Harrison Ford

Harrison Ford
Rol :Seslendirme
Doğum Tarihi :13.7.1942
Doğum Yeri:Chicago

Akademi Ödülü ve BAFTA Ödülü adayı, Altın Küre ödülü kazanmış Amerikan sinema oyuncusu. En çok orijinal Yıldız Savaşları üçlemesindeki esprili uzay pilotu Han Solo ve Indiana Jones serisinde canlandırdığı maceracı, azimli arkeolog, Indiana Jones rolleri ile tanınır. Ayrıca Ridley Scott'un 1982 tarihli kült bilim-kurgu filmi Bıçak Sırtı, Andrew Davis'in efsane TV dizisi The Fugitive'den uyarladığı Kaçak filmi ve yine yüksek gişe hasılatı kazanmış Air Force One, Tanık, Presumed Innocent ve Gizli Gerçekler gibi filmlerde rol almıştır. Gişeyi altüst eden the Extra-Terrestrial'daki küçük rolü filmin son kurgusunda silinmiştir.

1997 yılında Empire sinema dergisinin düzenlediği 'Tüm Zamanların En Büyük 100 Film Yıldızı' listesinde 1 numaraya oturmuştur. Eylül 2006'da, Ford'un rol aldığı filmlerin gişe hasılatı ABD'de yaklaşık olarak 3.1 milyar, dünya çapında ise 6 milyar dolar civarındadır. Bu rakamlar Harrison Ford'u, Tom Hanks'in ardından tüm zamanların en fazla gişe yapan 2. aktörü konumuna getirmiştir. Yine Empire dergisinin yaptığı 'Tüm Zamanların En Seksi 100 Film Yıldızı' listesinde 15. sırada yer aldı. 1998 yılında 'People' dergisi tarafından yaşayan en seksi adam seçildi.

Hayatı

13 Temmuz 1942'de radyo oyuncusu Dorothy Nidelman ve oyunculuk da yapan reklam ajansı yöneticisi Christopher Ford'un oğlu olarak Illionis, Chicago'da dünyaya geldi. Babası Alman ve İrlanda kökenli bir Katolik, annesi ise Belarus kökenli Aşkenazi'dir. Harrison küçüklüğünde izciydi. Maine East High School'da kızlar tarafından pasif ve başarısız bulunan Ford, WMTH-FM adlı radyoda çalıştı.

Ford'un anne tarafından büyükannesi ve dedesi Anna Lifschutz ve Harry Nidelman Belarus kökenli, baba tarafından büyükannesi ve dedesi olan Florence Veronica Niehaus ve John Fitzgerald Ford, Alman kökenli İrlandalı Katoliktir.'

Üyesi olduğu Boy Scouts of America’da başarılı olan Ford, 1960 yılında Park Ridge, Illinois'teki Maine East High School okulundan mezun oldu. Üniversite eğitimi için Wisconsin'deki Ripon College okuluna gitti. Burada Sigma Nu isimli derneğe katılan Ford, kızlarla tanışabilme umudu adına okuldaki drama derslerine de katılıyordu. Brothers Gross isimli folk müzik yapan grupta da yer alan Harrison, eğitimini tamamlayamadan şehirden ayrıldı.

Kariyeri

1964 senesinde Los Angeles şehrine gelen Ford, Columbia Pictures'in 'Genç Yetenekler' isimli programında küçük roller canlandırıyor ve haftada 150 dolar maaş alıyordu. Bunları takiben ilk eşi olan Mary Marquardt ile evlendi. Sonra da ilk sinema filmi olan Dead Heat on a Merry-Go-Round'da rol aldı. Bu filmden sonra da Luv adlı yapımda rol aldı. A Time for Killing adlı western türü filmde başrolü almadan önce, ilk oğlu Benjamin Ford doğdu. Universal Studios'un Gunsmoke, Ironside, The Virginian, The F.B.I., Love, American Style, Ave Kung Fu TV dizilerinde oynayan Ford, sinema filmlerinde oynayamadığı için sıkkındı. İkinci oğlu Willard Ford 1969 yılında dünyaya gelince marangozluk yapmaya başladı.Aktör bu sebeple The Doors'un konserlerinde çalıştı.

George Lucas evinin tamiri için Ford'u çağırınca aktöre de şans doğdu. Zira çıkış yapabileceği bir film arayan Ford, Akademi Ödülleri'ne aday olan American Grafitti filminde rol alınca sinemaya geri döndü. 1974 yılında The Godfather filmleri ile tanınan Francis Ford Coppola, Konuşma adlı yeni filminde başrolleri Gene Hackman ile Harrison Ford'a verdi.

Harrison Ford'un oynadığı filmler içerisinde kendi performansını en çok beğendiği yapım The Mosquito Coast adlı filmdir. En sevdiği ise Indiana Jones serisindeki karakteri.

