En Uzun On Film

Hamlet
Hamlet Filmi
Tür : Suç, Drama
Vizyon Tarihi : 30.05.1997
Hamlet, Kral babasının ölümünden sonra Danimarka’ya döner. Annesi Gertrude çoktan Hamlet’in amcası ve yeni kral olan Claudius ile evlenmiştir. Hamlet’in Ophelia ile evlenmesi için baskı yaparlar. Fakat bir gün babasının hayaleti ortaya çıkar ve Hamlet’e kendisini öldürenlerin Claudius ve Gertrude olduğunu söyler.Bunun üzerine Hamlet intikam almaya yemin eder ve amcasına çetrefilli bir tuzak kurar.
Rüzgar Gibi Geçti
Rüzgar Gibi Geçti Filmi
Tür : Drama, Romantik
Vizyon Tarihi : 14.01.1953
Margaret Mitchell'in pembe romanı 'Gone With the Wind'in Victor Fleming imzalı sinema uyarlaması Hollywood'un ilk defa ciddi ciddi promosyon yaptığı filmdir. Amerikan İç Savaşının hemen öncesinde Tara'da yaşayan bir zengin ailenin kızı Scarlett O'Hara, güzelliği ve huysuzluğuyla ün yapmış genç bir kız. Küçüklüğünden beri aile dostları Ashley'e aşık. Ancak Ahley onu o gözle değerlendirmiyor. Ashley, Scarlett'in kuzeni Melanie'yle evlenmek istiyor çünkü. Scarlett'in annesi kızını bu düşünceden uzaklaştırmak için onu büyük bir baloya götürüyor. O baloda Scarlett, yakışıklı Rhett Butler ile tanışıyor. Aynı gün de zaten İç Savaş patlak veriyor. Scarlett en başta Rhett Butler'dan nefret eder ama sonra aralarında savaşla beraber ateşlenen bir aşk başlar. Ama gelgitler yaşayan bir aşktır bu. Sebebi de Scarlett'in hala Ashley'i unutamaması… Filmin baş kadın kahramanı Scarlett O'Hara rolü için 1400 aktris denenmişti. O zamanlar pek tanınmayan genç İngiliz aktris Vivien Leigh sonunda Scarlett olarak seçilmişti. 125 günlük çalışmasının sonucunda 25.000 $ kadar kazanmıştı. Buna karşılık o zamanın en önemli 'star'ı Clark Gable 71 günlük çalışmasıyla 120.000 $ gibi bir ücret almıştı.
Bir Zamanlar Amerika'da
Bir Zamanlar Amerika'da Filmi
Tür : Drama, Suç
Vizyon Tarihi : 1.06.1984
Yüzyılın başlarında Amerika'dayız. Göçmenlerin Yeni Dünya'daki mücadeleleri ve yeni bir yaşam kurma çabaları sürerken bir avuç çocuğun ölümlerine kadar olan uzun yaşam kesitlerinden bölümler izliyoruz. Biarada büyüyen, aynı kıza aşık olan, birlikte çete kuran ve iktidara doğru yükselen iki samimi arkadaşın dramı, başarılı bir kurgu tekniğiyle izleyiciye yansıyor. Sık sık zaman üzerinde ileri geri dolaşan Leone'nin filmi gangster filmlerine bir saygı duruşu olduğu kadar duygusallığı ile de öne çıkıyor. Unutmadan, filmin müzikleri de büyük ilgi görmüştü.
Lagaan
Lagaan Filmi
Tür : Müzikal, Drama
Vizyon Tarihi : 15.06.2001
Hindistan'ın Champaner kenti büyük bir kuraklık içerisine girmiştir. Köylüler bir araya gelerek, toprak sahiplerinden Lagaan adlı verilen vergilerin bir süre için durdurulmasını isterler, çünkü ellerinde vergi namına verecek hiçbir şeyleri kalmamıştır. Fakat İngiliz yerel yöneticiler Hintli halkın önüne bir koşul koyalar. Lagaan vergisinin kaldırılması ancak köylülerin İngilizleri bir kriket müsabakasında yenmesine bağlıdır! Fakat köyde kriket oynamayı bilen hiç kimse yoktur... Köyden Bhuvan adında genç ve cesur bir delikanlı, eline ahşaptan bir sopa almamış olmasına İngilizlere meydan okur. Bu arada bu 'adil' düelloyu duyanlar akın akın köye gelirler. Köylülerin ve Bhuvan'ın kendilerinden başka tek destekçisi ise İngiliz albay Russell'ın kız kardeşi Elizabeth'tir.
Arabistanlı Lawrence
Arabistanlı Lawrence Filmi
Tür : Biyografi, Aksiyon
Vizyon Tarihi : 30.01.1963
İngiliz Lawrence hem bir bilim adamı ve hem de İngiliz devleti için çalışan bir ajandır. Bu çift kimlikli hayatı ona ajanlık hayatında büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu özelliğini çok iyi bilen İngiliz İstihbarat Müdürlüğü Lawrence'ı uzman olduğu Arapların yanına gönderir. Amacı Türklerle yüzyıllar boyunca birlikte yaşayan arapları birbirine düşürmek, aynı dine mensup olan bu iki milleti birbiriyle savaştırmaktır. Amacına ulaşmak için Araplar arasında her zaman Türklerle savaşmış ve asla Türkleri sevmemiş olan arap eşkiyaları olarak nam salmış, çölde yaşayan, hırsızlıkla, yağmayla uğraşan bedevileri seçer.
Ben-Hur
Ben-Hur Filmi
Tür : Aksiyon, Macera
Vizyon Tarihi : 18.11.1963
Tam 100.000 kostüm, 8.000 figüran, 300 ayrı film seti ve inanılmaz bir film bütçesi ve 11 Oscar ödülü. Ben-Hur'un yapımcıları sinema tarihinin en görkemli destanına imza attılar. Filistin'de Musevi bir asil olan Ben-Hur'un cesur hikayesi, onun Romalılar tarafından esir alınması ve gemiden kaçışı konu alınıyor.
Yedi Samuray
Yedi Samuray Filmi
Tür : Drama, Aksiyon
Vizyon Tarihi : 19.11.1956
Usta Samurai Kambei'nin cesareti ve fedakarlığına şahit olan bir grup köylü ondan sürekli olarak haydutların baskınlarına uğrayan köylerini korumasını isterler. Kambei bu isteği herhangi bir çıkarı olmamasına rağmen kabul eder ve ilk olarak kısa süre sonra müridi olan genç samurai Katsushiro'yu, ardından da güç kullanmaya meraklı bir samurai olarak görünen, fakat sonradan bir çiftçinin oğlu olduğu ortaya çıkan Kikuchiyo'yu yanına alır. Takımına dört yeni samurai daha ekleyerek köyü savunmaya girişen Kambei köylüler tarafından sevinçle karşılanır ve herkesin sevgisini kazanır; bir süre sonra onlara kendilerini savunmayı öğretmeye başlar. Bu arada haydutlar köyün sınırlarında dolaşmakta ve yeni saldırıları için uygun bir zaman kollamaktadırlar...
[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir]