Kirsten Dunst

Kirsten Dunst
Rol :Oyuncu
Doğum Tarihi :30.04.1982
Doğum Yeri:New Jersey

ABD'li oyuncu ve model. Interview with the Vampire, The Virgin Suicides, Marie Antoinette, Bring It On ve Örümcek Adam film serisi gibi filmlerinde oynamıştır.

Çocuk Sanatçılık Dönemi

Kirsten Dunst 30 Nisan 1982'de New Jersey'de dünyaya geldi. Hayatının büyük bölümünü kamera karşısında geçirdi. Daha üç yaşındayken bir Ford reklamı sayesinde kamerayla tanışan Dunst, 1989 yılına kadar modellik yapmayı ve reklam filmlerinde rol almayı sürdürdü. 1989'da Woody Allen'ın “ New York Stories ”inde aldığı ufak rol sayesinde sinema dünyasına adım atan Dunst, bu rolü sayesinde 1990’da “ Bonfire of the Vanities ” isimli film için teklif aldı. Tom Hanks’le birlikte rol alan küçük aktris filmde Hanks’in kızını canlandırıyordu.

1993 yılında o zaman 11 yaşında olan Dunst’a “ Interview with the Vampire ”da Claudia’yı canlandırmak üzere elemelere katılması teklifi yapıldı. 5000’in üzerinde adayın katıldığı elemelerde, yönetmen Neil Jordan’ın tercihi Dunst’tan yana oldu. Bazı sinemaseverler, Dunst’un filmdeki abartılı performansından hoşlanmasalar da Dunst, Brad Pitt’le öpüşme sahnesi dışında rolünden son derece hoşnuttu.

“ Interview with the Vampire ”la yakaladığı başarıya, aynı yıl rol aldığı “ Little Women ” filmindeki uçarı Amy rolündeki başarısı da eklenince aktris kendisini Hollywood’un önde gelen çocuk oyuncuları arasına kabul ettirdi.

1995 yılında, başrolünde Robin Williams’ın yer aldığı fantastik macera filmi “ Jumanji ”de Judy Shepherd karakterini canlandıran aktris, pek çok çizgi filmde de seslendiricilik yaptı. Bunlar arasında 1997 yılı yapımı “ Anastasia ” da bulunuyordu.

Aynı yıl Barry Levinson'ın başarılı filmi “ Wag the Dog ”da önemli bir rol üstlenen Dunst, 1998 yılında da “ Small Soldiers ” isimli aksiyon-bilim kurgu filminde Christy Fimple rolüyle kamera karşısına geçecekti.

Yetişkinlik Dönemi

1999 yılı, Dunst'un kariyerinde önemli bir dönüm noktası oldu. Çünkü artık çocuk rolleri yerine genç kadın rolleri için teklifler almaya başlamıştı. Michael Patrick Jann’ın yönettiği komedi filmi 'dropp Dead Gorgeous'ta küçük bir kasabanın güzellik yarışmasına katılan Amber Atkins’i canlandırdıktan sonra, Michelle Williams ile birlikte rol aldığı 'Dick'te Watergate Skandalını su yüzüne çıkaran genç kızlardan biri olarak rol aldı.

2000 yılı 'Teen People’s' dergisinin '21’inin altında 21 ateşli güzel'i arasında gösterdiği Dunst’ın sinema kariyeri için önemli bir yıl oldu. Jeffrey Eugenides’ın bir öyküsünden Sofia Coppola tarafından beyaz perdeye aktarılan 'The Virgin Suicides'daki Lux Lisbon performansı pek çok eleştirmenin dikkatini çeken Dunst, 'Bring It On' (Gençlik Ateşi) filmindeki rolüyle de başarısını pekiştirdi.
2005 yılında Toronto Film Festivali'de

2000 yılı Temmuz ayında Los Angeles’taki Notre Dame Lisesi’nden mezun olan aktris, 2001 yılında gösterime giren 'Get Over It' (Herkes Onu İster) filminde terk edilmiş aşık Berke Landers'in derdine deva olan küçük kız kardeş Kelly Woods’u canlandırdı. Ardından John Stockwell’in yönettiği 'Crazy/Beautiful' isimli romantik film ile Peter Bogdanovich’in 'The Cat’s Meaw' isimli gerilim filminde rol alan aktris 2002 yılında Marvel Comic'in sevilen çizgi karakteri 'Spider Man'in sinema uyarlamasında Örümcek Adam / Peter Parker'ın aşık olduğu Mary Jane Watson rolüyle kamera karşısına geçti.

Sam Raimi'nin yönettiği filmde Tobey Maguire ve Willem Dafoe ile birlikte rol alan aktris 2004 yılında gösterime giren 'Spider Man 2' de de aynı rolle hayranlarının karşısına çıktı. Sırasıyla 2004 yılında Wimbledon (film), Eternal Sunshine of the Spotless Mind, 2005 yılında Elizabethtown ve 2006 yılında Marie Antoinette (film) filmi ile hayranlarınınn karşısına çıkan Dunst; 2007 yılında gösterime giren 'Spider Man 3' filminde de serinin ilk iki filminde olduğu gibi Mary Jane Watson rolüyle hayranlarının karşısına çıktı.

Filmografi

2011     '-Hick(pre-production)    
2011     '/I Upside Down(post-production)   
2011     'Melancholia' (post-production)
2011     'On the Road'(post-production)
2011     'Fight for Your Right Revisited'
2010     All Good Things
2010     'The Second Bakery Attack'
2008     How to Lose Friends and Alienate People
2007     Örümcek Adam 3
2006     Marie Antoinette
2005     Elizabethtown
2004     Wimbledon (film)
Örümcek Adam 2
Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan)
2003     Mona Lisa Smile (Mona Lisa Gülüşü)
Kaena: The Prophecy
Levity
2002     Örümcek Adam (film)
2001     The Cat's Meow
Crazy/Beautiful (Çılgın Güzel)
Get Over It (Herkes Onu İster)
2000     Deeply
Bring It On (Gençlik Ateşi)
Luckytown
The Crow: Salvation
All Forgotten
1999     Dick
dropp Dead Gorgeous
The Virgin Suicides (Kaybolan Hayatlar)
The Devil's Arithmetic
1998     Fifteen and Pregnant
The Hairy Bird
Small Soldiers
1997     Wag the Dog (Başkanın Adamları)
Anastasia
Tower of Terror
True Heart
1996     Mother Night
1995     Jumanji
1994     Little Women (Küçük Kadınlar)
Interview with the Vampire (Vampirle Görüşme)
Greedy
High Strung
1990     The Bonfire of the Vanities
1989     Kiki's Delivery Service
New York Stories

Görev Aldığı Yapımlar

Kirsten Dunst Fotoğrafları

Kirsten Dunst FotoğraflarıKirsten Dunst FotoğraflarıKirsten Dunst FotoğraflarıKirsten Dunst FotoğraflarıKirsten Dunst Fotoğrafları