak Yılın Uluslararası Sanatçısı Ödülünü eve götürmüştür ve bu ödülü ilk alan sanatçı olmuştur. Irreplaceable şarkısı ile hem solo hem de grup olarak 10 hafta veya daha fazla 1 numarada kalmayı başaran tek sanatçı olur. Hem İngiltere hem de Amerika single listelerinde hem albümü hem de single'ı aynı anda 1 numarada olan tek bayan şarkıcı/ 5 sanatçıdan biri olur. Music Choice'a göre 2007'nin En Çok Talep Edilen Kişisi olur. 2007'de Askmen.com'un En Çok Arzulanan Kadınlar listesinde 8.5 milyon gibi rekor bir oyla birinci olur. Üstelik Beyoncé 1. olan ilk ve tek siyahi ünlü olur. Beautiful Liar, 98 numaradan 3 numaraya sıçrayarak Billboard Hot 100 tarihinin en büyük sıçrayışlardan birini (95 basamak) gerçekleştirir.Aynı dönemde Beyonce elde ettiği başarıları ve sahne üzerinde aynı anda canlı şarkı söyleyip dans edebilen tek şarkıcı olması nedeniyle Forbes,Billboard gibi en önemli,en güvenilir mecrralar 2006'dan bu yana kendisine Quuen B! sıfatını vermiş bulunmaktadırlar.

Beyonce 2008 yılında 3. solo albümü olan I Am… Sasha Fierce'i çıkarır. Albüm Billboard’da 1 numaradan giriş yapar ve Beyonce nin üçüncü 1 numaralı albümü olur. Albümün en çok konuşulan ve o yıla damgasına vuran parçası 'Single Ladies (Put a Ring on It) 'olur. 'Single Ladies (Put a Ring on It) ' şarkısı kesinlikle bir efsaneye dönüşür ve Tüm zamanların en çok izlenen bayan videosu olur. Şarkı R&B listelerinde tam 12 hafta kalarak ayrı bir rekor kırar. Hot 100 listesinde ise 4 hafta zirvede kalır. Single Ladies (Put a Ring On It) Rollings Stones tarafından 2008'in şarkısı seçilir. Şarkı MTV tarafından 2.liğe layık görülür. Albümden çıkan diğer 'If I Were a Boy', 'Diva', 'Ego' 'Halo' ve 'Sweet Dreams' gibi şarkılar da listelerde üst sıralarda yer alarak hit olurlar. Bu albümle 2008 World Music Awards'da Sanata En Büyük Katkı efsane ödülünü kazanan en genç sanatçı olur. Forbes'ın 2008'de yayınladığı listede İnternette Hakkında En Çok Konuşulan Kişi olur. 2009 yılında Billboard tarafından Yılın Kadını seçilir. Amerika'nın ilk siyahe cumhurbaşkanının göreve gelme töreninde At Last ile unutulmaz bir ana imza atar. Forbes dergisinin 2008-2009 87 milyon dolarla En Çok Kazanan Ünlüler listesinde dördüncü,En Çok Kazanan Müzisyenler listesinde üçüncü,30 Yaşın Altındaki En Çok Kazanan Ünlüler Listesinde ise birinci oldu.. Forbes dergisinde 2009 yılında Dünya'nın en etkili 4. ismi seçilirken 2010 yılında 2. sıraya çıkar 2010'un En Etkili Genç Kişi ünvanını aldı. Ayriyetten listedeki müzisyen sıralamasında da 1. olur bu sayede 2010'un En Güçlü Sanatçısı ve en zengin sanatçı seçilir. Ayriyetten bu ünvanları en genç yaşta alan kişi oldu. Az sayıda albümle Billboard tarihine en çok şarkı sokan ve en uzun süre kalan tek sanatçı olur. Amor Gitano ile İspanya'da 2008'in en çok satan Amerikan kökenli sanatçı olur. Türkiye’de 2008-2009 yıllarında en çok satan yabancı sanatçı olur. 2009'un en iyi sanatçısı seçilir. Single Ladies(Put a Ring On It) 2009 MTV Video Music Awards'da Bir Klip İçin En Çok Adaylık rekorunu 9 dalda adaylığı ile kırmış bulunmaktadır. Telephone şarkısı Lady Gaga ile düet yapılmış ve Dünya’nın en çok satan bayan düeti olur. Billboard’ın tarihinde ilk defa bir albümden çıkan(I Am Sasha Fierce) 6 single da R&B 100 listesinde top 40 a girmeyi başarır ve en çok bu listeye şarkı ile giren kişi olur. Bu albümün en önemli ve yine yıla damgasını vuran diğer bir olayı ise Grammy ödüllerinde 6 tane ödül alıp zaten kendi elinde bulunduğu Grammy rekorunu tekrardan kırması oldu ve Grammy tarihinin en çok aday gösterilen kadın sanatçısı olur.

