Geena Davis

Geena Davis
Rol :Seslendirme
Doğum Tarihi :21.01.1956
Doğum Yeri:Massachusetts

Oscar, Altın Küre ve Emmy ödüllü ABD'li oyuncu, yapımcı, eski model, yazar ve sporcu.


1956 yılında Wareham, Massachusetts'te doğan Geena Davis, erken yaşlarından itibaren müzikle yakından ilgiliydi. Piyano, flüt ve vurmalı çalgılardan bazılarını çalmayı öğrenmiş ve ergenlik döneminde bir süre için Wareham'daki kilisede org çalmıştır. New England College'den sonra gittiği Boston Üniversitesi, Güzel Sanatlar Bölümü'nden 1979'da iyi bir dereceyle mezun oldu. Bir süreliğine öğrenci olarak İsveç'te kaldığından akıcı bir şekilde İsveççe konuşabilmektedir.

Mezun olduktan sonra New York'taki Zoli isimli bir modellik ajansı için çalışmaya başladı. Modellik, hatta bir süreliğine garsonluk bile yaptığı bu dönemde Sydney Pollack'ın dikkatini çekince başrolünde Dustin Hoffman' ın oynadığı Tootsie adlı filmdeki pembe dizi aktristi rolünü alarak beyaz perdeye geçiş yapmış oldu. Bu rolün ardından Family Ties ve bir bölümünü kendisinin yazdığı Buffalo Bill gibi dizilerde oynadı.
Televizyon dizilerinin ardından sinema filmlerine devam eden Davis, 1982 yılında Chevy Chase ile birlikte Fletch adlı filmde rol aldı. Ardından David Cronenberg'in 1986 yapımı The Fly ( Sinek ) adlı filmi ile adını daha geniş çevrelere duyurmayı başardı. Bu filmdeki teknik bir arıza sonucu sineğe dönüşen bilim adamını canlandıran Jeff Goldblum ile evlendi. 1988 tarihli Beetlejuice adlı filmin ardından dram ve komedi filmlerinin aranan yıldızı olmayı başarmıştı. Aynı yıl bir köpek terbiyecisini canlandırdığı The Accidental Tourist'deki performansı ile En iyi yardımcı kadın oyuncu oscarını'nın sahibi oldu. Bu yıllar boyunca pek çok farklı rolde oynasa da genel anlamda 'beceriksiz fakat etkileyici' kadın portesini korudu.

1991 yılına gelindiğinde, radikal feminist üslubu ile büyük tartışmalara yol açan ve Susan Sarandon ile birlikte rol aldığı Thelma & Louise filmi ile En iyi kadın oyuncu oscarını alıp kariyerinin doruğuna çıksa da bir anda muhafazakar kesimlerin öfkesine maruz kaldı ve bir kısım kadın izleyici tarafından düşman ilan edildi. 1993 yılında, Bruce Willis'in başrolünü oynadığı Die Hard 2 ve Cliffhanger filmlerinin yönetmenliğini üstlenen Renny Harlin ile hem romantik hem de profesyonel bir ortaklığa giren oyuncu, özellikle Cutthroat Island filminin gişede büyük bir çöküş yaşaması ile birlikte sona ereceği düşünülen bu ilişkiye aynı yönetmenin 1996 yapımı The Long Kiss Goodnight adlı filmine kadar devam etti. Bu filmden sonra beyaz perdeye uzun bir süre ara veren Davis, 1999 yılında Stuart Little adlı küçük bir fareyi konu alan filmde rol aldı.

Sporla da ilgilenen Davis, 1999'da ABD'de yapılan okçuluk olimpiyat takımı seçmelerinde takıma giremese de yarı finale kadar yükselmiştir. 1.83 metrelik boyu ile hollywood'un en uzun aktrisleri arasındadır ayak numarası 42'dir.

Ödülleri

Akademi Ödülleri
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
1988 The Accidental Tourist

Altın Küre Ödülleri
En İyi Kadın Oyuncu - Drama (TV)
2006 Commander in Chief

Görev Aldığı Yapımlar

Geena Davis Fotoğrafları

Geena Davis FotoğraflarıGeena Davis FotoğraflarıGeena Davis FotoğraflarıGeena Davis FotoğraflarıGeena Davis Fotoğrafları