Bryan Adams

Rol :Seslendirme

Kanadalı rock şarkıcısı, gitarist, şarkı sözü yazarı ve fotoğrafçı. Adams, İngiliz ebeveynlerin (Jane ve Conrad Adams) çocuğu olarak Kanada'da doğmuş olsa da büyükannesi ve büyükannesinin annesi Malta'lı idiler. (Adams, Malta'da 28 Haziran 2007 tarihinde bir konser vererek geçmişteki akrabalarını da anmış oldu.) 1960'larda diplomat olan babası Conrad Adams 'ın işi nedeniyle İngiltere, İsrail, Fransa, Portekiz ve Avusturya'da yaşadı. Bruce adında bir kardeşi olan Adams'ın ailece takma adı Kid idi.

* Sanatçı çoğunlukla İngiltere'de yaşıyor, Fransa'ya gittiğinde sadece Fransızca konuşuyor.
* Vejateryen olan sanatçı, dünya çapındaki turnelerinde kendi yemeklerini kendi pişirmeye özen gösteriyor.
* Chelsea F.C. futbol klubü taraftarı olan sanatçı, klüp için 18 til I Die albümünde We're Gonna Win adlı parçayı yaptı.
* Sanatçı Guy olan ikinci ismini hiç kullanmadı.
* 2006 yılı Juno Ödülünü 25 yıldan fazla beraber müzik yaptığı arkadaşı Keith Scott'a ithaf etti.
* Adams, iki kez filmlerde rol aldı. İlki 1989 tarihli Clint Eastwood 'un filmi Pink Cadillac, ikincisi Andrei Konchalovsky 'nin House of Fools adlı filmi oldu.
* Adams, Türkiye'ye iki kez geldi ve üç konser verdi. Türkiye'nin ilk stadyum konserini 1992 yılında Beşiktaş-İnönü stadında verdi. 1999 yılındaki konserleri ise birer gün ara ile Beylerbeyi Stadı (İstanbul) ve Çeşme'de (İzmir) verdi.
* Adams, Do I Have To Say The Words? adlı parçasının klibini Türkiye'de çekmiştir. Sanatçının İstanbul'da bir taksiye binmesiyle başlayan klip, İnönü Stadı konserinin görüntüleri eşliğinde devam etmekteydi. İstanbul'un tarihi dokusunu yansıtan klipte Türk seyircisinin coşkusu da ekrana yansımaktaydı.
* Vietnam'da konser veren ilk Batılı sanatçı oldu.
* Hakkında yazılan kitaplar;
o Sorelle Saidman Bryan Adams Everything He Does, Random House, Toronto, 1993 ISBN 0-394-22300-X
o Bryan Adams, Bryan Adams (pictorial collection), Firefly Books, Willowdale Canada, 1995, ISBN 1-895565-83-9
* 2008 yılında kariyeri boyunca dünyada 65 milyon satış rakamına ulaştı.

1970'li Yıllar
Adams, 15 yaşından itibaren Shock ve Sweeney Todd gruplarında çalışmaya başladı. Sweeney Todd 'un "If Wishes Were Horses" albümünde vokalist oldu. Bu arada bulaşıkçı ve marketlerde paketleyici olarak çalışmaya da devam ediyordu. Sweeney Todd 'dan ayrılmasından sonra Jim Vallance ile tanıştı. Adams, 1978 yılında 18 yaşında iken, bir kaç demosunu Toronto'daki A&M Records'un beğenisine sundu. 1979 yılında da şirketle kontrat imzaladı. Bryan Adams adlı ilk solo albümü için Keith Scott ve Jim Vallance ile birlikte çalışmalara başladı.

1980'li Yıllar
Adams ilk albümünün ardından You Want It You Got It adlı albümü 1981 yılında yayınladı. Foreigner grubu ile 1982 yılında turneye çıktı. Adams'ın parçaları yavaş yavaş listelerde tutunmaya başladı. 1983 yılında Cuts Like a Knife adlı albümünü çıkaran Adams, ABD müzik listelerinde hızla yükseldi ve Straight From The Heart, This Time ve Cuts Like a Knife adlı parçaları hit oldu. Gruba günümüze kadar Adams'ın yanında yer alan Mickey Curry bu albümde eklendi. 1984 yılında 13 milyonluk satış rakamına ulaşan Reckless albümü yayınlandı. Bu albümle birlikte dünya çapında tanınan bir sanatçı olarak çıkış yakalayan Adams, Heaven adlı parçasıyla listelerde 1 numara olurken, Run to you, Summer of 69, It's Only Love ve Somebody parçaları da listelerde üst sıralara hızla tırmandı.

