Ian Somerhalder

Ian Somerhalder
Rol :Oyuncu
Doğum Tarihi :8.12.1978
Doğum Yeri:Louisiana

ABD'li oyuncu, model ve yapımcı. 

Lost dizisindeki Boone Carlyle ve The Vampire Diaries dizisindeki Damon Salvatore karakterleriyle tanınmıştır.

Ian Somerhalder, masaj terapisti Edna Somerhalder ve müteahhit Robert Somerhalder'ın oğlu olarak Covington, Louisiana'da doğmuş, büyümüştür. Bob adında eski bir profesyonel bisikletçi, erkek kardeşi ve Robyn adında bir radyo ve televizyon gazetecisi kız kardeşi bulunmaktadır. Babası Fransız ve İngiliz kökenlidir. Annesinin ise kökeni İrlanda ve Choctaw kabilesine dayanmaktadır. Somerhalder soyadı onu evlat edinen büyük büyük dedesinden gelmiştir. Somerhalder'ın biyolojik büyük büyükdedesi ise varlıklı bir İngiliz toprak sahibidir. Göçmen bir işçiye, hamile kalan metresiyle evlenmesi ve bebeğe adını vermesi için para ödemiştir. Biyolojik büyük büyükdedesinin soyadı Hull'dır.

Somerhalder on üç yaşındayken anne ve babası boşanmıştır. Ian annesinin yanında büyümüş ve annesini bir söyleşisinde 'Çok inançlı biri.' olarak tanımlamıştır. Somerhalder Katolik okulunda eğitim görmüştür. Annesi onu doğuya özgü tıbbî ve organik gıdalarla besleyerek büyütmüştür. Somerhalder bu konuyla ilgili olarak 'Bebek mamamı annem hazırlardı ve beni mavi-yeşil algler ile oyalardı belki de ilkokul üçten beri. Hiç şeker kullanmadım, beyaz ekmek ya da beyaz unlu ürünler tüketmedim. Ev yapımı alkolsüz bira ve soya ile büyüdüm'. Bir söyleşisinde Ian, 'Fast-Food yiyemem. On yıldır McDonald's dan alışveriş yapmadım. Her gün balık yiyorum.' diye açıklama yapmıştır. Ailesi 2005 yılında Louisiana'daki Katrina kasırgasından büyük boyutta etkilenmiş ve Haziran 2007'ye kadar toparlanamamıştır. Somerhalder 'Harika bir çocukluk geçirdim. Atlarımız, motorsikletlerimiz ve botlarımız vardı; ancak ben hep daha fazla istedim. Daha büyük bir at, daha hızlı bir bisiklet vs.' demiştir. 'İlkokulun sonunda daha 10 yaşlarındayken Edna bana dışarı açılmamı ve hayatımı modellik yaparak kazanmamı önerdi. Ben de hemen kabul ettim ve sonrasında New York'taki Ford ajansında 3 yıllık sözleşmeyle çalışmaya başladım.' diyen Somerhalder on yaşındayken annesinin desteğiyle modelliğe başlamış ve aralarında Gucci'nin de bulunduğu birkaç ünlü markanın modelliğini yapmıştır.

Somerhalder, on yedi yaşında oyunculuk dersleri almaya başlamıştır. On dokuz yaşında ise ünlü oyuncu koçu William Esper'le çalışmaya başlamıştır.

Somerhalder, kariyerine modellikle başlamıştır. New York, Paris, Londra, Milano gibi şehirlerde Calvin Klein, American Eagle Outfitters, Dolce & Gabbana, Gucci, Versace ve Guess gibi markaların modelliğini yapmıştır. Ian, iki sezon boyunca Guess in yüzü olmuştur. Somerhalder, modelliğe DNA Models ile çalışarak devam etmektedir.

Somerhalder 2000 yazında Young Americans adlı Dawson's Creek benzeri kısa süren bir WB dizisinde yer almıştır. Dizide, prestijli bir yatılı okulun dekanının oğlu olan, okul arkadaşına aşık Hamilton Fleming'i canlandırmıştır. Dizi Havre de Grace, Maryland'de çekilmiştir.

2002'de ilk büyük rolü olan; James Van Der Beek, Shannyn Sossamon ve Jessica Biel ile birlikte Bret Easton Ellis'in romanı The Rules of Attraction'ın Roger Avary tarafından uyarlanan filminde, biseksüel karakter Paul Denton'ı oynamıştır.

Televizyondaki işleri arasında Smallville, CSI: Miami, Law & Order gibi diziler bulunmaktadır.

