İklimler

İnsanlar basit nedenlerle mutlu, daha da basit nedenlerle mutsuz olacak şekilde yaratılmıştır. Aynen basit bir nedenle doğmaları ve daha da basit bir nedenle ölmeleri gibi... Akademisyen olan İsa ve tv ci Bahar tüm heyecanlarını yitirmiş evli bir çifttir. Ruhlarının sürekli değişen iklimlerinde kendilerine yabancı duyguların ardısıra sürüklenmektedirler. Geçmişte yaşadıkları bir olay yüzünden birbirleine güvenleri kalmamıştır. Ayrılmaya karar verirler. Bu kararın yakıcılığını gerçekliğiyle anlamaya başlarlar. İsa durumlarını tekrar gözden geçirmek ve belkide Bahar'ı kazanmak için O'nun peşinden Ağrı'ya gider.

İklimler Fragmanı

Bilgiler

Yönetmen : Nuri Bilge Ceylan
Senaryo : Nuri Bilge Ceylan
Oyuncular : Nuri Bilge Ceylan Fatma Ceylan Ebru Ceylan Nazan Kesal Mehmet Eryılmaz Arif Aşçı Can Özbatur Ufuk Bayraktar Emin Ceylan
Türü : Drama, Psikolojik
Orijinal Adı : İklimler
Yapımcı Firma : Co Production Ltd, NBC Film
Yapım Yılı : 2006
Yapım Ülkesi : Türkiye
Vizyon Tarihi : 20.10.2006
Dağıtıcı Firma : 0
Yorumlar (35 yorum)
9 salih gül19.03.2011 01:45
klasik sinema izleyicisi aradıgını bulamamıs anladıgım kadarıyla ...
9 Film Yalnızlığı Giderir28.01.2008 11:57
konuşmaların ve hareketlerin çok gerçekçi olduğu, tamamen yaşanabilecek bir film. Zaten milyonlar tarafından yaşanıyor da... Sonundaki dizi çekimi sahnesine dikkat ettiniz mi? Ne kadar yapmacık konuşmalardı... Oysa film baştan sona gerçekçi konuşmalardan oluşmuş. Bir ima olmalı bunda. İnsanı saran, sıcacık bir film.
10 mert ulaş19.12.2007 05:06
nuri bilge ceylanın çektiği filmleri anlamayıp kıvranan arkadaşların yazısını okudum şimdi.neden insan anlamdığı bi film hakkında bu kadar kötü bi eleştiri yaparki?Bu film insan psikolojisi üzerine yapılmış en güzel türk filimlkerinin başında geliyo ve nuri bilge ceylan türk sinema tarihinde,yutdışında kazanılmış en büyük iki ödülden birine sahiptir.sırf ödülü var diye bunları söyleyemeyiz tabi,ama çektiği filmler ortada.filmlerini anlamdan,doğru düzgün sinema birikimi olmadan haybeden savurmayalım arkadaşlar.hepinize iyi geceler...
9 ılgın ulas19.11.2007 03:05
filmi çok beğendim.doğru düzgün konuşma ya da rol yok,aslında neden beğendim bilmiyorum :) fotoğraf kareleriyle anlatmış bi çok şeyi,belki de fotoğrafı çok sevdiğimden. konuşmadan da film yapılabiliyomuş dedirtti.
