İberia

İspanyol besteci İsaac Albeniz’den (1860-1909) esinlenen İberya, dans ve müzik ile eşsiz bir şekilde bütünleşmiş bir müzikal film. Saura’nın kamerası, bir dansçı kimliğine bürünmüş: Hazırlıkları, provaları, her sahnenin doğuşunu paylaşarak dramatik ve çekici bir ortam, tutku ve yaratıcılığın hakim olduğu dünyayı sergilemiş. İberya, anlatılacak hikayenin zaten müziğin içinde bulunduğu otantik bir müzikal. Sanatçılar, müzisyenler ve dansçılar sadece ona eşlik ediyorlar. İberya, izleyiciye bütün bir müzik ve dans günü geçirtiyor. Klasik ve modern bale ile İspanyol dansı ve Flamenko’nun aynı potada eriyerek filmin ana yapısını oluşturuyor. Yaratıcı ışık ve fotoğraflarla, canlı video projeksiyonun da katkısı ile Saura tarafından geliştirilen sanatsal bütünlüğün dramatik etkisi, ayrıntılarda az ama gerçekçi olarak ilk kez bir filmde bu denli iç içe sergileniyor.

İberia Fragmanı

Bilgiler

Yönetmen : Carlos Saura
Senaryo : Carlos Saura
Oyuncular : Estrella Morente Sara Baras Antonio Canales Marta Carrasco Marta Carrasco Aída Gómez Enrique Morente Gerardo Nóñez José Antonio Ruiz Manolo Sanlúcar Rosa Torres Pardo
Türü : Müzikal, , , ,
Orijinal Adı : İberia
Yapımcı Firma : Morena Films S.L.
Yapım Yılı : 2005
Yapım Ülkesi : İspanya, Fransa
Vizyon Tarihi : 05.01.2007
Dağıtıcı Firma : Umut Sanat Filmcilik
Yorumlar (4 yorum)
10 Umut Şenyuva20.05.2007 11:52
Carlos Saura imzasıyla ölümsüzleşen dans ve müzik şöleniydi.. filmi sinemada izlediğimden beri dvd sini arıyorum ama hala bulamadım..
0 yeliz akın11.03.2007 09:34
uzun zamandır seyrettiğim en keyifli filmdi. her parçanın sonunda ayağa kalkıp alkışlamak geldi içimden. sinemadan çıktığımdan beri dvd yada cd sini arıyorum ama bulamıyorum. bulan varsa nereden nasıl bulabileceğime dair bana yardımcı olursa çok sevinirim.
10 maconbaby22.01.2007 11:31
yine bir Saura harikası... kendinizi ritme ve müziğin harmonisine bırakın...
10 Muharrem Kaplan06.01.2007 10:18
iberia, sanat kokan ve mükemmel bir yapıt