Edward James Olmos

Edward James Olmos
Rol :Seslendirme
Doğum Tarihi :24.02.1947
Doğum Yeri:Kaliforniya

Edward James 'Eddie' Olmos (d. 24 Şubat 1947), Emmy Ödülü kazanmış Meksika asıllı Amerikalı aktördür.

En çok Ölüm Takibi filmindeki Gaff, Miami Vice dizisindeki Teğmen Martin Castillo, Stand and Deliver filmindeki Jaime Escalante, Battlestar Galactica dizisindeki Amiral William Adama rolleri ile tanınır.

Los Angeles, California'da dünyaya gelen Olmos, Elenaor (kızlık soyadı Huizar) ve Pedro Olmos'un oğluydu. Babası Pedro bir kaynakçıydı. Babası bir Meksika göçmeni ve annesi Meksika asıllı Amerikalıydı. Büyüdüğünde profesyonel bir beyzbol oyuncusu olmak istiyordu. 1964 yılında Montebello Lisesi'nden mezun oldu. East Los Angeles College ve California State University, Los Angeles'ta derslere katıldı.

1984 ve 1989 yılları arasında Miami Vice adlı televizyon dizisinde oynayan Olmos, Star Trek: The Next Generation dizisnde Atılgan'ın kaptanını oynamayı reddetti. Yaşanmış bir öyküden uyarlanan Stand and Deliver filmindeki matematik öğretmeni Jaime Escalante rolüyle En İyi Aktör dalında Akademi Ödülü adaylığı kazandı. 1992 yılında American Me filmini yönetti. Dexter'da Professor Gellar' oynuyor.

Görev Aldığı Yapımlar

Edward James Olmos Fotoğrafları

Edward James Olmos FotoğraflarıEdward James Olmos FotoğraflarıEdward James Olmos FotoğraflarıEdward James Olmos FotoğraflarıEdward James Olmos Fotoğrafları