Gordon Brown

Gordon Brown
Rol :Oyuncu
Doğum Tarihi :20.2.1951
Doğum Yeri:Glasgow

Birleşik Krallık'ın eski başbakanı,İşçi Partisi'nin eski genel başkanı ve Britanyalı devlet adamıdır. 

1997 ile 2007 yılları arasında Tony Blair'in hükümetinde Maliye Bakanlığı yaptı.

İskoç olan Brown, Edinburgh Üniversitesi mezunu ve İskoç kilisesinde rahip olan bir babanın oğludur.
İyi bir öğrenci olan Gordon Brown sınıf atlayıp, Edinburgh Üniversitesi'nde tarih bölümü öğrenciliğine 16 yaşında kabul edilmiştir. Gözlerinden rahatsızlığı nedeni ile hasta olduğu için (sol gözü görmez olmuş) bu üniversitede 6 yıl okumuş ve Edinburgh Üniversitesi Tarih bölümünden İskoçya üniversitelerinde lisans derecesi olan Master diplomasını (Birinci sınıf şeref sonucu ile) 1972 de almıştır. Bu arada öğrenci siyasetine karışmış; İskoçya üniversitelerine özel olan öğrenciler tarafından seçilen ve akademik veya idarî anlamı olmayan rektörlük görevi için aday olmuş ve öğrencilerce seçilip 1972-1976 yıllarında Edinburgh Üniversitesi Rektörlüğü yapmıştır. 

Üniversite diploması aldıktan sonra Edinburgh Üniversitesi Tarih Bölümü'nde doktora çalışmalarına başlamış ve hazırladığı 1918-29 Arasında İşçi Partisi ve İskoçya'da Politik Değişme adlı tez ile 1982de Edinburgh Üniversitesi'nden Ph.D. doktora derecesi almıştır.

1976-1980 yıllarında o zamanki adı Glasgow Teknoloji Koleji (Glasgow College of Technology) olan; (yörel idareye bağlı olarak İskoçya Merkezsel Enstitüsü statüsünde üniversite dersleri ve lisans diploması veren ve 1992'de Glasgow Caledonian Üniversitesi'ne dönüşen) kurumda Politika dersleri için Öğretim Üyeliği yapmıştır. 1979 seçimlerinde İşçi Partisi'nden parlamento üyeliği için aday olmuş, ama seçimi kaybetmiştir. Sonra kariyer değiştirip 1980-1983de İskoçya Televizyonu'nunda haberler bölümünde çalışmış ve güncel haberler editorlüğü yapmıştır.

1983 yılında İşçi Partisi'nden Dunfermline milletvekili olarak Avam Kamarası'na girmiştir. 1980'li yıllardan sonra İşçi Partisi'nin gölge kabinesinde Ticaret, Endüstri ve Maliye Bakanlığı yapmıştır. 1994 Mayıs'ında o zamanki İşçi Partisi lideri olan John Smith aniden ölünce Gordon Brown İşçi Partisi liderliğine namzetlerden biri olarak görülmüştür; fakat Tony Blair'in favori olduğu açığa çıkınca liderlik seçimde aday olmamıştır. İnanılır kaynaklara göre Londra'nın moda semtlerinden olan İslington'da Granita adlı bir lokantada Tony Blair ve Gordon Brown bir toplantı yapmışlar ve Tony Blair iktisat ve finansal alanlarını tamamiyle Gordon Brown'a bırakma sözü vermiş ve Gordon Brown da Tony Blair'e liderlik seçiminde karşı aday çıkmamıştır.
1997 yılında İşçi Partisi'nin parlamento seçimini kazanmasından sonra Birleşik Krallık Maliye Bakanı olmuştur.

10 yıl Blair Kabinesinde Maliye Bakanlığı yapan Brown 27 Haziran 2007'de Birleşik Krallık Başbakanı olmuştur. 2010 yılında yapılan seçimler sonucu partisinin muhalefete düşmesi nedeniyle görevinden istifa etmiştir.

Görev Aldığı Yapımlar

Gordon Brown Fotoğrafları

Gordon Brown Fotoğrafları Gordon Brown Fotoğrafları Gordon Brown Fotoğrafları Gordon Brown Fotoğrafları Gordon Brown Fotoğrafları