Janelle Monáe

Janelle Monáe
Rol :Seslendirme
Doğum Tarihi :1.12.1985
Doğum Yeri:Kansas

Tam adı Janelle Monáe Robinson'dur. Grammy ödülü adayı olmuş ABD'li urban/alternatif şarkıcısı ve söz yazarı. Wondaland Arts Society ve Bad Boy/Epic Records şirketlerine bağlı olarak çalışmaktadır.

Kansas City, Kansas kökenli olan Janelle Monáe, American Musical Academy'de tiyatro eğitimi almak için New York'a taşındı. Başlangıçta Broadway sahnelerinde kariyerini kovalamak isteyen Monáe, sonradan fikrini değiştirirerek dünyayı değiştirme potansiyeline sahip olduğuna inandığı sanat dalı olan müziğe döndü.

Atlanta, Georgia'ya taşınan Monáe, burada OutKast'tan Big Boi ile tanıştı ve kendisiyle aynı görüşte olan genç sanatçılarla birlikte Wondaland Arts Society'yi kurdu. OutKast'ın Idlewild albümündeki iki şarkıda konuk oldu: 'Call the Law' ve 'In Your Dreams'.

2007 yılı ortalarında Monáe'nin ilk solo albümü Metropolis yayımlanmaya hazırdı. Konsept albüm olarak tasarlanan bu kayıt, yalnızca Monáe'nin internet sitesinden ve MP3 indirme sitelerinden elde edilebilecekti. Bu planlar Monáe'nin Sean 'Diddy' Combs'un Bad Boy Records şirketiyle 2007 sonunda sözleşme imzalamasıyla değişti. Şirket, Metropolis: The Chase Suite (Special Edition) albümü için malzeme verdi ve albüm Ağustos 2008'de piyasaya sürüldü. Albüm, eleştirmenlerden olumlu değerlendirmeler aldı ve 'Many Moons' şarkısı şarkıcıya 2009'da En İyi Urban/Alernatif Performansı dalında bir Grammy adaylığı kazandırdı.

Monáe, No Doubt grubunun düzenlediği Summer Tour 2009'da açılış sanatçısı olarak sahne aldı. Son single'ı 'Open Happiness', American Idol yarışmasının 2009 sezon finalinde yer aldı.

Monáe, 2011 yılında Fun grubu ile yaptığı 'We Are Young' düetiyle tüm dünyanın dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştır.

Görev Aldığı Yapımlar

Janelle Monáe Fotoğrafları

Janelle Monáe Fotoğrafları Janelle Monáe Fotoğrafları Janelle Monáe Fotoğrafları Janelle Monáe Fotoğrafları Janelle Monáe Fotoğrafları