1 Oğuz Kaya15.11.2007 09:16
Film çağımızda çok önemli, verimli, faydalı bir araçtır. Zira kitap okumak gibi insanları hem bilgilendirmesi, hem rutin dünyalarından bir nebze olsun uzaklaştırabilmesi, hem de bazı konularda eğitebilmesi/uyarabilmesi gibi birçok unsuru içinde barındırır. Ben şahsen film izlerken hem zevk alırım, en büyük hobimdir, hem de bilmediğim birçok şey öğrenirim. Gelgelelim bu filme. İlk olarak filmin vermeye çalıştığı hiçbir mesaj yok. Nişantaşı kültürünün yetiştirdiği bireyci, benmerkezli insanların hayatlarının, özellikle 40 yaşlarına gelmişlerse, ne kadar boş ve anlamsız olduğunu gözler önüne seriyor bu doğru, fakat şu şöyle olmalı, bunun böyle olmaması lazım gibi anlaşılabilir hiçbir mesaj içermiyor. Sadece 'fotoğraf karesi' niteliğinde. Öte yandan sürükleyici bir tarafı da yok. Filmi büyük bir 'sabır ' ile izledim, sonuna kadar izlemek için resmen hırs yaptım, kesin birşeyler olacak, en sonunda beni şaşırtaca diye. Malesef yanılmışım. Özet olarak, bu film hiçbir mesaj içermediği gibi, seyir zevki de yok. İğrenç bir hayata sahip birtakım insanların yine iğrenç yaşayışlarını göstermekten öteye gitmiyor. Hayatımda izlediğim en kötü film olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ceyda Gurun hanımın bu konudaki görüşlerine kesinlikle katılıyorum. Sırf sanat yapmış olmak için saçmalamamak lazım. Ne böyle sanat olur, ne de böyle sanatçı. Bilgi Üniversitesinin güzel sanatlar bölümlerindeki 'kendini sanatçı sanan' insanların sanat yapma didinmesiyle ortaya çıkardığı iğrenç eserlere benzemiş. Bu arada şimdi baktım, mimar sinan üniversitesi güzel sanatlar mezunuymuş yönetmenimiz. Bilgi üniversitesini aratmayacağı kanısındayım. Aratmamış da. Bırakın bu işleri kardeşim. İnsanların zamanını da çalmayın. 90 dakikamı çöpe attım sizin yüzünüzden ayrıca gerildim. 10 dakikamı da buraya ayırıyorum ki benden sonrakiler aynı acı tecrübeyi tatmasınlar. KIRAL ÇIPLAK!
9 davut coşkun17.10.2007 02:16
Ruri Bilge,yönetmenliği tartışılamayacak bir yönetmendir diyerek sözlerime başlamak istiyorum.Bu düşünce tabiki beni bağlar ama dijital kamera ile açıları çok iyi kurup oyuncuların mimik ve jestleriyle,insanda filmi oynayan oyuncunun sanki kendisi olduğu düşüncesi uyandırıyor.Diyaloglarda gerçek hayatta insanların konuştuğu şekliyle konuşulmuş ve dolayısıyla karşılıklı konuşmalarda karakterin biri konuşup diğerinin dinlemesi olayı ortadan kalkmış ve diyaloglar tamamen bir doğallığa bürünmüş.Konusunu kabaca düşündüğünüz zaman sanki bir senaryonun ürünü değilmiş gibi bir his veriyor ama belli bir senaryosu ve bu senaryoya uygun bir akışı var İklimler'in.İçerisinde içsel olarak birkaç ögeyi ve bütün olarak işliyor ve sonu da izleyicinin içinde akacak bir sonla bitiyor.Yani film orda bitmiyor izleyicinin içinde sürüp gidiyor ve her izleyici için filmin sonu ayrı bir hikaye(senaryo) olarak akıp gidiyor.Filmdeki görselliğe gelecek olursak yorum yapmak bizleri aşar.Teşekkürler Nuri Bilge CEYLAN, Saygılar....
3 ceydagurun09.09.2007 12:13
film izlemeyi seven insanlar muhakkak bu filmi aldıysa sonuna kadar izlicektir çünkü film öle bi ilerliyo ki sonunda efsanevi bişi olcak sanıosun ama faso fiso... sanat yapmak için konusuz saçma filmler çekmek yeni moda ama FİLM KÖTÜ HERKES KABUL ETSİN doru bi konu ve sonu yok!!!!
10 Adanus09.08.2007 12:18
Nuri Bilge Ceylan resim ceker gibi film cekiyor:Her karesi birbirinden güzel binlerce resim. Fotografciliginin avantajini yönetmen olarak cok iyi kullaniyor. Filmdeki Isa hepimizde az cok olan ama ya göremedigimiz yada inkar ettigimiz bir karakteri mükemmel oynamis. Basta Nuri Bilge Ceylan filmin olusmasinda emegi gecen herkesi gönülden kutlarim.Saygilar
6 kerim guner02.08.2007 04:02
vasat bir film. attila dorsay'in bu filmle oscar'da temsil edilmemizi istemesine sasmamak lazim.
