Brandon Lee

Brandon Lee
Rol :Oyuncu
Doğum Tarihi :1.2.1965
Doğum Yeri:Kaliforniya

Brandon Bruce Lee (d. 1 Şubat 1965 - ö. 31 Mart 1993) Çin kökenli ABD'li aktör. Ünlü Kung Fu ustası Bruce Lee ve İngiliz karısı Linda Lee Emery'nin oğludur.

Brandon Lee Oakland, Kaliforniya'da doğdu. Doğumundan bir hafta sonra dedesi Hoi-Chuen öldü ve bunun üzerine ailesi Los Angeles, Kaliforniya'ya taşındı. Brandon Lee henüz 8 yaşında iken babası Bruce Lee Ejder kalesini bitirdikten sonra yarım kalan ölüm oyunun bitirmek için hong kong'a döner.Betty Ting Pei isimli arkadasının evinde basının ağrıdığını söyler.Arkadası ona bir hap verir ve Bruce Lee yatağından bir daha kalkamaz.

Brandon Lee 1993 yılında ünlü Çizgi roman yazarı James O'Barr'ın The Crow adlı çizgi romanından beyaz perdeye uyarlanan filminde baş karakter olan Eric Draven'ı canlandırdı. Yönetmen Alex Proyas tarafından beyazperdeye aktarılan film, rock müzisyeni olan Eric'in sevgilisinin bir grup serseri tarafından tecavüze uğramasını ve ardından olay yerine gelen Eric'in aynı serseriler tarafından öldürülmesinden sonra gelişen fantastik olayları anlatmaktadır. Daha sonra bir karga tarafından hayata geri döndürülen Eric, sevgilisinin intikamını almaya başlar.
Ölümü

Brandon Lee'nin ölümü de babasının ölümü gibi ani ve beklenmedik bir şekilde olmuştur. Lee, The Crow (film)'inin çekimlerinin bitmesine sekiz gün kala, 31 Mart 1993 tarihinde, çekimler sırasında yanlışlıkla doldurulmuş bir silah ile vurularak hayatını kaybetmiştir. Olay, Lee'nin evlenmesine yalnızca iki hafta kala meydana gelmiştir.

Brandon Lee'nin ölümünden sonra nişanlısı Eliza Hutton ve annesi, The Crow filminin yapımcısı Alex Proyas'den filmi tamamlayıp yayınlanmasını istemiştir. Bunun üzerine son sahneler Brandon Lee olmadan tamamlanmış ve film bu şekilde yayınlanmıştır. Günümüzde 4. serisi de yayınlanan film büyük bir hayranlık uyandırmış ve kült bir yapım olmuştur [kaynak belirtilmeli].

Ölümünden sonra Brandon Lee'nin mezarı babası Bruce Lee'nin yanına yapılmıştır.
Brandon Lee, The Crow filminde Eric Draven rolünde (1994)
Filmografi

    Kung Fu: The Movie (1986) .... Chung Wang
    Legacy of Rage (Long zai jiang hu) (1986) ..... Brandon Ma
    Kung Fu: The Next Generation (1987) .... Johnny Caine
    Ohara (TV bölüm 1988) ..... Kenji
    Laser Mission (also known as Soldier of Fortune) (1990) ..... Michael Gold
    Showdown in Little Tokyo (1991) .... Johnny Murata
    Rapid Fire (1992) ..... Jake Lo
    The Crow (1994) .... Eric Draven

Görev Aldığı Yapımlar

Brandon Lee Fotoğrafları

Brandon Lee Fotoğrafları Brandon Lee Fotoğrafları Brandon Lee Fotoğrafları Brandon Lee Fotoğrafları Brandon Lee Fotoğrafları