Önemli Rolleri

Bob Falfa

American Graffiti filmi Ford için büyük bir şans oldu. Bu film ile Lucas ile tanışan aktör Yıldız Savaşları'ndaki rolünde önünü açmış oldu. Ayrıca bu filmden sonra Francis Ford Coppola ile çalışarak sükse yaptı.

Han Solo

Ford'un Han Solo'yu canlandırması aslında şans eseri oldu. George Lucas rol için Nick Nolte, Christopher Walken, Al Pacino, Richard Reyfuss, William Katt veya Billy Dee Williams (sonradan Lando Calrissian adlı karakteri canlandırdı) gibi isimleri düşünüyordu. Ancak Lucas tarafından oyuncu seçmelerinde sadece diyalogları okuması için işe alınan Ford diyalogları belli bir alaycılık ile okuyunca rolü kendisi aldı.

Film hasılat rekorları kırınca Ford da bir süperstar oldu. İki devam filminde de rolü tekrarlayan Ford, Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filminde Lucas'a karakterini öldürmesini söyledi. Lucas da bu teklifi hiç düşünmeden reddetti.

Indiana Jones Serisi

Ford bu rolü de şans eseri aldı. İlk başta Indiana Jones rolü için Dennis Quaid, Kurt Russell, Jeff Bridges, Powers Boothe ve Tom Selleck ile görüşülüyordu. Sonunda da Tom Selleck'te karar kılındı. Ancak aktörün o dönem Magnum P.I. dizisinde oynaması ve kast ekibinin Selleck'in bir kadının karşısında rahat görünmeyeceğini düşünmesi yüzünden başka seçeneklere gidildi. Steven Spielberg rolü Ford'a vermek istese de aktörle Yıldız Savaşları filmlerinde çalışan Lucas kendini tekrarlamak istemiyordu. Ancak baskılara dayanamayan Lucas rolü Ford'a verdi. Ford rolü almasıyla berbaber 4 bölüm çekti. Çektiği filmler:Raiders Of The Lost Ark,Temple Of Doom,Last Crusade ve Kingdom Of The Crystal Skull'dur.

Rick Deckard

Yönetmenliğini Ridley Scott'un yaptığı bu bilim-kurgu filmi Blade Runner vizyona ilk girdiğinde eleştirmenler tarafından küçümsendi ve gişede istenen başarıyı elde edemedi. Yıllar sonra ise kült statüsüne ulaştı. Harrison Ford ise filmde Rick Deckard adlı replicant avcısı polis karakteridir. Ford, filmi çok karanlık ve kasvetli bir fantastik film olarak görüyor.

Dr. Richard Kimble

Andrew Davis'in aynı adlı TV dizisinden uyarladığı bu filmde Harrison Ford, karısını öldürmekle suçlanan Richard Kimble adlı karaktere hayat veriyor. Burada Ford'a, filmdeki rolü ile Akademi Ödülü kazanan Tommy Lee Jones eşlik ediyor.

Diğer İşleri

Aktör 1985 yılında Peter Weir'in Tanık filminde canlandırdığı John Book rolü ile Oscar'a aday oldu. The Mosquito Coast (1986), ve Roman Polanski'nin Frantic (1988) adlı yapımlarda yeteneğini sergiledi. Ardından da Mike Nichols'un romantik draması Working Girl (1988)'te rol aldı. 2002'de Ford, Kaptan Alexei Vostrikov rolü ile National Geographic filmi K-19: The Widowmaker'da yer aldı.

Ford, 90'larda Alan J. Pakula (Presumed Innocent ve The Devil's Own), Sidney Pollack (Sabrina), Robert Zemeckis (Gizli Gerçekler) gibi yönetmenlerle çalışmıştır.

Reddettiği roller

Harrison, 2004 yılında Syriana adlı yapımda rol alması için yapılan teklifi geri çevirdi. Rolü kabul eden George Clooney ise Akademi Ödülü ve Altın Küre Ödülü kazandı. Ford ayrıca Oscar kazanan Trafik filmini ve David Cronenberg'in yönettiği Şiddetin Tarihçesi ve Mel Gibson'ın rol aldığı, bir Roland Emmerich yapımı olan Vatansever filmlerindeki rolleri de reddetti.