10 Özgür Barış Serazat29.06.2007 09:58
Nuri Bilge Ceylan, türk sinemasında özgün bir isim... Nasıl ki fotografçılığıyla suretleri yansıtmayı başarıyorsa, sinemada da siretleri ve ruhların devingen hallerini yansıtmayı başarıyor... Tutunamayanların dramı onun filmelerinde en iyi yansıma buluyor...
7 vakasimo07.06.2007 06:07
Güzel görüntüler , güzel konu , çok yavaş tempo.Bence mayıs Sıkıntısı en güzel filmi idi.
1 kamil solak02.06.2007 09:22
hayatımda izledigim en sıkıcı film.izlerken acaba bişeyler olacakmı diye beklıyorsun.ama hiç birşey olmadı.kesinlikle 1.30 saatinizi bu film için ayırmayın.
6 Asya Gül02.04.2007 06:39
Ben filmin ritmini çok yavaş buldum. İnsanı sıkacak kadar yavaş. N.B.G'nin bir filmini daha izledim. Sadelik değil sorun ama doğal olmayan bir şey var iki filmdede.Zorlama bir şey. Genel olarak fena değil ama. Görüntüler iyi.
0 çandarlı m16.03.2007 01:21
nbg ye sormuşlar ( amerika da galiba) mevsimlerden baharı neden işlemediniz diye oda eşimin ismi zaten bahar demiş çok etkilenmiştim filmi izledim inanın ukalalık yapmıyorum çoğu kişinin beğenmeyeceğinden eminim ama acaip güzeldi birde nbg nin daha önce fotoğraf işiyle uğraşması görüntüleri mükemmel kılmış
2 sewimli-prenses29.11.2006 10:38
Bence Film hayatındakilerle yetinmeyi bilmeyen ve hayvani duyguların yani çagımızdaki çogu insanın yasadıgı kimlik bunalımdan ileri gelen yasantıları anlatmaya çalımış ve çok yetersizdi. Bence çok da izlenecek bi yönü yok diye düşünüyorum seçim sizin yine de
10 ERKAN YİĞİT 28.11.2006 02:40
bence önce zeki demirkubuzun kader filmini izleyip ardından bu filmi izlerseniz tuhaf bir hisse kapılcaksınız iklimlerdeki winston nike ve puma yada dikkat edin
10 Ercan YAVUZ25.11.2006 10:05
İzleyemedim ama filmin içeriğine baktığımda filmin güzel olduğuna eminim . diceksiniz izlemedin nerden biliyorsun nuri bilğin filmlerini bilirim ve filimde vurgulanan küçük şeylerden mutlu olmak ve mutsuz olmanın ne demek olduğunu bilirim küçük ama bir çok şey anlatılır hissedilir bu küçük şeylerden.saygılar.nuri bilge ceylana ve oyunculara başarılar.
10 berfin nisa22.11.2006 10:46
önce anlam veremedim bir film neden bu kadar uzun sahnelerle anlatırdı ki hayatı... ve sonra anladım hayat denen şey tüm sade eylemlerde gizliydi ki fındık yerken çıkan o ses haytımızın en vazgeçilmeziydi belki ama bunu daha önce böyle düşünmediğime şaşıyorum şimdi... neden mi hep ayrıntıları atlıyoruz; oysa hayat ayrıntılarda gizli bu öyle birşey ki gönül gözünün açık olması gerek... yaşamak adına ne varsa hepsini görme isteği duyuyorum iklimleri izledim izleyeli ve bir de iklimlerin ruhumuza yansıyan bir yanı var ki işte bu yüzden diyebileceğimiz bir ruh hali oluşuyor bende. uzun lafın kısası; körmüşüm ben yeni gördüm:)
0 mery_rose21.11.2006 02:48
konusu çok ilginç bi kere sonra oyuncular da gayet iyiydi tavsiye ediyorum mutlaka izlenmeli...
