Deli ve Dahi

Ünlü Oxford İngilizce Sözlüğü'nün ortaya çıkışının gerçek hikayesini konu edinen filmde Profesör James Murray, gerçekleştirmek istediği proje için gecesini gündüzüne katarak çalışmaktadır. Onun amacı, Oxford İngilizce Sözlüğü'nün on bin kelimelik ilk baskısını hayata geçirmektir. Çalışmalarını sürdürdüğü sırada Murray’in eline akıl hastanesinden büyük bir çalışma geçer. Çok tehlikeli hastaların konulduğu bir akıl hastanesinde yatmakta olan Dr. W.C. Minor, profesöre 10,000 kelimelik bir çalışma gönderir. Minor’un gönderdiği bu liste ikilinin yollarının kesişmesine neden olur. Simon Winchester’ın kitabından esinlenilen biyografik yapımın yönetmen koltuğunda Farhad Safinia oturuyor. Senaryosunu yönetmen ile John Boorman ve Todd Komarnicki’nin birlikte kaleme aldığı filmin başrolünü Mel Gibson üstleniyor. Oyuncu kadrosunda ise Natalie Dormer, Sean Penn, Ioan Gruffudd, Jennifer Ehle, Jeremy Irvine gibi isimler yer alıyor.

Deli ve Dahi Fragmanı

Bilgiler

Yönetmen : Farhad Safinia
Senaryo : John Boorman Farhad Safinia Todd Komarnicki Simon Winchester
Oyuncular : Mel Gibson Sean Penn Natalie Dormer Ioan Gruffudd Jennifer Ehle Jeremy Irvine Adam Fergus Aidan McArdle Kieran O'Reilly Brendan Patricks Bryan Murray Brian Fortune David Crowley Sean Duggan Malcolm Freeman Christopher Maleki Shane Gately Bryan Quinn Oengus MacNamara Lucas Browne Steve Gunn Joe McKinney Robert McCormack Olivia McKevitt Ronan O'Connor Shane Noone Abigail Coburn Paul Gough John Morton Nora Cooper Richard O'Connor Mark Quigley
Türü : Biyografi, Drama
Orijinal Adı : The Professor and the Madman
Yapımcı Firma : Fastnet Films
Yapım Yılı : 2019
Yapım Ülkesi : İrlanda
Vizyon Tarihi : 29.03.2019
Dağıtıcı Firma : CGV Mars Dağıtım
Yorumlar (2 yorum)
0 Volkan MAĞDEN 29.03.2019 07:20
İlk seansı da 12.00 da görünüyor üstelik. Madem film gelmedi. Siteden kaldırın bari.
0 Volkan MAĞDEN 29.03.2019 07:18
Ordu/Fatsa premier sinemasında var diye geldik. Her şey geldi film gelmedi dediler. Şaka gibi. Bu nasıl bir ciddiyetsizlik anlamadım. Madem yok niye seanslarda görünüyor? Onca yolu boşuna geldik.