Ice Cube

Ice Cube
Rol :Yapımcı
Doğum Tarihi :15.06.1969
Doğum Yeri:Los Angeles, Kaliforniya

ABD'li rap şarkıcısı ve oyuncu. Rap müziğine lise yıllarında başladı. 

1987 yılında NWA adlı rap grubuna giren Ice Cube, bir senelik bir aradan sonra 1988'de NWA'nın Straight Outta Compton adlı albümünde yer aldı. 1990'da gruptan ayrılarak solo çalışmalara başladı. 1990 yılından beri solo albümler çıkartmakta, 1992'den beri filmlerde oynamaktadır. Son zamanlarda film çalışmalarına ağırlık vermiştir.

'My Posse' sonrasında Eazy-E ile biraraya gelerek Boyz-n-the-Hood adlı parça üzerinde çalışan sanatçı, bu parçayı 1987 senesinde piyasaya sürülen Dr. Dre, Easy-E, MC Ren ve DJ Yella gibi isimlerin bir arada bulunduğu N.W.A. grubunun N.W.A. And the Posse adlı ilk albümüne dahil etti. Grubun 1989 senesinde yayımlanan 2. albümü Straight Outta Comptonda tam olarak gruba katılan rapçi, albüm sonrasında grubun menejeri Jerry Heller ile sorunlar yaşamaya başladı ve ertesinde de gruptan ayrılma kararı aldı.

N.W.A.'den ayrıldıktan sonra solo kariyerine yönelen Cube, 1990 senesinde AmeriKKKa’s Most Wanted adlı ilk albümünü EMI'ye bağlı olan Priority Records'dan yayımladı. Albümün sözlerinde kadın düşmanlığı ve ırkçılık gibi sosyolojik ve politik konulara değinen sanatçı, albümün prodüksiyonunda Public Enemy'nin prodüksiyon takımı The Bomb Squad ve Da Lench Mob ile çalıştı. Albümle Amerika listelerinde 19 numara olan rapçi, albümden Who's The Mack, AmeriKKKa's Most Wanted, Once Upon A Time In The Projects ve Endangered Species (Tales From The Darkside) parçalarını tekli olarak piyasaya sürdü. Hip hop müzik tarihinin en önemli albümlerinden birisi olarak kabul edilen albüm sonrasında sanatçı, aynı sene Kill At Will adlı EP'yi yayımladı.

Cube, 1991 senesinde vizyona giren Artık Çocuk Değiller adlı filmde rol alarak sinema kariyerine de böylece başlamış oldu. Aynı sene Death Certificate adlı 2. albümünü piyasaya süren sanatçı, albümün sözlerinde ilk albüme göre sosyolojik konulara daha sert yaklaştı. Albümle ABD listelerinde 2 numara olan rapçi, albümden Steady Mobbin' ve True To The Game parçalarını tekli olarak yayımladı. 1992 senesinde Lollapalooza Festivali’nde sahne alan Ice Cube,  aynı sene The Predator adlı 3. albümünü hayranlarına ulaştırdı. Albüm yayımlanmadan birkaç ay önce Los Angeles'da meydana gelen ayaklanmalara yönelik sözleri albüme yansıtan sanatçı, albümden Wicked, It Was A Good Day ve Check Yo Self (Remix) parçalarını tekli olarak piyasaya sürdü.

1993 yılında Lethal Injection adlı 4. stüdyo albümünü yayımlayan Ice Cube, albümde gangsta rap'in örneklerini sergiledi. Albümle Amerika listelerinde 5 numara olan sanatçı, albümden Really Doe, You Know How We Do It, What Can I Do? ve Bop Gun (One Nation) parçalarını tekli olarak piyasaya sürdü. Really Doe teklisiyle ABD listelerinde 5 numaraya yerleşen rapçi, You Know How We Do It ve Bop Gun (One Nation) teklileriyle de listelerde 3 numaradaydı. 1994 yılında Dr. Dre ile birlikte Natural Born Killaz adlı parçayı hazırlayan Ice Cube, parçayı aynı sene vizyona giren Murder Was The Case adlı filmin soundtrack'ine dahil etti. Aynı sene “Bootlegs & B-Sides” adlı ilk derleme albümünü yayımlayan sanatçı, ayrıca Da Lench Mob'un Planet Of Da Apes adlı 2. albümünde de yer aldı. 1998'de War & Peace Volume 1 adlı albümünü piyasaya süren Ice Cube, albümün prodüksiyonunda Master P ile çalıştı. Albümde yer alan Fuck Dying parçasında hardcore grubu Korn'la çalışarak kariyerinde bir ilke imza atan sanatçı, parçayı albümden tekli olarak yayımladı. Bu tekliyle ABD listelerinde 7 numara olan rapçi, ayrıca albümden Pushin' Weight adlı parçayı da tekli olarak piyasaya sürdü.

2000 senesinde War & Peace Volume 2 adlı albümüyle 1998 senesinde yayımladığı albümün devamını getiren Ice Cube, albümün açılış parçası Helloda Dr. Dre ve MC Ren ile tekrar bir araya gelerek ABD listelerinde 3 numara olmayı başaran müzisyen, albümden You Can Do It, “Hello” ve Until We Rich adlı parçaları tekli olarak piyasaya sürdü. Aynı yıl, Dr. Dre, Eminem ve Snoop Dogg'la beraber Up In Smoke Tour'a katıldı. Ice Cube, 2001'de Greatest Hits adlı 3. derleme albümünü sevenlerine sundu.

