İncir Çekirdeği

Başrollerini Özgü Namal ve Derya Durmaz'ın oynadığı film Mardinli bir ailenin bir gününü konu alır. Yedi yıl önce, ailenin askerden gelen oğlu Celil (Halil Yomak), gittikleri piknik sırasında mayına basarak ölür. Kendini sorumlu hisseden ablası Delal de (Makbule Sitare Akbaş) bir süre sonra intihar edecektir. Heda (Özgü Namal) ölen ablasının kocası Nazif'le (Barış Çakmak) evlendirilmiş ve onların küçük kızları Suham'a (Semanur Dönmez) annelik etmektedir. Film, insan yaşamının değersizliğini incir çekirdeği metaforu ile sorgular.

İncir Çekirdeği Fragmanı

Bilgiler

Yönetmen : Selda Çiçek
Senaryo : Selda Çiçek
Oyuncular : Özgü Namal Turgay Tanülkü Derya Durmaz Veysel Diker Barış Çakmak Sevinç Erol Nalan Başaran Burcu Salihoğlu Semanur Dönmez Halil Yomak Tuğçe Şenoğul
Türü : Drama, , , ,
Orijinal Adı : İncir Çekirdeği
Yapımcı Firma : Çiçek Film
Yapım Yılı : 2009
Yapım Ülkesi :
Vizyon Tarihi : 06.11.2009
Dağıtıcı Firma : Özen Film
Yorumlar (4 yorum)
2 Orhan Demir26.04.2011 04:34
Yönetmen'in ilk uzun metrajlı filmi diye eleştirimde olumlu davranamayacağım. Çünkü replikler kötü oyunculuklar felaket. Özgü Namal bile körle yatan şaşı kalkar misali filmin içinde acemice oynadı. Dilimizde tüy bitti yönetmenler ve yapımcılar akıllanmadı. Paranız yoksa bu işi yapmayın!! 2 kere 2 eşittir 4. Senaryo çok kopuk bir şekilde ana çıkış noktasında ki işlevselliğini yitirmiş bir şekilde ilerliyor. Bu da doğal olarak seyirciyi filmden çok çabuk kopartıyor. Zaten kültür bakanlığından da hiçbir şekilde maddi destek alınamıyor. Filmin asıl ismi 'Mıhsıçtı' olarak çıkarılması planlanmış sonra 'İncir Çekirdeği' olarak değiştirilmiş. Kusura bakmasınlar ama ikiside filmle alakalı değil ve çok saçma isimler. Filmde kıza mıhsıçtı deyip duruyorlar. O kelime cimri,nekes ya da pinti anlamına geliyor. 7 yaşında ki kıza ne alaka bu kelimeyi kullanıyorlar anlamış değilim. Sonuçta anlamsız durağan bir film. Sırf Mardin'in otantik atmosferinde çekildiği için 10 üzerinden 2.
1 şükrü şakar16.03.2011 02:06
hayatımda bu kadar berbat rezil ötesi bi film izlememiştim....özgü namala bu film hiç hemde hiç yakışmadı.......film bitsin die dua ettim resmen.....
1 arin arinna11.12.2009 11:36
Harcanan emeğe yazık edilmiş bir film. Hiç bir şey yok film de, ama hiç birşey.izlediğim en anlamsız filmlerden biriydi...film bittiğin de''şimdi ne oldu yani'' diyorsunuz...kesinlikle gitmeyin.
10 mltm mltm18.11.2009 12:54
İncir çekirdeği'ni herkesin izlemesini kesinlikle tavsiye ederim. konusu çok etkileyici ayrıca oyuncularda bir harika. .gözleriniz dolacak..