2004'te Lost adlı TV dizisinde kariyeri için dönüm noktası olan Boone Carlyle rolünü üstlendi. Canlandırdığı karakter dizinin birinci sezonunun yirminci bölümünde ölmesine rağmen, Somerhalder 2005 - 2010 yılları arasında final bölümü de dahil yedi bölüm için daha diziye geri döndü. İkinci sezonda Boone Carlyle'ın ikiz kızkardeşi Shannon Rutherford'un flashback sahnelerinde (Abandoned isimli bölüm), üçüncü sezonda ise John Locke'nin rüya sahnelerinde (Further Instructions isimli bölüm) ve Expose isimli bölümdeki flashback sahneleri bunlardan bazılarıdır. Somerhalder diziye ilk dahil edilen oyuncu olmasına rağmen dizide ölen ilk karakteri canlandırmıştır. Dizi çekimlerinin yapıldığı Hawaii'de bir ev satın almayı düşünürken, karakterinin öldürüleceğini öğrenince bu kararından vazgeçmiştir.

Mayıs 2006'da, DNA Models tarafından En İyi 10 Erkek Modelden biri olarak seçilmiştir.

Eylül 2009'da, Somerhalder The Tournament adlı filmde görülmüştür. Filmde, diğer süikastçlerle birlikte ölümcül bir yarışa girmiş olan Miles Slater adındaki bir katili canlandırmıştır. 10 Ekim 2009'da, Harry Weinmann tarafından yönetilmesi kararlaştırılan Gotik film Cradlewoodda başrol oynayacağı duyurulmuştur.  Filmin 2012'de gösterime girmesi planlanıyor.

Ian Somerhalder ayrıca About Face isimli sınırlı sayıda basılan ve ünlü fotoğrafçı John Russo'nun çektiği fotoğraflardan oluşan bir kitapta da yer almıştır. 

Somerhalder şuanda CW TV'de yayınlanan genç drama dizisi The Vampire Diaries'de tehlikeli, akıllı, canayakın ve erkek kardeşinin kız arkadaşı, Salvatore kardeşlerin eski aşklarının görsel ikizi Elena Gilbert'a aşık vampir Damon Salvatore'u canlandırmaktadır. 

Ian Somerhalder, 2008'ten beri Los Angeles'da tek başına yaşamaktadır. Aktör olmasaydı, deniz biyoloğu,yazar ya da reklamcı olabileceğini söylemiştir. Şu sıralar The Jack of Dimes isimli modellerin hayatını anlatan bir senaryo yazmaktadır.

Somerhalder, 22 Nisan 2010'da yaşanan BP Deepwater Horizon petrol sızıntısı felaketinde temizleme çalışmalarına aktif olarak katılan ilk aktördür. Temizleme çalışmaları dışında halka nasıl yardım edebilecekleri konusunda duyurularda da bulundu. Youtube'da yayınlanan birçok videoda petrolün ekolojik dengeye nasıl korkunç etkileri olduğundan ve insanların bu konuda neler yapabileceğinden bahsetti. Somerhalder, aynı zamanda St. Tammany Humane Society  isimli hayvan barınakları için kurulan sosyal yardımlaşma derneğini de desteklemektedir. 13 Kasım 2010'da Bayou'da, St. Tammany Human Society adına bağış toplamak için düzenlenen etkinliğe de katılmıştır. Etkinlik boyunca Somerhalder, dernek için, çoğunluğu The Vampire Diaries hayranlarından gelen 11,100$ toplamıştır.

The Vampire Diaries'deki rol arkadaşları Candice Accola ve Katerina Graham ile beraber It Gets Better Project'in destekçilerinden biridir. Bu proje, LGBT gençler arasında yaşanan intihar olaylarını engellemek amacıyla kurulmuştur ve The Trevory Project ile bağlantılıdır. 
Somerhalder, Twitter'da ve bazı röportajlarında, insanları, doğal hayatı ve hayvanları korumanın önemi konusunda eğitecek bir kurum oluşturacağını açıklamıştır ve 8 Aralık 2010'da, doğumgününde, Ian Somerhalder Foundation'ı  kurmuştur.

Bu sene hediyeler yerine, doğumgünü dileğim; hepimiz bir araya gelip doğayı ve hayvanları koruyan kuruluşlara sağlanan fonları arttıralım, onları destekleyelim.

Görev Aldığı Yapımlar

Ian Somerhalder Fotoğrafları

Ian Somerhalder FotoğraflarıIan Somerhalder FotoğraflarıIan Somerhalder FotoğraflarıIan Somerhalder FotoğraflarıIan Somerhalder Fotoğrafları