Denis Leary

Denis Leary
Rol :Seslendirme
Doğum Tarihi :18.08.1957

Denis Colin Leary Altın Küre ve Emmy ödülü adayı ABD'li aktör, komedyen, senarist ve yönetmendir. Kendi asabi komedi tarzıyla bilinen Denis Leary aynı zamanda birçok ciddi rolde oynamışdır. Senaryosunuda yazdığı Rescue Me isimli dram dizisi ile en iyi senaryo ve en iyi oyuncu dalında Emmye aday olmuşdur. Bu diziyle Altın Küre ödülüne de aday gösterilen Denis Leary, Conan O'Brien'in kuzenidir.


Küçüklüğü 
Denis Colin Leary Worcester, Massachusettsde, 1957 yılının 18 Ağustos'unda İrlandalı katolik göçmen olan auto makinisti John Leary ve hizmetçi Nora tarafından dünyaya gelmişdir. Sık-sık ABD ve İrlanda arasında göçmenlik yapmak zorunda olan Denis Leary, Worcesterde Saint Peter-Marian Yüksek Okulundan mezun oldu. Bu sıralar evlenmeyi düşünüyordu. Kendisinin kuzeni aynı zamanda aralarında bir mesafe olan komedyen Conan O'Briendir. Kendisi dört çocuğun ikincisidir.

Emerson koleji 
Denis Leary Bostondakı Emerson Kolejinden mezun oldu. O zamanlar sınıf arkadaşı geleceğin komedyeni Mario Cantone idi, ve yakın arkadaşdılar ki, hala da bu dostluğu korumaktadırlar. Komedyen Steven Wright ve aktrist Gina Gershon da bu koleji Leary ile aynı zaman da bitiren diğer isimlerdir. 1979'da mezun olduktan sonra Denis Leary, 5 yıl komedi işinde çalışdı.

Kariyer 
1980'li yıllarda Denis Colin Leary, Bostondakı komedi sahnelerinde yer aldı. Aynı yıllarda bir komedi klübünde 'Play It Again Sam' isimli bir şov sundu. Kendisi aynı zamanda yabancı dizi Lenny Clarke's Late Show kendi arkadaşı Lenny Clarke ile oynadı ve Martin Olsonla senaryosunu yazdı. Leary ve Clarke arasındakı dostluğu, düşünceleri ve örnek aldıklarını When Standup Stood Out (2006) isimli belgeselde gösterilmişdir.

R.E.M. ile ilgili olan MTV skeci ile ilk ünlendi. MTV'deki birçok süren reklamlarda yer alan Denis Leary bu sırada iki kendi stand-up gösterilerinden albüm hazırladı. No Cure for Cancer (1993) veLock 'n Load (1997) idi bunlar. 2004 yılının sonlarında EP Merry F#%$in' Christmas isimli bazıları Lock n Loaddan olan müzik ve stand uplar içeren albümünü çıkardı.

1993 yılında 'Asshole' isimli bir şarkısı çok hit oldu ve Avusturya'da kendisinin bu şarkısı radyolarda bir numaraya yerleşti. Bu şarkısı halen ünlüdür ve kunlanılmaktadır. Yaptığı stand-uplarda genelde kendisininde bağımlı olduğu sigara hariç alkol ve uyuşturucuyuda eleştirmektedir. Asabi komedis stiliyle de bilinmektedir.

Kendisi 40 filmi aşkın sinema filminde de rol almışdır. Aralarından Loaded Weapon 1 gibi spoof komedisi de mevcuttur ve cameo roldedir. Filmin başrol oyuncusu Emilio Estevez ile aynı yıl kendisinin ciddi bir kötü adamı canlandırdığı güçlü gerilim filmi Judgment Night filminde de rol aldı. Bunlar dışında The Sandlot, Monument Ave., The Match Maker, The Ref, Suicide Kings, Dawg, Wag the Dog, Demolition Man, The Thomas Crown Affair ve Operation Dumbo dropp rol aldığı filmlerden sadece bir kaçıdır. 90'lı yıllarda rol aldığı birçok film eleştirmenler tarafından beğenilirken Robert De Niro, Clint Eastwood, Christopher Walken gibi Akademi Ödüllü usta oyuncularla da rol aldı/Kendisi The Job ve Rescue Me isimli iki ünlü televizyon dizisinde de rol almışdır. Rescue Me ile Emmy ve Altın Küre adayı oldu. Kendisi İce Age isimli animasyon serisinde Diago isimli bir kaplanı seslendirdi. Aynı zamanda yapımcılıkta yapmakta ve bazı stand-up gösterilerinin de yapımcılığını yapmaktadır.

