Edward Norton

Edward Norton
Rol :Yönetmen
Doğum Tarihi :18.8.1968
Doğum Yeri:Boston

ABD'li sinema oyuncusu.

Norton Boston, Massachusetts'de doğdu ve Columbia'da (Maryland) büyüdü. 1991 yılında, astronomi bölümünde başladığı Yale Üniversitesi’nden tarih konusunda ihtisas yaparak mezun oldu. Çocukluk yıllarında birkaç tiyatro oyununda rol alan oyuncu, üniversitenin yapımı olan birçok tiyatro oyununda da görev aldı. Bütün eğitim hayatı tiyatro ile iç içe geçmiş ve sonunda Yale Üniversitesi'nin tarih bölümüne kabul edilmiş. Aslında buraya 'Okulu bırakıp tiyatro eğitimine devam etmiş' yazmamız daha enteresan olurdu, ancak Ed paşa paşa okulunu bitirmiş. Mezun olur olmaz büyükbabasının Japonya'daki bir işyerinde çalışmaya başlamış, ancak orada fazla duramamış. New York'a taşınmış ve 1996'da Richard Gere ile oynama şansını elde ettiği Primal Fear'daki rolünü kapana kadar tiyatroda oynamak, çatı tamir etmek ve garsonluk yapmakla yetinmiş (Aslında taksi şoförlüğü için de başvurmuş ancak kabul edilmemiş).

Leonardo Di Caprio'nun aksan problemi yüzünden reddettiği bu rol ona bir de Altın Küre Ödülü ile Oscar adaylığı kazandırmıştı. Aslında Ed'in de aksan problemi varmış, ancak yönetmene yalan söyleyip bol bol western izleyerek rolüne sıkı çalışmış. Bu film ona başka bir oyuncuya pek de nasip olmayacak bir ün kazandırmış, çünkü çekilme aşamasında oldukça tantana çıkaran filmin gişedeki başarısı bir yana, Ed'in performansı da eleştirmenlerce çok beğenilmiş. Film daha gösterime girmeden Woody Allen'in Everyone Says I Love You'sunda ve People vs. Larry Flynt'de oynayacağı kesinleşmişti. Bu filmlerin arkasından gelen Rounders, bizce Ed'in kariyerinde yer alan en zayıf yapım. Bu filme hazırlanmak için Ed ve Matt Damon, Las Vegas'daki Dünya Poker Turnuvası'na katılmışlar.

1998'de American History X'deki acımasız 'dazlak'a dönüşebilmek için Saving Private Ryan'daki Ryan rolünü reddetmiş ve 14 kilo almış.Bu kiloların tamamının kas olduğunu söyleyebiliriz. Bu filmdeki olağanüstü performansı ona En İyi Aktör Oscar adaylığını kazandırdı. Bu sırada Courtney Love'ın Hole grubu ile turneye çıkarak gitar çalıyormuş.

1999'da Fight Club'da rol alır. İlginç yöntemlerle filmlerine hazırlanmayı adet edinen Norton, Fight Club'a hazırlanmak için Brad Pitt'le sabun yapım kursuna gider ve bu kez 7 kilo verir.

2000 yılında ise her büyük star gibi Edward da sonunda kamera arkasına geçmeye heveslenir. Sonuçta gişede çok başarılı olmayan ancak bizce sevimlilikten yıkılan Keeping the Faith'i çekmiş. Filmografisi The Score, hala izleyemediğimiz Death To Smoochy, Red Dragon, senaryo ekibinde yer aldığı Frida ve bu hafta sinemalarda izlemeye başladığımız 25th Hour şeklinde devam ediyor. Edward'ı gelecek sene Italian Job ve The Painted Veil adlı iki film projesi var.

İki küçük kardeşi olduğunu, kitap okumayı, fotoğraf çekmeyi, gitar çalmayı, ralli izlemeyi sevdiğini, Radiohead, REM, RHCP gibi grupların hayranı olduğunu, favori yazarlarının J.D. Salinger, Gabriel Garcia Marquez, Hemingway olduğunu ve bir kedi beslediğini dile getirmiştir. Edward Norton'ı Türkiye'de sinema ve televizyonda Ziya Kürküt yahut Yekta Kopan seslendirmektedir.

Filmografi

2000'ler

The Stone, 2010
Leaves Of Grass, 2009)
Pride&Glory, 2008
The Incredible Hulk, 2008
The Painted Veil, 2006
Sihirbaz, 2006
Kingdom of Heaven, 2005
İtalyan İşi, 2003
25th Hour, 2002
Red Dragon, 2002
Frida, 2002
Death to Smoochy, 2002
The Score, 2001
Catch Her in the Eye, 2001
Keeping the Faith, 2000

1990'lar

Fight Club, 1999
American History X , 1998
Rounders, 1998
Everyone Says I Love You, 1996
The People vs. Larry Flynt, 1996
Primal Fear, 1996

Görev Aldığı Yapımlar

Edward Norton Fotoğrafları

Edward Norton Fotoğrafları Edward Norton Fotoğrafları Edward Norton Fotoğrafları Edward Norton Fotoğrafları Edward Norton Fotoğrafları