Giovanni Ribisi

Giovanni Ribisi
Rol :Oyuncu
Doğum Tarihi :17.12.1974
Doğum Yeri:Los Angeles, Kaliforniya

ABD'li aktör. Yer aldığı başarılı yapımlar; Kusursuz Yabancı, Cennet, 60 Saniye, Er Ryan'ı Kurtarmak, Hayal Şarkısı, Boiler Room, subUrbia, The Gift (film) , Basic (film) , Bir Konuşabilse, Flight of the Phoenix, Sky Captain ve Yarının Dünyası, I Love Your Work, The Dead Girl ve Halk Düşmanları sayılabilir.

İlk Yılları

Ribisi, Antonino Giovanni Ribisi adıyla Los Angeles, Kaliforniya'da doğdu. Annesi Gay (Landrum) aktörler ve yazarlar için menejerlik yapıyordu ve babası Albert Anthony Ribisi ise bir müzisyendi. Aktris Marissa Ribisi ikiz kardeşidir, diğer kardeşi Gina Ribisi de bir seslendirme sanatçısıdır. Ribisi'nin büyükbabası Sicilyalı çiftçilerin oğullarından biriydi.

Kariyeri

Ribisi kariyerine televizyonda çalışarak başladı. Yardımcı rollerde ve bir çok şov programında yer aldı. The New Leave It to Beaver, 'Married With Children', The Wonder Years ve My Two Dads bunlardan birkaçıdır. The X-Files bölümü 'D.P.O.'da gösterdiği performans dikkatleri çekti. Friends dizisinde Phoebe Buffay'nın (Lisa Kudrow) kardeşi Frank Buffay Jr. karakterini başarıyla canlandırdı. Daha sonra My Name Is Earl dizisinin değişik bölümlerinde göründü ve bu dizideki başarısı aktöre 2007 yılında Emmy adaylığı getirdi.

Ribisi, Britanyalı müzik grubu Keane'nin Crystal Ball şarkısının videosunda göründü. Daha sonra Winona Ryder ve John C. Reilly ile birlikte Jon Spencer Blues Explosion'un 'Talk About the Blues' videosunda göründü. Eylül 2008'de iki kez HBO'nun komedi dizisi Entourage'da rol aldı.

Özel Hayatı

Ribisi, Mariah O'Brien ile 18 Mart 1997 tarihinden, 3 Kasım 2001 tarihine kadar evli kaldı; çiftin bir kızları oldu, kızı Lucia, Aralık 1997'de doğdu ve ismi konulurken Donizetti'nın operası, Lucia di Lammermoor 'dan esinlenildi.

Ribisi aktif bir Scientologisttir, ve Scientoloji Kilisesinin 'Psychiatry: An Industry of Death' Müzesi'nin Kasım 2005'teki açılış galasına katılmıştır. İkiz kızkardeşi, Marissa'da Scientologisttir ve diğer bir Scientologist indie-rock müzisyeni Beck ile evlidir.

Filmografi

1994
Walker, Texas Ranger
1995
The Hills Have Eyes III - Mindripper
1996
Scotch and Milk
SubUrbia
That Thing You Do
1997
The Postman
Lost Highway
1998
Phoenix
Saving Private Ryan
First Love, Last Rites
Some Girl
1999
The Other Sister
The Mod Squad
2000
It's the Rage
Gone in Sixty Seconds
The Gift
Boiler Room
The Virgin Suicides
2001
According to Spencer
Shot in the Heart
2002
Heaven
2003
Masked and Anonymous
Lost in Translation
I Love Your Work
Cold Mountain
Basic
2004
Sky Captain ve Yarının Dünyası
Love's Brother
Flight of the Phoenix
2005
Arapsaçı
My Name Is Earl (2005 – 2009) as Ralph
2006
10th & Wolf
The Dead Girl
2007
Perfect Stranger
The Dog Problem
Gardener of Eden
2008
Spirit of the Forest (ses)
2009
Public Enemies
Avatar
2010
Middle Men
Toy Story 3 (ses)
The Rum Diary
Columbus Circle
The Other Side

Görev Aldığı Yapımlar

Giovanni Ribisi Fotoğrafları

Giovanni Ribisi FotoğraflarıGiovanni Ribisi FotoğraflarıGiovanni Ribisi FotoğraflarıGiovanni Ribisi FotoğraflarıGiovanni Ribisi Fotoğrafları