Biutiful

Barcelona’da geçen hikâyede, Javier Bardem, Uxbal adında kanuna aykırı işleri yüzünden başı polisle derde giren bir adamı canlandırıyor. Biutiful, zorunlu olarak yaptığı yasadışı işlerle para kazanmaya çalışan sorunlu ama sadık ve duyarlı bir babanın hikâyesi.

Biutiful Fragmanı

Bilgiler

Yönetmen : Alejandro González Iñárritu
Senaryo : Alejandro González Iñárritu Armando Bo Nicolás Giacobone
Oyuncular : Javier Bardem Ana Wagener Eduard Fernández Maricel Álvarez Hanaa Bouchaib Guillermo Estrella Cheikh Ndiaye Diaryatou Daff Cheng Tai Shen Luo Jin George Chibuikwem Chukwuma Lang Sofia Lin Yodian Yang Tuo Lin Xiaoyan Zhang Ailie Ye Xianlin Bao
Türü : Drama, , ,
Orijinal Adı : Biutiful
Yapımcı Firma : Menageatroz
Yapım Yılı : 2010
Yapım Ülkesi : İspanya, Meksika
Vizyon Tarihi : 28.11.2010
Dağıtıcı Firma : Chantier Films
Yorumlar (2 yorum)
10 Fairman28.02.2011 07:45
Flim acıyı çok iyi işlemiş.Resmen içimizi dağladı.Bardem'de oynamış be kardeşim!Flimin oscardan eli boş dönmesi beni üzdü.
9 leyla baştav23.02.2011 10:43
Biutifulu 3 gün önce izledim, tartışmasız son dönemlerde gördüğüm en iyi filimler arasına yerleşti. En başta Hollywoodun sürekli aynı kalıplar , aynı konuşmalar, görüntü vr çekim teknikleri, hatta aynı diyaloglar arasına sıkışıp kalmış fabrike filimlerindenbıktım. Bu filimler bana ne kadar yutturmaca, basmakalıp gelebiliyorsa bu filim de o kadar orijinal ve gerçek geldi. Filmin birsürü güçlü yanı var.Senaryosu, anlatımı, görüntüleri, çekimleri, diyalogları, oyuncular hangisini söyleyeyim bilemiyorum. Javier Bardeme buradahayran oldum,önceden çektiği WoodyAllen filmi ile Ye,Sev filimleri bunun yanında çok sıradan kalıyor. Yönetmen müthiş, olaylarıanlatımı ile hikayeyi kurgulaması ve bunları verme sırası ilegüçlü ve çarpıcı bir anlatımı var. Örneğin Uxbalın kardeşi ile beraber olan kadının onun çocuklarının annesi olduğunu görüyorsun bir sonraki sahnede. Veya Çinli yeraltı insanlarının ;Uxbalın iş arkadaşı olduğunu.. Yan hikayeler de filmi ilginçleştiriyor, gerilim katıyor. Filim çok sürükleyici 2.5 saat boyunca seni adeta yerine mıhlıyor, alıp götürüyor. En güzel yanı herşey çok gerçek, hayatın içinden, çok çarpıcı. Abartı aksiyon yok, aşırı kan irin yok, seks dozunu yükseltme ihtiyacı duymuyor. Bence gerçek bir sanat eseri bu kolay veyolların hiçbirine ihtiyaç duymuyor, tanrıya şükür ki, gına geldi burnumuza kadar bu ucuzluklardan. Evet filimde şiddet var, hem de çok yüksek dozda, sert, şiddetli, ağır, trajik. Ama bu sertlik ve trajedi, hayatın içinden, gerçek yaşantıdan, ilişkilerden, insanların kişiliklerinden, yaşam şartlarından kaynaklanıyor.Yani hazır gıda paketi değil. O nedenle senaryo çok güçlü. Diğer bir Meksikalı yönetmenTarantinodur örneğin, Tarantino da şaşırtır, sürpriz yapar ama kan, irin, silah, işkence ile. Bu yönetmen insanları, ilişkileri, yaşantıları kullanıyor. Filimdekonu var, yani gerçeklik var fikir , yaratı darlığı yok. Bu yönetmenin ve senaristin gücünü gösteriyor bence ki sanırım senaryoyu da kendisi yazmış. Uxbaın başına gelmeyen kalmamış, babasız büyümüş, karısı aldatmış, suçla kolkola, çocukları ile başedemiyor. Kızına Biutifulun nasıl yazıldığını söylemesi çok trajik. Kanser hastası 2 ay ömrü var. Ancak tüm kanunsuzluk, suç, kötülük, çarpıklıklarına rağmen, filimde aileile verilen bağlılık, sevgi, fedakarlık, duygusallık var. Belki de en Biutiful yanı bu filimin. Ağırlığında eziliyorsun Uxbalın yaşadığı çıkmazların..Buna karşın bir lirizmi de var alttan alta filimin. Biutiful ismi filime bir ironi olarak mı verilmiş, insanların çaresizliğini mi vurguluyor, bir isyan mı, yoksa Uxbal mı Biutiful onu bilemedim.. Normalde Hollywoodda bu filimden kesip 2-3 filim çıkarırlardı. Derim ki bu filim her bakımdan Slumdog Millionaireden daha içerikli. Oscarı kesinlikle alması gerekiyor. Son zamanlarda işte ben filim seyrettim ve seyire doydum dedirten nadir filimlerde yani. Bir sanat eseri.