Daniel Radcliffe

Daniel Radcliffe
Rol :Seslendirme
Doğum Tarihi :23.7.1989
Doğum Yeri:Londra

Daniel Jacob Radcliffe (23 Temmuz 1989, Londra), Harry Potter filmlerinden canlandırdığı başkarakter Harry Potter rolüyle tanınan İngiliz oyuncu. 2001'den 2011'ye kadar Emma Watson ve Rupert Grint ile birlikte 8 Harry Potter filminde oynayarak yıldız olmuştur.

İlk yılları

Daniel,Fulham Londra'da doğdu ve büyüdü. Alan Radcliffe ve Marcia Gresham'ın oğludur. Kardeşi yoktur. Annesi Marcia Gresham, BBC için çekilen bazı filmlerde rol almıştır. Bunlar, The Inspector Lynley Mysteries ve Walk Away and I Stumble 'dır. Annesi Yahudidir ve Westcliff-Essex'de büyümüştür. Babası ise Kuzey İrlandalı bir Protestandır. Radcliffe, 1999 yılının aralık ayında ilk oyunculuk deneyimini, Charles Dickens'ın bir romanı olan David Copperfield'ın uyarlamasında genç bir çocuğu canlandırarak yaşamıştır. Film iki parça halinde BBC'de yayınlanmıştır.

Kariyeri

2000 yılının ağustos ayında Radcliffe birçok elemeden geçerek Harry Potter ve Felsefe Taşı adlı filmde başrolü oynamaya hak kazanmıştır. Filme çok büyük bir bütçe ayrılmıştı ve film İngiliz yazar J.K. Rowling'in kitap serisinden uyarlanmaktaydı. Ayrıca ilk filmden sonra Pierce Brosnan ile The Tailor of Panama adlı filmde küçük bir rol almıştır. Harry Potter serisinin ilk filmi olan Harry Potter ve Felsefe Taşı'ndan sonra ikinci filmde de (Harry Potter ve Sırlar Odası) Radcliffe Harry Potter karakterini canlandırmıştır. Ardından Radcliffe, devam filmlerinde de yer almıştır. Bunlar Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (2004), Harry Potter ve Ateş Kadehi (2005), Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (Temmuz 2007) dır. 15 Temmuz 2009'da vizyona giren Harry Potter ve Melez Prens, Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 1 (2010) ve son olarak Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2'dir. Harry Potter karakterini Radcliffe canlandırmıştır. Filmler, yaptıkları hasılatlar ile sinema piyasasında ses getirmektedir. Ayrıca filmde Ron Weasley rolündeki Rupert Grint ve Hermonie Granger rolündeki Emma Watson da eşlik etmiştir.

Kişisel yaşamı

Radcliffe, Sussex House School, City of London School gibi okullara gitti. Okullarında başarılı oldu ve yüksek notlar aldı. Fakat 17 yaşındayken eğitimine bir süre ara verme kararı aldı.

Radcliffe, bas gitar çalmayı sever. Punk-rock dinlemektedir. Ayrıca Fulham futbol takımını desteklemektedir. Çekimler esnasında fırsat buldukça rol arkadaşları ile masa tenisi ve bilgisayar oyunları oynamaktadır .

Radcliffe, Sunday Times adlı gazetenin araştırmasına göre 14 milyon poundluk serveti ile Birleşik Krallıktaki en zengin kişilerden biridir. Ayrıca başka bir araştırmaya göre de İngilterede'ki en zengin 33. kişidir. Serinin ilk filmi için 250.000 pound almış, dördüncü film için 5.6 milyon pound almış, ve son film için de 8 milyon pounddan fazla bir para kazandığı söylenmektedir. Ayrıca genç oyuncu bazı hayır kurumlarının aktivitelerinde de yer almaktadır. Örneğin, hayranlarına hediye almaları yerine çocuklarla ilgili bir derneğe bağış yapmalarını istemiştir. Bu dernek, Demelza House Children's Hospice'tir.

Harry Potter rolü

Daniel Radcliffe Harry Potter rolünü ailesinden aldığı zor izinle oynamaya başlamıştır. Bu onun hayatını tümüyle değiştiricek olan bir seçimdir.

Radcliffe, Harry Potter rolünde; ilk filmde küçük olup role tam oturmasına karşılık daha sonraları, yaşı ilerledikçe Harry'nin abisi gibi gözükmekten korktuğunu açıklamıştır.

Filmografi


Yıl     Tür     Yapım     Rol
1999     TV     David Copperfield     Genç David Copperfield
2001     Film     The Tailor of Panama     Mark Pendel
Harry Potter ve Felsefe Taşı (film)     Harry Potter
2002     Harry Potter ve Sırlar Odası (film)
Tiyatro     The Play What I Wrote     Guest
2004     Film     Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (film)     Harry Potter
2005     Harry Potter ve Ateş Kadehi (film)
TV     Foley and McColl: This Way Up     Traffic Warden/Kendisi
2006     Extras     Boy Scout/Kendisi
2007     Tiyatro     Equus (oyun)     Alan Strang
Film     Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (film)     Harry Potter
December Boys     Maps
TV     My Boy Jack     Jack Kipling
2009     Film     Harry Potter ve Melez Prens (film)     Harry Potter
2010     Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 1
2011     Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 2
2012     Siyahlı Kadın (Film)     Arthur Kipps
2012     Dizi     A Young Doctor's Notebook     Genç Dr. Vladimir Bomgard
2013     Film     Kill Your Darlings     Allen Ginsberg

Görev Aldığı Yapımlar

Daniel Radcliffe Fotoğrafları

Daniel Radcliffe Fotoğrafları Daniel Radcliffe Fotoğrafları Daniel Radcliffe Fotoğrafları Daniel Radcliffe Fotoğrafları Daniel Radcliffe Fotoğrafları