2000-2010, 2000li yılların genel listelerinde, en çok satan bayan grup ve en iyi bayan grup Destiny's Child; 2000li yılların en çok dinlenilen radyo sanatçısı; 2000li yılların en iyi bayan sanatçısı [18]; 2000’li yılların en çok zil sesi yapılan bayan şarkıcısı seçildi. RIAA tarafından son on yılın en çok sertifikalı sanatçısı seçildi; 2000li yılların en çok single satan sanatçısı seçildi[22]; 2000li yılların en uzun süre 1 numarada kalan bayan sanatçı(36 hafta): 2000li yılların en çok Top 30/Top20/Top 10/Top 5 hitine sahip bayan şarkıcı; 2000li yılların en çok Grammy ödülüne sahip sanatçısı ve en çok aday gösterilen sanatçısı; 2000li yılların en çok Mtv VMA ödülüne sahip sanatçı; 2000lerin R&B hitleri listesinde 31 hafta kalmış durumdadır ve bu başarısı ile 2000lerin en çok R&B listesinde kalan 3. şarkıcıdır(1.Alicia Keys-38 Hafta, 2.Usher-34 Hafta) . 2000lerin R&B hitlerine 5 şarkı sokmuştur. 2000lerde bu listeye ençok şarkı sokan 3. kişidir(1.Usher-8 Şarkı, 2. Alicia Keys-6 Şarkı) . 2000li yıllarda en çok 1 numara olan pop şarkılar Beyonce! nin şarkıları seçilmiştir. 2000li yılların en iyi 100 şarkısı listesinde Crazy In Love single ı 3. sıradaydı.Ayrıca listede Irreplaceable adlı şarkısı ve grubu Destiny’s Child’ın hitleri Say My Name ve Independent Woman şarkılarıda yer almaktadır.

Özel yaşamında Beyonce 2008 yılından beri ünlü sanatçı Jay-Z ile evlidir. Eşi ile birlikte tüm zamanların en zengin çifti ünvanına sahip olup Guinness Rekorlar Kitabına girmişlerdir. Bunların dışında birçok filmde; Pepsi,Loréal,Tommy Hilgifer,Armani gibi önemli markaların defalarca reklam filminde yer aldı. Birçok güzellik anketinde ilk sırada yer aldı. Sports Illustrated gibi prestijli bir derginin kapağını süsleyen tek şarkıcı oldu. Kendi markasını yaratarak Dünya'nın birçok yerinde mağazalar zinciri kurdu. Kendi parfümünüde çıkardı ve parfümü satış rekorları kırdı. 3 filmi Box Office’de 1 numara oldu. Aynı hafta 1 numara filme (Pink Panther) ve 1 numara şarkıya(Check On It) sahip tek şarkıcı oldu. 1 kere Oscar, 3 kez Altın Küre’ye aday oldu. 2005 Oscar'ın üç aday şarkıyı sahneleyerek,Oscar tarihinde bir gecede en çok şarkı sahneleyen kişi oldu. Dünyaca ünlü Scrabble oynunda ismi kullanılabilen 2 sanatçıdan biri(Diğeri Madonna)oldu. Dil alanındaki çalışmalarıyla ürettiği Bootylicious kelimesi Oxford Resmi sözlüğüne girdi. İngiltere'de binlerce kişinin katıldığı bir ankette tam 100 bin oy alarak 'Dünyanın En İyi Pop Starı' unvanına sahip oldu. Madonna ve Kylie Minogue gibi isimleri geçerek ilk sıraya oturdu. Ayriyeten Google da dünyanın en iyi pop starı yazınca çıkan tek şarkıcıdır[28]. Beyonce solo kariyeri boyunca Aralık 2010 tarihi itibari ile sadece Amerikada 40 milyona yakın kayıt satışı elde etmiş bulunmaktadır.Ayrıca 2009 verilerine göre dünya genelinde beyonce solo kariyeri boyunca sadece 3 albümü ve 20 teklisi ile birlikte 76 milyon kayıt satışını bitirmiş bulunmaktadır.. Grubu ile beraber ise dünya genelinde 133 milyonu geçik satış elde etmiştir.

Görev Aldığı Yapımlar

Beyoncé Knowles Fotoğrafları

Beyoncé Knowles FotoğraflarıBeyoncé Knowles FotoğraflarıBeyoncé Knowles FotoğraflarıBeyoncé Knowles FotoğraflarıBeyoncé Knowles Fotoğrafları