10 karayel20.11.2006 09:44
mükemmel
10 dilek berkut18.11.2006 08:40
nuri bilge ceylan ve filmleri yeteri kadar beğenilmiyo ama zaten insanlarımız bu tür filmlere uzaklar hokkabaz gibi filmleri tercih ediyolar tv de gördüğü insanlar sinemadada varsa onlar için başka bişeyinde önemi yok zaten...maalesef...tv insanları esir almış durumda.bütün hayatlarını etkiliyor.lütfen televizyonlarınızı kapatın!
10 MURAT ( asspirine_@hotmail.com)16.11.2006 12:27
puanı unuttum mutlaka izleyin görün
0 MURAT (asspirine_@hotmail.com)16.11.2006 12:26
türk filmi olarak diğer filmlerden çok çok iyi bence izlenmesi gereken bir film ,ama bazı arkadaşlar yine herzamanki gibi çok abartmışlar ve kötü olduğunu söylemişler.bana kalırsa öyle düşünen arkadaşlar genellikle şaban filmlerini daha çok beğenen kişilerdir.
0 ilke akis12.11.2006 10:16
mekan ve kişiler çok doğal.ilişkilerdeki çekişmeyi gayet iyi anlatmış.başta biraz sıkıcı gelebilir fakat sonunda sinemedan afallamış olarak çıkıyorsunuz.
10 ben05.11.2006 02:11
harika bir filmçok sevdim ben
0 pınar02.11.2006 10:59
ya varya..türk türklüğünü burdada belli etmiş.sanki burası chat sayfasıymış gibi bide tanışmak isteyenler olmuş..türkler belki 10 sene sonra film sektörünü düzeltecek ama..sen hiç bir zaman düzelemeyecek..kendi eksiklerini millete laf sokarak tatmin eden bir salak olarak tarihe adını altın harflerle yazdıracaksın..yazık sana HAWQUE..umarım bigün senide anlayacak ,bu saçma sapan konuşmalarından vazgeçirecek biri çıkar karşına..yoksa böyle geldin..böyle gideceksin..
10 gecenin nemi01.11.2006 09:43
berbat yazan arkadaşlar size gora gibi salak flimler makbul.sizin zekanızı aşan bir eserdir bu.hr insan anlayamaz zaten.görüntüler uzak flimmi gibi etkileyici ve insanın içine dokunucu sözler var.
10 nipkow01.11.2006 04:57
çok güzel görüntülerin yakalandıgı bir film. zor ve güzel kareler var seneryo çok çekici degil ama insanın ruh ruh haliyle ilgili olsa gerek beni çok etkiledi
8 halil01.11.2006 02:37
Türk sineması%%1%nın Amerika gibi bir ülkede, medya tarafından gündeme alınması, övücü yazılarla desteklenmesi, takdir edilecek bir gelişme. Demekki yapılınca oluyormuş...
0 HEWQUE31.10.2006 09:40
B E R B A T..! ! ! ! ! ! !
1 beren31.10.2006 03:23
bencede şuana kadar gittim en iğrenç film di diyebilirm oyuncular çok amatör
0 SEXİ AZRA28.10.2006 05:43
selam arkadaşlar yazışmak isteyenler beni eklesin
10 votka@limon27.10.2006 03:15
bayramda yaptığım en güzel şey filmi izlemek oldu..cidden çok beğendim..ruh halime çok denk düştü o an..insana dair çok şey var filmde.basitliğin karmaşıklığı aslında..ve tamamiyle..insana dair..yakın plan çekimler ve tamamiyle kişilerin yüzleri..mimikleri...birebir anlatıcı..ruhun başka iklimleri..izlemek gerektiğini düşünüyorum..anlatımda sadelik..konuşmaların ve insanların çok içimizde oluşu..doğanın sesi..insanın sesi..coğrafyanın etkileri..insan egoları..şevkati..hırsı..hayvanlığı..çekiciliği..gülüşü...kesinlikle izlemek lazım..tamamiyle doğadan ve doğal...
10 adnan23.10.2006 11:16
sen anladığım kadarıyla bu filmi daha izlememişsin ama hemen teşhisi koymuşsun p ş bu aşağılık duygusu değilde ne
0 b ş22.10.2006 07:18
çok dandik.çünkü türk filmi.yanlış anlamayın aşaılık kompleksim yok.bizim sinemacılar dallama.