Emin Alper

Emin Alper
Rol :Yönetmen
Doğum Tarihi :13.08.1974
Doğum Yeri:Karaman

Türk akademisyen, tarihçi, senarist, yapımcı ve yönetmen.

İlk uzun metrajlı filmi ile birçok ödüle layık görülen başarılı Türk sinema yönetmeni. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde akademisyenlik ve çeşitli dergilerde yazarlık da yapan sanatçı yönetmenliğini de devam ettirmektedir.

Liseyi Ankara Fen Lisesi’nde bitirip Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümüne girdi, fakat mutlu hissetmediği bölümünü iki yıl sonra tekrar sınava girip aynı üniversitenin İktisat Bölümü’nü kazanarak değiştirdi. Boğaziçi Üniversitesi’nde iktisat ve tarih okudu, ardı sıra Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde Modern Türkiye Tarihi üzerine doktorasını aldı.

18 yaşındayken izlediği Kusturica filmi Çingeneler Zamanı'ndan etkilenir, kendi deyimi ile 'sinemanın büyüsünün farkına varır'. Üniversitede senaryo denemeleri yapan Alper, o dönem üniversitenin sinema kulübüne de üyedir. Vaktinin çoğunu sinema kulübünde, bir kısmı film sektöründe de çalışmakta olan arkadaşlarıyla geçirir. Bu dönemde senaryolar, eleştiriler yazar, sürekli notlar alır. Arkadaşları ile 'Görüntü' dergisini bu dönem çıkarır. Kulüp etkinliklerinde film tartışıp dönemin parlayan yönetmenlerini (Zeki Demirkubuz, Nuri Bilge Ceylan gibi) söyleşilere davet ederler. Bu dönemlerde hep planladığı sinema geleceği netleşip şekillenir.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde akademisyen olarak dersler veren yönetmenin sinema ve siyaset üzerine Tarih ve Toplum, Birikim, Mesele, Altyazı ve Görüntü gibi dergilerde yayımlanan yazıları da vardır.

TRT’de yayınlanan Genç Sinemacılar programı sayesinde Mektup (2005) adlı ilk kısa filmi çekildi. Sonrasında da Rıfat (2006) adlı kısa film geldi. Ardından belli bir süredir senaryosunu ve kurgusunu planladığı ilk uzun metrajlı filmi 'Tepenin Ardı' (2012) ile geniş kitlelerce tanındı. Abluka (2015) filmi ise ilk gösterimini 72. Venedik Film Festivali’nde gerçekleştirdi.

'Tepenin Ardı' ile Berlin Film Festivali'nde Caligari Film Ödülü, Asya Pasifik Film Festivali'nde, 31. İstanbul Film Festivali'nde En İyi Film, Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali'nde NETPAC ödülü, Taipei Film Festivali Uluslararası yeni yetenek yarışması büyük ödülü de dahil olmak üzere 2012 yılında ulusal ve uluslararası alanda 16 ödül aldı. 'Abluka' filmi ile 72. Venedik Film Festivali'nde ana yarışma ödüllerinden Jüri Özel Ödülü'nü, Arca CinemaGiovani ve Premio Bisato d'Oro ödüllerini kazandı. 2016 yılında Sinema Yazarları Derneği tarafından Abluka filmiyle En iyi Yönetmen Ödülü'ne layık görüldü.

Filmografi

Yönetmen

2019 Kız Kardeşler
2015 Abluka
2012 Tepenin Ardı
2006 Rıfat (Kısa Film)
2005 Mektup (Kısa Film)
2005 Çarpışma (Kısa Film)
2004 Apartman (Kısa Film)

Yapımcı

2012 Tepenin Ardı

Senaryo

2019 Kız Kardeşler
2015 Abluka
2012 Tepenin Ardı
2006 Rıfat (Kısa Film)
2005 Mektup (Kısa Film)
2005 Çarpışma (Kısa Film)
2004 Apartman (Kısa Film)

Oyuncu

2020 Sen Ben Lenin
2018 Kelebekler
2004 Apartman (Kısa Film)

Görev Aldığı Yapımlar

Emin Alper Fotoğrafları

Emin Alper FotoğraflarıEmin Alper FotoğraflarıEmin Alper FotoğraflarıEmin Alper FotoğraflarıEmin Alper Fotoğrafları