Jessica Lange

Jessica Lange
Rol :Oyuncu
Doğum Tarihi :20.04.1949
Doğum Yeri:Cloquet, Minnesot

İki kez Akademi Ödülü'ne ulaşmış olan Amerikalı oyuncu.


Dört kardeşten üçüncüsüdür. Fin, Alman ve Hollandalı kökenleri mevcuttur. Paris'deki mim eğitimi öncesi Minnesota'da sanat eğitimi almıştır. 1973 yılında New York'a döndüğünde bir model ajansında çalışmıştır.

1976 yılında Dino De Laurentiis tarafından King Kong filminin oyuncu kadrosuna seçilmiştir. Bu bir açıdan kariyerinin başlangıcı olurken bir açıdan da sonu olmuştur. 1981 yılındaki The Postman Always Rings Twice filmine dek bir başarı gösterememiştir. 1982 yılındaki Frances filminde aktrist Frances Farmer'ı canlandırmış ve bu ona ilk Oscar adaylığını getirmiştir. Aynı yıl Tootsie filmi ile en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülüne ulaşmıştır. 80'ler ve 90'lar boyunca çıkışı devam eden sanatçı 1994 yılındaki Blue Sky filmi ile bir kez daha, bu kez en iyi aktris dalında Oscar'a uzanmıştır. Sanatçı zaman zaman da Broadway sahnelerinde yer almıştır.

Lange fotoğrafçı Paco Grande ile 1970-1981 yılları arasında evli kalmıştır. 1982 yılında aktör Sam Shepard ile başlayan beraberliklerinden iki çocuğu olmuştur. Lange'ın Mikhail Baryshnikov ile beraberliğinden de bir çocuğu vardır. Halen New York'da yaşamaktadır.

Lange aynı zamanda UNESCO'nun iyi niyet elçileri arasındadır.

Görev Aldığı Yapımlar

Jessica Lange Fotoğrafları

Jessica Lange FotoğraflarıJessica Lange FotoğraflarıJessica Lange FotoğraflarıJessica Lange FotoğraflarıJessica Lange Fotoğrafları