Kevin Kline

Kevin Kline
Rol :Seslendirme
Doğum Tarihi :24.10.1947
Doğum Yeri:Louis, Missouri

Kline, sinema ve tiyatro dünyasında eşit düzeyde sivrilmiş bir oyuncu.

A Fish Called Wanda (Wanda Adında Bir Balık) adlı filmle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarına; Sophie’s Choice (Sophie’nin Seçimi) , Dave, In & Out and Soapdish, adlı filmlerle de çeşitli ödüllere aday gösterildi. Juillard mezunu. Brodway’de Hal Prince’in “On the Twentieth Century” adlı eseriyle Tony ve Drama Desk ödüllerini alarak büyük bir başarı kazandı. “The Pirates of Penzance” adlı oyundaki rolü ile de Büyük Başarı Sağlayan Aktör ödülü Obie’nin yanı sıra hem Tony hem Drama Desk Ödüllerini aldı.

Alan Pakula’nın William Styron’nun kitabından beyaz perdeye uyarladığı Sophie’s Choice adlı filmdeki başarısı ile Golden Globe ödülü aldı ve Bafta’ya aday gösterildi. Yazar/yönetmen Lawrence Kasdan ile uzun soluklu yaratıcı bir birliktelik sürecinde The Big Chill, Silverado, I Love You To Death, Grand Canyon ve French Kiss adlı filmleri gerçekleştirdi. Kline’nın başarı kazanan diğer filmleri arasında Princess Caraboo, Fierce Creatures, Chaplin, The Ice Storm, A Midsummer Night’s Dream ve son olarak da Jennifer Jason Leigh ile birlikte oynadığı Alan Cumming’in digital-video yapımı The Anniversary Party adlı filmler sayılabilir.

Yakında Michael Hoffman’ın yönettiği The Palace Thief adlı filmle sinema izleyicilerinin karşısına çıkacak olan Kline, John Malkovich’in yönettiği Shaw’un Arms and the Man adlı tiyatro oyundaki rolüyle de çok olumlu eleştiriler almış; David Hare’in Çekov’dan uyarladığı Ivanov adlı oyunu ile de Lincoln Center’de sahneye çıkmıştır.

New York Shakespeare Festivalinde III.Richard, V.Henry, Measure for Measure, Much Ado About Nothing ve Hamlet adlı oyunlarda oynamış, Tiyatro’da Sürekli Başarı Sağlayan Aktör ödülü olan Obie’yi kazanmıştır.

Hamlet’in ikinci prodüksiyonunda aktör ve yönetmen olarak çalışmış; yönetmen ve aktör olarak beş Drama Desk Ödülü adaylığı kazanmıştır. Yardımcı yönetmen olarak PBS için Great Performance adlı diziyi çekmiştir. Mike Nichols’un eleştirmence çok başarılı bulunan Çekov’un The Seagull (Martı) adlı yapımında Meryl Streep, Christopher Walken, Marcia Gay Harden, Natalie Portman, John Goodman ve Phillip Seymour Hoffman’la birlikte rol almıştır.

Görev Aldığı Yapımlar

Kevin Kline Fotoğrafları

Kevin Kline FotoğraflarıKevin Kline FotoğraflarıKevin Kline FotoğraflarıKevin Kline FotoğraflarıKevin Kline Fotoğrafları