Kişisel Hayatı

Ford, babasını 1999'da, annesini ise 2004 yılında kaybetti. 1964 yılında evlendiği Mary Marquardt ile 1979 yılında yolları ayrıldı. E.T. filminin senaristi olan Melissa Mathison ile 1983'te evlendi. Eşinin senaryosunu yazdığı Kundun filmi nedeni ile Tibet'e girişi yasaklandı. 1987’de üçüncü oğlu Malcolm Ford, 1990’da ise tek kızı Georgia Ford dünyaya geldi. Yüklü bir tazminat ile Mathison'dan da ayrılan Ford, 2004 yılından beri Calista Flockhart ile beraber. 2010'da ise Flockhart ile evlendi. Flockhart ile Wyomin'de kendi yaptığı bir çiftlikte yaşıyor. Yaptığı bir araba kazası yüzünden çenesinde yara izi var. Ayrıca sinema kariyerinin başlarında geçirdiği bir kazadan dolayı takma diş takıyor.

Ford tam bir demokrat ve Bill Clinton ile yakın arkadaş. ABD'de silah kontrolüne destek veriyor. 2000 yılında evinin yakınlarında bulunan bir dağda neredeyse susuzluktan yaşama veda etmek üzere olan 20 yaşındaki Sarah George'ı helikopteriyle kurtardı. 2001 yılında en zengin aktör olarak Guinnes Rekorlar Kitabı'na girdi.

Profesyonel arkeologlara yardım için çalışan Ford, çevre konusunda da oldukça bilinçli olduğu için, hayvanları koruma konusundaki en prestijli ödül olan Indianapolis Prize ödülünü kazandı. Boş zamanlarında, hobi olarak ustabaşılık yapıyor.

Harrison Ford 6 Mart 2015 tarihinde 2. Dünya Savaşı'ndan kalma tek pervaneli bir uçakla kaza yaptı. Santa Monica Havaalanı'ndan kalkan uçak yaklaşık 1 kilometre sonra Penmar adlı golf alanına düştü. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Ford'un hayati tehlikesi bulunmadığı belirtildi. Amerikan Federal Havacılık Dairesi sözcüsü Patrick Jones düzenlediği basın toplantısında kazanın mekanik arıza kaynaklı olduğunu söyledi.

Filmografi

2017 Toxic Puzzle - Hunt for the Hidden Killer
2017 Blade Runner 2049
2015 The Age of Adaline
2015 Star Wars: The Force Awakens
2014 The Expendables 3
2014 Flying the Feathered Edge: The Bob Hoover Project (Belgesel)
2013 42
2013 Paranoia
2013 Ender's Game
2013 Anchorman 2: The Legend Continues
2011 Cowboys & Aliens
2010 Extraordinary Measures (Ayrıca yapımcı)
2010 Morning Glory
2009 Crossing Over
2009 Brüno
2008 Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
2008 Dalai Lama Renaissance (Belgesel – Anlatıcı)
2006 Firewall
2003 Hollywood Homicide
2002 K-19: The Widowmaker (Ayrıca yapımcı)
2000 What Lies Beneath
1999 Random Hearts
1998 Six Days, Seven Nights
1997 The Devil's Own
1997 Air Force One
1995 Sabrina
1994 Jimmy Hollywood
1994 Clear and Present Danger
1993 The Fugitive
1992 Patriot Games
1991 Regarding Henry
1990 Presumed Innocent
1989 Indiana Jones and the Last Crusade
1988 Frantic
1988 Working Girl
1986 The Mosquito Coast
1985 Witness
1984 Indiana Jones and the Temple of Doom
1983 Return of the Jedi
1982 E.T. the Extra-Terrestrial
1982 Blade Runner
1981 Raiders of the Lost Ark
1980 The Empire Strikes Back
1979 Apocalypse Now
1979 Hanover Street
1979 The Frisco Kid
1979 More American Graffiti
1978 Force 10 from Navarone
1977 Star Wars
1977 Heroes
1974 The Conversation
1973 American Graffiti
1970 Zabriskie Point
1970 Getting Straight
1968 Journey to Shiloh
1967 Luv
1967 A Time for Killing
1966 Dead Heat on a Merry-Go-Round

Televizyon

1993 The Young Indiana Jones Chronicles
1978 The Star Wars Holiday Special
1977 The Possessed (TV Filmi)
1976 Dynasty (TV Filmi)
1975 Judgment: The Court Martial of Lieutenant William Calley (TV Filmi)
1974 Kung Fu
1974 Petrocelli
1972 Gunsmoke
1971 Dan August
1970 The Intruders (TV Filmi)
1969 My Friend Tony
1969 The F.B.I.
1969 Love, American Style
1968 The Mod Squad
1967 The Virginian
1967 Ironside

Diğer

2016 Lego Star Wars: The Force Awakens Video Oyunu
1998 The Emperor's New Clothes: An All-Star Illustrated Retelling of the Classic Fairy Tale (Sesli Kitap)

Görev Aldığı Yapımlar

Harrison Ford Fotoğrafları

Harrison Ford Fotoğrafları Harrison Ford Fotoğrafları Harrison Ford Fotoğrafları Harrison Ford Fotoğrafları Harrison Ford Fotoğrafları