Cube, 2006'da Laugh Now, Cry Later adlı albümünü piyasaya sürdü. Kendi plak şirketi Lench Mob Records etiketiyle yayımlanan albümün prodüktörlük koltuğunda Lil Jon, Scott Storch ve DJ Green Lantern gibi isimlerle çalışan sanatçı, ilk haftasında 144,000 kopya satan albümüyle Amerika listelerinde 4 numaraya yerleşti. Albümde Snoop Dogg, Lil Jon, WC ve Kokaine'yi konuk müzisyen olarak bulunduran rapçi, albümden Chrome & Paint, Why We Thugs, Go To Church ve Steal The Show parçalarını tekli olarak hayranlarına ulaştırdı.

2008'de Raw Footage adlı 8. stüdyo albümünü yayımlamayan sanatçı, albümün prodüksiyonunda Emile ile çalıştı. Bu albümden seçilen ilk tekli olan Gangsta Rap Made Me Do It 3 Ocak 2008'de yayımlandı. The Game, Butch Cassidy, Musiq Soulchild, Young Jeezy ve WC'nin konuk olarak yer aldığı albümün ikincisi teklisiyse, Do Ya Thang parçası oldu. Eylül 2008'de ise sanatçının 18 parçadan oluşan toplama albümü The Essentials yayımlandı.

Cube, 1996'da WC ve Mack 10 ile oluşturduğu Westside Connection grubuyla birlikte Bow Down adlı albümü piyasaya sürdü. Albümle Amerika listelerinde 2 numara olan grup, albümden Bow Down ve Gangstas Make The World Go Round parçalarını tekli olarak yayımladı. Bow Down teklisi ABD listelerinde 2 numara olurken, Ice Cube 1997 senesinde Featuring... Ice Cube adlı 2. derleme albümünü hayranlarına ulaştırdı. Westside Connection'dan bir süre uzak kalan sanatçı, 2003 senesinde grupla yeniden biraraya gelerek Terrorist Threats adlı albümü yayımladı ve albüm ABD listelerinde 16 numara oldu.

1991'de vizyona giren Artık Çocuk Değiller filmiyle sinema dünyasına da adımını atan Cube, çeşitli filmlerde oynadı. Friday filmiyle göz dolduran Ice Cube, 2001'de rol aldığı Ghosts Of Mars adlı filmle yine izleyicilerden beğeni topladı. Bazen yönettiği, bazen oynadığı bazen senaryosunu yazdığı ve bazen de her ikisini ya da üçünü yapan sanatçı, başka sinema filmleriyle oyunculuğunu devam ettirdi. 2007'de Are We Done Yet? adlı komedi filmiyle izleyicilerin karşısına çıkan Ice Cube, aynı zamanda 2008 senesinde vizyona giren The Extractors, Sert Şutlar ve Pazar Günahları adlı filmlerle de sinema perdelerine yansıdı.


Filmografi
Oyuncu Olarak
Boyz N the Hood (1991) as Darin 'Doughboy' Baker
Trespass (1992) as Savon
CB4 (1993) as himself in segment
The Glass Shield (1994) as Teddy Woods
Higher Learning (1995) as Fudge
Friday (1995) as Craig Jones
Dangerous Ground (1997) as Vusi Madlazi
Anaconda (1997) as Danny Rich
The Players Club (1998) as Reggie
I Got The Hook Up (1998) as Gun Runner
Three Kings (1999) as SSgt. Chief Elgin [George Clooney ve Mark Wahlberg ile başrolü paylaştı]
Thicker Than Water (1999) as Slink
Next Friday (2000) as Craig Jones
Ghosts of Mars (2001) as James 'Desolation' Williams
All About The Benjamins (2002) as Bucum
BarberShop (2002) as Calvin Palmer
Friday After Next (2002) as Craig Jones
Torque (2004) as Trey
BarberShop 2: Back in Business (2004) as Calvin
Are We There Yet? (2005) as Nick Persons
XXX: State of the Union (2005) as Darius Stone
Are We Done Yet? (2007) as Nick Persons 
First Sunday (2008) as Durell
The Longshots (2008) as Curtis Plummer
Janky Promoters (2009) as Russell Redds
Ride Along (film)|Ride Along (2009) 
Welcome Back, Kotter: The Movie (2009) as Gabe Kotter

Yönetmen / Yapımcı / Senarist
Friday (1995) writer, executive producer
Dangerous Ground (1997) executive producer
The Players Club (1998) writer, director, executive producer
Next Friday (2000) writer, producer
All About The Benjamins (2002) producer
Friday After Next (2002) writer, producer
BarberShop 2: Back in Business (2004) executive producer
BarberShop: The Series (2005) executive producer
Are We There Yet? (2005) producer
Beauty Shop (2005) executive producer
Black. White. (2006) executive producer
Are We Done Yet? (2007) producer
Friday: The Animated Series (2007) executive producer
Pirate Island (2008) producer
The Longshots (2008) producer
First Sunday (2008) producers
The Fastbreak (2010) producer
Straight Outta Compton (TBA)

Görev Aldığı Yapımlar

Ice Cube Fotoğrafları

Ice Cube FotoğraflarıIce Cube FotoğraflarıIce Cube FotoğraflarıIce Cube FotoğraflarıIce Cube Fotoğrafları