Elisha Cuthbert

Elisha Cuthbert
Rol :Oyuncu
Doğum Tarihi :30.11.1982

Kanadalı oyuncu. 


İlk olarak, 17 yaşındayken Kanada'da yayınlanan Çocukların Televizyon Dizileri: Çocuklar İçin Çağsal Mekanik adlı programda televizyon sunuculuğu ile tanınmış; ardından Los Angeles'a yerleşerek bir çok rolde yer almıştır. 24 dizisindeki rolüyle ABD televizyonlarında sahneye ilk kez heyecan-gerilim türünde çıktı. Cuthbert Hollywood kariyerine ufak rollerle başladı. Bunlar: Old School (Eski Okul), Love Actually (Aşk Heryerde) ve başrol oynadığı ilk film, The Girl Next Door (Komşu Kızı)'dır.

Cuthbert Kanada'nın Calgary,Alberta adlı şehrinde doğmuştur.Kevin ve Patrice Cuthbert'in ilk çocuğudur.Ailesinin Greenfield Park yanınlarındaki Montreal 'e taşınması,az çok Fransızca öğrenmesi ve çevreden etkilenmesine neden oldu.

Kariyerine 1989 yılında çeşitli çocuk kıyafetleri mankenliğiyle başladı ve aynı zamanda ayakkabı modelliği de yaptı.İlk televizyon tecrübesi,çocuklar için hazırlanmış korku temalı bir televizyon dizisi olan: Are You Afraid of the Dark? (Acaba Karanlıktan Korkar Mısınız?)da oldu.Daha sonra da, genç bir kızın başından geçen maceraların anlatıldığı: 'The Tale of the Nightshift' 'de (Gece Vardiyası Hikâyesi) oynadı -ki daha sonra gerçek bir diziye başlamış olacaktı- ve nihayet ilk rolünü aile dramını anlatan Dancing on the Moon (Ay'ın Dans Edişi) adlı filmde göz doldurucu bir performans sergiledi. Bir star olma yolunda ilerlerken ailesel-izlek konulu bir film olan Airspeed Hava Uçuşu 'de oynadı. Popular Mechanics for Kids (Çocuklar İçin Popüler Mekanik) adlı programda ise Jay Baruchel ile sunuculuk yaptı. Elisha'nın bu programda yaptığı şey;ara sıra gerekli işleri yabancı muhabire bildirmek ve söylenecek tümceleri tespit ederek onu yanlış yapmaktan kurtarmaktı.

2000 yılında Greenfield Park on Montréal 'in Kuzey Kıyısında olan Centennial Regional High School 'dan mezun oldu ve Los Angeles, Kaliforniya 'daki Hollywood kariyerine adım attı.Kısa bir süre sonra Kim Bauer rolünde oyunculuğa başladı.Oynadığı yapımda babası CTU ajanı olan Jack Bauer 'di ve bu yapım bir televizyon dizisi olup adı 24 'dür. Cuthbert 'e başka işleriyle ilgilenmesi için 6 aylık bir müddet verildi.O süre zarfında işlerini tamamladı ve geri döndüğünde ise sonraki bölümler için diziye tekrar dönmesi teklif edildi.Ona yapılan bu öneri cezbedici ve göğüs kabartan cinsten olsa da Cuthbert 4.sezon için yapılan bu teklifi kabül etmedi.Ayrıca 5.sezon 'in yalnızca iki sahnesinde misafir-yıldız(Konuk başrol oyuncusu) oldu. Ayrıca bunun devamında da Kim Bauer olarak 24: The Game adlı oyunda yer aldı.

Cuthbert Kanadaki Lucky Girl adlı film ile sinemaya atıldı ve yine o filmdeki müthiş performansı ile 2001'de Gemini Award ödülünü almaya hak kazand.Spider-Man('Örümcek Adam')adlı filmde Mary Jane Watson karakteri için oyunculuğu denendi ve ne yazık ki bu rolü Kirsten Dunst adlı oyuncuya kaptırdı.Cuthbert'in küçük roller ile erken tanışması onun Hollywood kariyerini genç yaşta başlattı. Old School ve Love Actually 'de çekici bir kadını oynadı.Cuthbert'in sonraki filmi The Girl Next Door ise ona ilk kez bir porno star olarak başrol oyunculuğunu kazandırdı ve Danielle Emile Hirsch ile beraber oynadı.Cuthbert bu filmin bazı bölümlerinden rahatsız olduğunu olduğunu belirtti ama yönetmen Luke Greenfield tarafından buna ikna edildi.Rolünü derinden incelemek için hayat kadınlarıyla konuşup Muzip Pozlar vermeyi ve Şaşaalı Eğentiler de nasıl davranacağını öğrendi.

Görev Aldığı Yapımlar

Elisha Cuthbert Fotoğrafları

Elisha Cuthbert Fotoğrafları Elisha Cuthbert Fotoğrafları Elisha Cuthbert Fotoğrafları Elisha Cuthbert Fotoğrafları Elisha Cuthbert Fotoğrafları