Bilinmeyen Kod

Avusturyalı yönetmen Michael Haneke, 1997 yılında çevirdiği "Funny Games" 'den sonraki bu son filminde, Paris'te yaşayan bir gurup 'sıradan' insanın hayatından bölümler yansıtıyor. Kalabalık bir bulvarda, adamın biri garip bir dilencinin eline buruşturulmuş bir kağıt parçası atar. Bu kağıtta yazılanlar, kendi hayatlarını yaşamakta olan öğretmen Amadou (Ona Lu Yenke), sinema oyuncusu Anne (Juliette Binoche) ve dilenci Maria'yı (Luminita Gheorghiu)bir şekilde birbirine bağlar. Juliette Binoche will be deservedly praised for her unglamorous portrayal of an aspiring actress, but this really is a film which adds up to more than its many and varied parts. Other "daring" art-film directors may get more of the limelight by making noisy, gimmicky films, supposedly pushing at this or that boundary of what is "permissible". This much quieter film says more and has more of an impact than most films you're likely to see in a year.

Bilinmeyen Kod Fragmanı

Bilinmeyen Kod Bilgiler

Yönetmen : Michael Haneke
Senaryo : Michael Haneke
Oyuncular : Juliette Binoche
Thierry Neuvic
Josef Bierbichler
Luminita Gheorghiu
Alexandre Hamidi
Maimouna Hélène Diarra...
Türü : Drama
Orijinal Adı : Code inconnu: Récit incomplet de divers voyages
Yapımcı Firma : MK2 Productions
Yapım Yılı : 2000
Yapım Ülkesi : Fransa / Almanya / Romanya
Vizyon Tarihi : 24.11.2000
Dağıtıcı Firma : Belge Film

Bilinmeyen Kod Filminin Oyuncuları

Bilinmeyen Kod Filmi Yorumları
8 Yorumcu25.01.2007 10:28
Sinemada felsefik anlatımı sevenler için mutlaka izlenmesi hatta arşivlenmesi gereken bir film. Bu türden hoşlanmayanlara son derece sıkıcı ve anlamsız gelebilir. Alışılmışın dışındaki kamera teknikleri, uzun ve kopuk diyaloglar, bazen 7-8 dakikayı bulan tek plan sahneler sıradan sinema izleyicisi için katlanılması zor şeyler. Öte yandan yabancılaşma ve yabancılar üzerine harika bir anlatım diyebiliriz. Filmin başında gelişen küçük bir olayla yolları kesişen bir kaç insanın, sonrasında birbirinden kopuk devam eden yaşamlarını izlerken insan ilişkileri ve kent kaosu üzerine uzun uzun düşüneyoruz. Bence Michael Haneke yine kendi tarzını konuşturmuş ve takdirleri hak etmiş. Juliette Binoche Sergilediği doğal ve abartısız oyunculuğuyla hayranlıkları hak ediyor.
8 pinokyo baba28.11.2000 12:21
Bence değişik tarzda: izlenebilir bir film.Değişik-karekterleri-insan ve olayları bir araya getirip mantıklı bir bağlantılar kuran sürükleyici bir film...