Chris Rock

Chris Rock
Rol :Yönetmen
Doğum Tarihi :7.2.1965

ABD'li komedyen, aktör, yönetmen, televizyon ve film yapımcısı, senarist.


7 çocuklu bir ailenin ilki olarak 7 Şubat 1965`de doğdu.Andrews`de doğan Chris, daha sonra ailesiyle birlikte Brooklyn'e gitti. Annesi bir sosyal işçi ve öğretmen, babasıysa sürücü ve gazete dağıtıcısıydı. Julius (babası) 1989`da hayatını kaybetti. Diğer kardeşleriyse Andre, Tony, Brian, Kenny, Andi ve Jordan`dır.

Chris Rock Eddie Murphy tarafından keşfedildi. Kendisi Murphy`nin büyük bir hayranıydı ve onu kendine rol modeli olarak seçmişti. Chris ilk kez 1985'de New York'ta Catch a Rising Star'da stand up'a başladı. İlk kez Eddie Murphy`yle Beverly Hills Cop Part 2 filminde rol aldı. Bu onun ilk filmiydi. Filmde kısa olarak görünüyordü. Eddie Murphy kamyonla kötü adamların parti yaptığı köşke gelince, onunla arabayı oraya park edemeyeceğini söyleyerek para konusunda konuşan köşk çalışanı rolündeydi. İkinci filmiyse yine kısa roldü. İkinci filmi olan I`m Gonna Git you Sucka`da da kısa olarak görünüyordu. Kendi parasını az ödemek isteyen bir müşteri rolündeydi ve sonunda Hammer karakterini sinirlendiriyordu. Ardından ünlü dizi Miami Vice'ın da bir bolümünde rol aldı ve kendi komiklikleriyle diziyi biraz komikleştirdi.

Chris Rock ilk başarısını 1990`da yaptı, bu zaman o Saturday Night Live`ye girdi.Burda Adam Sandler,Chris Farley ,David Spade gibi isimlerla arkadaş oldu.Daha sonra Bad Boys of SNL video piyasa görüntüsündede görüldü.Bir komedi albümü (Born Suspect) çıkaran Chris bu sefer hafif dramatik bir rol olan Pookie isimli eskiden Nino Brown(Wesley Snipes) için çalışan şimdide uyuşturucuyu bırakamayan birisi rolündeydi.Pookie rolünü New Jack City filminde oynadı.Filmin başrolünde Wesley Snipes ve Ice T vardı.SNL`den sonra İn Living Color programına başladı fakat popülaritesi fazla sürmedi.Boomerang filminde Eddie Murphy,Halle Berry,Robin Givens,Martin Lawrence gibi isimlerle oynadı, küçük bir işde çalışan Bony T rölündeydi.Daha sonra müzik içerikli CB4 filminde ilk başrolünü oynadı ve filmin yapımcılığınıda üstlendi.1994`de ilk HBO özel Stand Up`nı yaptı, yarım saat süren Big Ass Jokes pek fazla bilinmesede Chris Rock`un ününü artırmada yardımcı oldu.

SNL Ünlü Karakterleri
Nat X
Kevin Stubbs
Onski
Buster Jenkins
Genç Pop

1995`de film kariyeri biraz daha ilerledi. 1995 yılında The İmmortals ve Panther filmlerinde rol aldı. İmmortals`da biraz komik olan bir rolde çıkan Chris, Panther filmindeyse yine komik olsa da film biraz dramatik içerikliydi. Fakat kendisi sürekli komik olmak istemekte bir keresinde şöyle demişti: 'Ben her zaman komik olmak istiyorum. Örneğin Carrey (Jim) `in performansı Eternal Sunshine of the Spotless mind filminde iyiydi fakat bu kesinlikde Dumb and Dumber (Salak ile Avanak) kadar harika değildi. Ben hiçbir zaman insanların gidip sinemada komik olmayan Chris Rock`u izleyelim demesini istemem'. 1996`da büyük hayranı olduğu Steve Martin`le Sgt.Bilko filminde fazla görünmesede bir rolde oynadı.Arından Chris Farleyle Beverly Hills Ninja filminde rol aldı, Yardımcı bir rolde gözüktüğü bu filmden sonra: Eddie Murphy`nin başrolde oynadığı Dr. Dolittle filminde Rodney hamsterinin seslendirmesini yaptı. 1998`de ilk büyük çıkışını Mel Gibson,Danny Glover,Joe Pesci,Rene Russo ve Jet Li`ninde olduğu Lethal Weapon 4 filmindeki detektif Lee Butters rolüyle yaptı.Bu film sayesinde Kevin Smith onu beğendi ve kendisinin yeni filmi Dogma`yı ona teklif etdi, Chris filmdeki Rufus rolünü kabul etti. Bu filmle biraz daha ünlenen Chris `in Roll with the new, bigger and blacker ve Bring the pain komedi albümleri de çıktı ve tabiki Grammyde aldı ayrıca stand uplarıda Emmy aldı. 1997 yılında Chris The Chris Rock Show diye bir program sundu, fazla sürmese de programa Bernie Mac ve Martin Lawrence gibi isimler konuk oldu. 96da çıkardiğı ve yazdığı Rock This ! (Rock Bu) kitabıyla kendi komedi tarzını bir kez daha göstermiş oldu.