Bir süre sonra Mel Gibsonun yahudilerle görüşüne sinirini belirten Denis Leary aynı zamanda 2003 yılında Comedy Sentralde Comedy Sentral of Denis Learyde onurlandırıldı. Bu gösterisinde Mario Cantone, Adam Ferrara, Jim Breuer, Nick DiPaolo, Don Gavin, Christopher Walken, Lenny Clarke, Gina Gershon, Conan O'Brien, Gilbert Gottfried, Colin Quinn ve Michael J. Fox da yer alanlar arasındaydı.

Şimdilerde daha çok Rescue Me isimli dizide New York şehrinde bir alkol sorunları yaşayan bir itfaiyeciyi canlandırmaktadır. İki defa Emmye aday gösterildi dizideki başarısından dolayı aynı zamanda Altın Küre adayı oldu ve bir kez daha sadece komedide değil dramda da iyi olduğunu ıspatladı.

Özel Hayatı 
Denis Leary 1989den beri yazar Ann Lembeck ile evlidir. Yine Emerson Kolejinde tanışmışdılar. İki çocukları vardır. Biri Joseph 'Jack' Leary (d. 1990) ve kızları Devin Leary (d. 1992)dir. Mizahi olarak iyi olan Ann Lembeck The Job isimli sitcom dizisi, romantik komedi Two If By Sea senaryosunu eşi Denis ile birlikte yazmışdır. Kısa absürd komedi hikâyelerinden oluşan National Lampoon's Favorite Deadly Sins (1995) isimli filmin de Lust bölümünü yazan Lembeckin kocası Denis Leary bu filmde de rol almış ve Lust bölümünü yönetmişdir. Jack Leary ise iki defa babasının projesi için kamera karşısına ufak rol için geçmişdir.

Leary aynı zamanda buz hokeyi hayranıdır. Boston Bruinsi tutmakta ve ölesiye Boston Red Sox fanatiğidir. Billy Hicks ile yaşadığı problemin yanı sıra yangında kendi evinde 5 kişinin ölmesi gibi gündeme gelmişliği vardır. 1999 yılında itfaiyeci kuzeni bu yangında ölmüşdü.

Uzun zamandır Bill Hicks ile arkadaş idi. Ancak Denis Leary No Cure for Cancer isimli albüm ve stand up gösterisini yayınlayınca Hicks Learynin bunları kendisinden çaldığını iddia etti ve dostlukları bozuldu. Leary birçok kez aynı olmadığını belirtmişdir.
Bazı bilgiler 

Leary, 2004den beri Rescue Me dizisini yapmaktadır ve bu dizide de kuzeni itfaiyeci olan ölmüş bir adamı canlandırmaktadır. The Departed filmindeki Mark Wahlbergin rolünü dizi için geri çevirmişdi. Bunun dışında bir spor fanatığı, NHL yıldızı olmak istese de kötü notlar yüzünden yüksek okuldan atılmışdı. Aktör Emilio Estevez'in yakın dostudur, hatta yine Rescue Me için onun Bobby filmindeki rolünü de geri çevirmişdi. Bunun dışında yönetmen Ted Demme ile de dostluğu vardı. Ancak Demme hayatını kayb etti.

Elizabeth Hurley ile iki filmde rol aldı ve aynı zaman da arkadaşlar. Leary, Hurleyin oğlu Damian Charles Bingin vaftiz babasıydı. Mario Cantone and Gina Gershon ile de yakın dostluğu vardı Emerson Kolejinde. Conan O'Brien ile fazla yakın değildir ancak bir kaç kez onun programına konuk olarak katılmışdır. Roxbury, Connecticutda eşi ve kendisi için aldığı bir çiftlik evi var. Çiftlik evinde bazı atlar da mevcuttur. Denis Leary çoğu zaman sigara içmesi ile bilinir ve hayatı boyunca vejeteryan olmayacağını stand uplarında da söylemişdir. Asshole şarkısı ile bilinir ve bu şarkısı daha çok Amerikan kültürü ile dalga geçiyordu. Denis, kültür, alkolizm, uyuşturucu, kutlamalar, sigara ve kötü alışkanlıklar gibi birçok konuyu daha çok kullanan Denis Leary, siyah komedi, müzikal komedi gibi tarzları kullanır. Sadece komedi filmlerinde rol almaz, çoğu komedyenin aksine birçok kez ciddi rollerde oynar. Birçok komedyen gibi küfürlü (bazen aşırı) gösteriler kullansa da, cinsellik veya belaltı esprileri pek kullanmamaktadır.

Görev Aldığı Yapımlar

Denis Leary Fotoğrafları

Denis Leary FotoğraflarıDenis Leary FotoğraflarıDenis Leary FotoğraflarıDenis Leary Fotoğrafları