1985 yılından itibaren yardım konserlerinde yer alan Adams, Jim Vallance'la birlikte yazdıkları Tears are not Enough adlı şarkıyla Live Aid konserlerinin aranılan sanatçısı oldu. Adams, 1987 yılında Into the Fire adlı albümünü çıkardı. Adams'ın Jim Vallance ile son çalışması olan albümden Into the Fire ve Heat of the Night parçaları çok sevildi. Adams yoluna Bob Clearmountain ile devam etti. Live! Live! Live! adlı canlı performansını içeren albümü 1988 yılında yayınlandı. Adams, 1988-1991 yılları arasında yardım konserlerinde bulunurken, turnelerine devam etti ve yeni albümünün çalışmalarına başladı.

1990'lı Yıllar
Adams'ın A&M Records'tan 1991 yılında çıkardığı Waking Up the Neighbours adlı albümü, sanatçıya unutulmayacak bir başarı getirdi. Albümdeki "(Everything I Do) I Do It for You" adlı parça İngiltere listelerinde 16 hafta 1 numara olarak bir rekora ulaştı. "(Everything I Do) I Do It for You" Robin Hood: Prince of Thieves adlı filmin müziği idi ve Adams, Robert John "Mutt" Lange ve Michael Kamen tarafından yazılmıştı. Adams, bu şarkısıyla dünyanın önemli tüm müzik listelerinde 1 numara oldu. Waking Up the Neighbours albümüyle unutulmaz bir başarı yakalayan Adams, 1993 yılında So Far So Good adlı albümünü yayınladı. Hit şarkıları toplayan albümden çıkan “Please Forgive Me” adlı parça çok sevildi ve listelerde 1 numara oldu. Adams, Sting ve Rod Stewart'la düeti olan The Three Musketeers filminin müziği "All For Love" adlı parçayı yayınladı. Ayrıca 14 ocak 1994 tarihinde Vietnamda konser veren ilk batılı sanatçı oldu. 1996 yılında çıkan 18 til I Die adlı albümü rock ve blues tarzlarının öne çıktığı bir albümdü. Bu albümünde öne çıkan "The Only Thing That Looks Good On Me Is You" ve "18 til I Die" adlı parçalar Adams'ın daha sert müziğini özleyenlere hitap etti. Daha sonra Adams "Don Juan de Marco" filminin müziği "Have you ever really loved a woman?" adlı parçasıyla tekrar zirveye yerleşti ve Oscar'a aday oldu.

1996 yılında Barbra Streisand ile Streisand'ın oynadığı The Mirror Has Two Faces filmi için I Finally Found Someone isimli bir şarkı yaptılar ve bu Adams'a üçüncü Oscar adaylığını getirdi. 1997 yılında MTV Unplugged albümünü yayınladı. Bu albümde "Back to You" gibi yeni şarkılarının yanı sıra eski şarkılarını da akustik ve değişik formatta yorumlayarak olumlu eleştiriler aldı. 1998 yılında On a Day Like Today adlı albümünü yayınladı. 1999 yılında The Best of Me adlı albümünü yayınladı.

2000'li Yıllar
2000 yılında Chicane grubuyla "Don't Give Up" adlı parçasıyla listelerde kendine yer bulan Adams, 2001 yılında "Live at the Budokan" ve "Live at Slane Castle" adlarında canlı performans videolarını yayınladı. 2002 yılında Spirit: Stallion of the Cimarron adlı aynı adı taşıyan filmin müziklerini içeren albümünü yayınladı. Albüm için Hans Zimmer ile birlikte çalıştı. 2004 yılında Room Service, 2005 yılında Anthology adlı albümünü yayınladı. Aynı yıl "Live in Lisbon" adlı canlı performans videosunu yayınladı. 2006 yılında Kevin Costner'in rol aldığı "The Guardian" filminin müziği "Never Let Go" adlı parçayı yayınladı. Aynı yıl Anthony Hopkins'in rol aldığı "Bobby" adlı filmin müziği "Never Gonna Break My Faith" adlı parça ile 2007 yılında beşinci kez Golden Globe ödülüne aday gösterildi. 17 Mart 2008 tarihinde 11. albümü olan 11'i yayınladı.

Albümler
* Bryan Adams, (1980)
* You Want It You Got It, (1981)
* Cuts Like a Knife, (1983)
* Reckless, (1984)
* Into the Fire, (1987)
* Live! Live! Live!, (1988)
* Waking Up the Neighbours, (1991)
* So Far So Good, (1993)
* 18 til I Die, (1996)
* MTV Unplugged, (1997)
* On a Day Like Today, (1998)
* The Best of Me, (1999)
* Spirit: Stallion of the Cimarron, (2002)
* Live at the Budokan, (2003)
* Room Service, (2004)
* Anthology, (2005)
* 11, (2008)

Görev Aldığı Yapımlar