2000`lerde iyi çıkış yaptı katili oynadığı Nurse Betty`de Renee Zellweger ve Morgan Freeman gibi ünlü isimlerle rol aldı, dünyaya geri dönen Lance Borton rolüyle Down To Earth,Anthony Hopkins`le Bad Company,Bernie Mac ile Head of State(ilk yönetmenliği),Mel Gibson`un paparazzi filminde kısa olarak pizzacı rolünde gözükerek ününe ün katdı.2005`de Adam Sandlerle Longest Yard ve seslendirme yaptığı Madagascardan sonra iyice bir ün kazandı. Kevin Smith`le resmen arkadaş olan Chris onun Jay and Silent Bob Strike Back filmindede yönetmen Chaka Luther King rolünde oynadı. Son filmiyse şimdilik romantik komedi olan I think I love my wife. Fakat 2004`den beri başarılı bir sitcoma imza attı. Everybody hates Chris isimli dizide kendi çocukluğunu komik bir şekilde anlattı ve hala devam ediyor. Chris Rock 2004'de çıkardığı komedi albümüyle (Never Scared, ki ayrıca bir stand upının ismi) bir Grammy daha aldı. Amerikan Komedi Ödülüne de layık görüldü.

Eski Stand up`ları Comedy's Dirtiest Dozen`den izlemek mümkündür. İlk HBO özel stand up`ı big ass jokes oldu. 1996`da Bring The Pain isimli bir HBO stand up daha yaptı, insanları çok güldüren fakat küfürler de içeren Bring The Pain`e sonda Adam Sandler, Eddie Murphy, Chris Farley`e özel teşekkür gönderdi. 1999`da Bigger and Blacker ve 2004`de Never Scared stand up`larını yaptı: Rap, uyuşturucu, tupac, evlilik, hastalıklar vesaire konulara değinen Chrisin Bigger and Blacker stand up`ından Silah kontrol esprisi oscarlı belgesel Bowling for Columbine `dede yer aldı.Ayrıca Jim Carrey ve Renee Zellwegerin başrolünde oynadığı Ben, kendim ve sevgilim filminde kısa olarak Bring the Pain isimli stand up konserinden sandviç sahnesi göründü. Comedy Central tarafından yapılan tüm zamanların 100 en iyi stand up`nda Chris 5`ci yerde oldu. Chris kendisine Steve Martin, Eddie Murphy ve Richard Pryor gibi isimleri örnek alıp ve onları kahraman gibi görmektedir.

Oscarlar
Akademi 77'ci kez düzenlenecek olan Akademi Ödüllerinin sunucusunun Chris Rock olacağını açıkladı. Fakat bir süre Chris, US Magazine'ye verdiği bir açıklamada Oscarları saçma bulduğunu ve siyahlarında dışlandığını söyledi. 'Yapmayın bu bir çeşit moda şovu ve siyahlar bunu izlemiyor ki, siyahların bu kadar az aday gösterildiği bir şovu neden izlesinler ki' diyen Chris Rock'un bu açıklamaları o zamanlar gündemi kızıştırdı. Ve mecburen Gil Gates bu konu hakkında basın açıklaması yaptı ve Akademinin Chris Rock'un töreni sunacağı için heyecanlı olduğu ve Chris'in komik bir sunum yapacağını açıklasa da törene 10 gün kala Akademinin bazı üyelerinin değişim talep ettiği spekülasyonları başladı. 2004`de Oscar törenini de sunan Chris Rock popülaritesini burda yaptığı müthiş esprileriyle artıtarak yaptı. Ayrıca ilk defa bu törende Chris'in arkadaşlarından olan ünlü aktör ve komedyen Adam Sandler'de ödül verdi. Fakat Rock'un Jude Law için söylediği bir replik Sean Peen'i sinirlendirmiştir.

Müzik Video Klipleri
Chris Rock un ilk komedi albümü Born Suspectden olan 'Your Mother's Got a Big Head' daha sonra Champagne isimli video klibi çekti (Roll with the New'dan) ve 'In The Champagne Room' diye bir klip çekti(Bigger and Blackerden).
Big Daddy Kane'in 'Smooth Operator' video klibinde saçları kesen olarak göründü. Johnny Cash'ın 'God's Gonna Cut You Down' isimli video klibindede rol aldı. Ayrıca 2007'de ilk defa klip yönetmenliği de yaptı.

