Isabelle Adjani

Isabelle Adjani
Rol :Oyuncu
Doğum Tarihi :27.6.1955
Doğum Yeri:Hauts-de-Seine

Fransız oyuncu ve şarkıcı. 

Adjani 1970 yılından bu yana otuz filmde rol almıştır. Possession (1981), One Deadly Summer (1983), Camille Claudel (1988), Queen Margot (1994) ve Skirt Day (2009) filmleri için César Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu ödülünü 5 kez almıştır. 1981 yılında kendisine iki kez Cannes Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ve 1989 yılında Berlin Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü verildi. Aynı zamanda En İyi Kadın Oyuncu olarak iki kez Akademi Ödülü adayı oldu. Isabelle Adjani rol aldığı filmlerinde Fransızca, İngilizce ve Almanca olarak konuşarak performans göstermektedir.

Adjani bir göçmen mahallesinde Gennevilliers, Hauts-de-Seine, Constantine'de Alman asıllı 'Gusti' lakaplı annesi Augusta ve Muhammed Cherif Adjani adlı Cezayirli bir babanın kızı olarak Paris banliyösünde doğdu. Babası İkinci Dünya Savaşı'nda Fransız ordusunda bir askerdi. Isabelle Adjani akıcı bir şekilde Almanca ve Fransızca iki dil konuşarak büyüdü.

Isabelle Adjani 12 yaşına kadar amatör tiyatro faaliyet başladı. 14 yaşındayken, ilk sinema filmi Le Petit Bougnat'da (1970) rol aldı.

Görev Aldığı Yapımlar

Isabelle Adjani Fotoğrafları

Isabelle Adjani Fotoğrafları Isabelle Adjani Fotoğrafları Isabelle Adjani Fotoğrafları Isabelle Adjani Fotoğrafları Isabelle Adjani Fotoğrafları