John Logan

John Logan
Rol :Yapımcı
Doğum Tarihi :24.09.1961
Doğum Yeri:San Diego

John David Logan, (d. 24 Eylül 1961) ABD'li oyun yazarı, senarist ve film yapımcısı. Kırmızı oyunuyla Tony Ödülü kazanan Logan, Gladyatör ve Göklerin Hakimi filmleriyle de En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü'ne iki defa aday gösterilmiştir.

Logan 24 Eylül 1961'de San Diego'da doğdu. Ailesi ABD'ye İrlanda'dan, Kanada üzerinden göç etmişti.Üç çocuğun en küçüğü olan Logan'ın bir ağabeyi ve bir ablası vardır. California ve New Jersey'de büyüyen Logan daha sonra Şikago'ya taşındı ve burada Northwestern Üniversitesi'ne yazılıp 1983'te mezun oldu. Logan açık biçimde gaydir.

Logan senaristliğe başlamadan önce uzun süre Şikago'da başarılı bir oyun yazarı olarak çalıştı. İlk oyunu Never the Sinner, Leopold ve Loeb Davası ile ilgiliydi. Daha sonra Lindbergh bebeğinin kaçırılması hakkındaki Hauptmann ve Şikago'nun ünlü eğlence parkı Riverview Park'ta geçen müzikal melodram Riverview'i yazdı.

Ressam Mark Rothko hakkındaki oyunu Kırmızı, Aralık 2009'da Londra'daki Donmar Warehouse tarafından sahnelendi.Daha sonra Broadway'e taşınan prodüksiyon Haziran 2010'da 6 Tony Ödülü kazandı. Bu ödüller arasında en iyi oyun, Michael Grandage için en iyi yönetmen, Eddie Redmayne için en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülleri de vardı.

Logan, Kazanma Hırsı ve TV filmi RKO 281'ın senaryosunu yazdıktan sonra, 2000'de En İyi Film Akademi Ödülü kazanan Gladyatör'ün senaristlerinden biri olarak En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü'ne aday gösterildi. Aynı daldaki ikinci adaylığını ise 2004'te Martin Scorsese'nin yönettiği ve başrolünde Leonardo DiCaprio'nun oynadığı Göklerin Hakimi ile elde etti. Senaryosunu yazdığı diğer kayda değer filmler arasında Star Trek Nemesis, Sinbad: Legend of the Seven Seas ve Tim Burton'nın yönettiği müzikal Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi bulunur. 

Logan Sweeney Todd ile Altın Küre Ödülü kazandı.Logan'ın en yakın tarihli film çalışmaları arasında Johnny Depp'in başrolünde yer aldığı Gore Verbinski yönetimindeki animasyon filmi Rango, Shakespeare'in Coriolanus oyununun Ralph Fiennes yönetimindeki sinema uyarlaması ve Martin Scorsese'nin yönettiği Hugo vardır. Logan ayrıca çekilmekte olan yeni James Bond filmi Skyfall'un senaryosunu Neal Purvis ve Robert Wade ile yazmıştır.

Görev Aldığı Yapımlar

John Logan Fotoğrafları

John Logan FotoğraflarıJohn Logan FotoğraflarıJohn Logan FotoğraflarıJohn Logan FotoğraflarıJohn Logan Fotoğrafları