Özel Hayatı
1996 yılının 23 Kasımında Malaak Comptonla evlendi.Compton,StyleWorks'de çalışmaktaydı.Ve Chris Rockla iki çocukları oldu ve ikiside kız: Lola Simone (doğumu 28 Haziran 2002) ve Zahra Savannah (doğumu 22 Mayıs 2004).2006da boşanacakları söylentileri çıktı ve Chris Rock bunları yalanladı.2007 yılında gazetecilikten gelme aktris Kali Bowyer Chris Rocktan çocuğu olduğunu iddia etdi ve DNA testi taleb etti.DNA sonrası çocuğun babasının Chris olmadığı anlaşıldı.

Biliyor muydunuz?
Eddie Murphy tarafindan keşf edildi.
Babası 1989 yılında öldü.
Rock This isimli kitap yazdı .
Tony Rock un kardeşi
Seinfeld dizisinin hayranlarından.
Büyük bir Woody Allen hayrani.
Chris Farley,Jerry Seinfeld, Adam Sandler, David Spade ve Mario Joyner'le iyi arkadaş.
Nurse Betty filminde Renee Zellweger ve Morgan Freeman'la oynuyor
Boyu 1.80 m.
Örnek aldıklarından bazıları : Richard Pryor, Bill Cosby, Sam Kinison, Eddie Murphy, Woody Allen, Steve Martin, Mort Sahl, Dick Gregory, Flip Wilson.

Kişisel Sözleri
'Kadınlar Polis gibidir.'
'Ben her zaman komik olmak istiyorum.Örneğin Carrey (Jim) `in performansı Eternal Sunshine of the Spotless mind filminde iyiydi fakat bu kesinlikde Dumb and Dumber (Salak ile Avanak) kadar harika değildi.Ben hiçbir zaman insanların gidip sinemada komik olmayan Chris Rock`u izleyelim demesini istemem'.
'Christopher Juluis Rock. Doğru yani bu benim ismim. Annemin ismi Rose Rockdu.Bu bir çocuğun ala bileceği en kötü isim. Bana küçükken Piece of the Rock, Plymouth Rock, Joe Rockid, ve Flintstones derlerdi ama şimdi bana BAY Rock diyorlar.'
'Oscar törenini severim ve Oscarları sunan harika komedyenleri de.'

Çalışmaları
Chris Rockun bu 2007 Kasımında Bee Movie yani Arı filmi isimli bir animasyonu çıkacak.Burda Moseblood isimli sivri sineği seslendirecek.Filmin baş seslendirmesindeyse Jerry Seinfeld ve Renee Zellweger var. Film bir arının insanların onlara sadece bal için ihtiyaç duyduklarını öğrendikten sonra onlara dava açmaya karar ermesini konu alacak. 2008 yılındaysa Rock, Madagascar animasyonunun ikincisinde Marty karakterini seslendirecek (İlkinde de Rock seslendiriyordu) ve yapımcılar Madagascarın aynı Şrek gibi iki üç seriden ibaret olacağını söylediler.

Diskografi
1991 — Born Suspect
1996 — Bring the Pain
1997 — Roll With the New
1999 — Bigger & Blacker
2005 — Never Scared
Televizyon çalışmaları[değiştir]
1987 Miami Vice (bölüm 'Missing Hours')
1990-1993 Saturday Night Live (kadro üyesi)
1993-1994 In Living Color
1995 The Fresh Prince of Bel-Air (bölüm 'Get a Job')
1996-1998 The Moxy Show (seslendirme)
1996 Martin (bölüm 'The Love Jones Connection')
1996 Homicide: Life on the Street (bölüm 'Requiem for Adena')
1996 Politically Incorrect
1997 MTV Video Müzik Ödülleri (sunucu)
1997-2000 The Chris Rock Show (senarist ve sunuculuk)
1998 King of the Hill (Bölüm 'Traffic Jam')
1999 MTV Video Müzik Ödülleri (sunuculuk)
2003 MTV Video Müzik Ödülleri (sunuculuk)
2004 77`ci Akademi Ödülleri (sunuculuk)
2004-surüyor Everybody Hates Chris (olayları anlatan ve yaratıcı)

HBO özel
Big Ass Jokes (1994)
Bring the Pain (1996)
Bigger & Blacker (1999)
Never Scared (2004)

Filmler İçin Aldığı Paralar
Lethal Weapon 4 (1998) $2,000,000
New Jack City (1991) $11,000
Beverly Hills Cop II (1987) $600

En İyi Müzik Veya Komedi Senaryosu
1997 Chris Rock: Bring the Pain
1999 The Chris Rock Show
Komedi ve Müzik Özel 
1997 Chris Rock: Bring the Pain

Grammy Ödülleri
Best Spoken Comedy Album
1998 Roll with the New
2000 Bigger & Blacker
Best Comedy Album
2006 Never Scared

Amerikan Komedi Ödülleri
Funniest Male Performer in a TV Special
2000 Chris Rock: Bigger & Blacker

Görev Aldığı Yapımlar

Chris Rock Fotoğrafları

Chris Rock Fotoğrafları Chris Rock Fotoğrafları Chris Rock Fotoğrafları Chris Rock Fotoğrafları Chris Rock Fotoğrafları