Korkuyorum Anne | Puan : 4/10

Kürek kemiği, göğüs kafesi, omurga, kafatası, tırnak, bir ağız dolusu diş… Romatizma, bel ağrısı, kemik erimesi. Bol et. Bol kemik. Bol damar. Kilolarca bağırsak. İri göğüsler. Sarkık ciğerler. Ülser, halsizlik, ameliyat, kahkaha, tokat, küfür, tümör, meme, aşk, gözlük, kepek. İş bulur, borç alır, altına kaçırır, yalan söyler, sivilcesini patlatır, kaşınır, öğünür. Fotoğraf çektirir, kırlara koşar, kusar, öper, güler. Ot yer, hayvan yer, kaşınır, uyur. Üzülür, düşünür, korkar. İnsan nedir ki? … Film, bunu merak ediyor. İstanbul’un, vapur sesleri ve martı çığlıklarıyla yankılanan sokaklarında ve evlerinde, çığlık çığlığa, omuz omuza, sırt sırta, dudak dudağa, el ele, yumruk yumruğa, göz göze, yanak yanağa yaşayan insanları: Ali ve babası Rasih... Terzi Neriman ve oğlu Keten... Karnında bebeğiyle İpek... Kapıcı Rıza, karısı Selvi ve oğlu Çetin... Mahallenin kasabı Kemal... Neriman’ın köpeği Çakır. İpek’in kiracısı cimnastikçi Ümit, eski boksör Aytekin ve dostu Zambak... Film Ali’nin geçirdiği bir kaza ile başlıyor. Ali, kazada hafızasını kaybediyor. Filmin bütün ‘insanları’ kendilerini Ali’nin kafa karışıklığı ile gelen bir karmaşanın içinde buluyorlar: Bu karmaşa hergünün karmaşası, bu karmaşanın bir başka adı, hayat. Bu karmaşayı, elden ele dolaşan, sahibini arayan değerli bir yüzük ve uzak bir hırsızlık hikâyesi ve yalan bir polis soruşturması daha da renklendiriyor.

Korkuyorum Anne Fragmanı

Bilgiler

Yönetmen : Reha Erdem
Senaryo : Reha Erdem Nilüfer Güngörmüş
Oyuncular : Ali Düşenkalkar Işıl Yücesoy Şenay Gürler Arzu Bazman Turgay Aydın Aydoğan Oflu Bülent Emin Yarar Ozan Uygun Esra Bezen Bilgin
Türü : Drama, , , ,
Orijinal Adı : Korkuyorum Anne
Yapımcı Firma : 17 Mart 2006
Yapım Yılı : 2005
Yapım Ülkesi : Türkiye
Vizyon Tarihi : 17.03.2006
Dağıtıcı Firma : Kenda
Yorumlar (25 yorum)
9 ossgur13.10.2008 05:12
Çok başarılı ve bence Türk sineması klasikleri arasında gösterilebilecek,tekrar tekrar izlediğim bir film.Ayrıca sıradan olaylar,durumlar çok usta oyunculukla güzel ifade edilmiş..Çok çok beğendim ..
0 yağmurr04.10.2007 11:31
emek harcanan hiçbir yapıt fasa fiso olmaz öncelikler yorumları yaparken bi düşünün sonra yazın her film beğenilecek gişe rekorları kıracak diye çekilmiyor..neyse döneyim filme, film tabiki harikaydı sadece duru anlatmak istediğini başarıyla dile getirmiş ne çok yakışıklı bir başrol oyuncumuz nede özel yetenekleri var herşey normalde olduğu gibi zaten anlatmak istediğide buydu bence izlemenizi tavsiye ederim düşünürseniz iyi yeri yakalarsınız..
10 Ada Uygur 01.10.2007 09:32
film bence gayet başarılıydı arkadsaşlar....tipik türk ailelelerini ve toplumda sıkça gördüğümüz insanların takıntılarını gayet güzel bir biçimde işlenmiş. filmi beğenmeyen arkadaşların sanat konusundak bilgilerini öğrenmek isterim..komedi sadece kahkaha atıran olay değildir,önemli olan gülerken düşünebilmektir...
4 Okan Orak01.10.2007 09:28
Şimdi arkadaşlar filmi büyük bir heyecanla seyretim ;fakat bu heyecanım filmin akış süreci boyunca dakika dakika azaldı. Filmin göstermek istediği ana teması gayet hoşş olup beni etkiledi. Amma velakin isteğim bir heyecam oluturmadı. Tasviye ederim bi baksın arkadaşlar.
10 burak party25.09.2007 10:16
hiç bir zaman unutmayacagım ve her zaman izledigimde zevk alıcagım bir film.mahele yaşantısını ve insanların olagan durumlarda tepkılerını cok iyi vermiş ve seyircigi sıkmayan oryantalımsı bir müzikle türk sinamasının unutulmaz eserlerden.böyle yapımları teşviklemek lazım.doga tasvırını de unutmayan bu film övgüyü son kurusuna kadar hakediyor.reha erdem senden fılm beklıyoruz. başarılar dilegimdir.
1 Ahmet11.09.2007 12:27
Sevgili arkadaşlar bu filme verdiğiniz puanlar acaba gerçekten iyi kurgulanmış filmlere hakaret olmuyor mu? Film, konusu olmayan ,başlangıçtaki bazı işaretlere film içinde gönderme yapmak için uğraşılan, seyredilmesi sadece zaman israfı bir fasa fiso.
10 keten18.08.2007 08:19
hayatımda izlediğim en değşik türk filmi diyebilirm.çok güzel ve doğaldı.. hani ismini bilmediğiniz we ilk defa tattığınız bir şeyn damakta bıraktığı hoş duygu wardır ya film bitince inanın ben de aynı şeyi hissettim.yüzümde ılık bir gülümseme.........yeni tatlar deneyemeye ne dersiniz?? :))
0 Muazzez Şahin04.07.2007 01:42
Saçmasapan bir fransız filminden bile daha kötü. Herhalde yeni bir teknik denerken çekilen görüntüleri film diye yutturmuşlar. 1 bile çok ama onu da ışıl yücesoy için verdim. 10 verenlerde ne için verdiklerini yazarlarsa sevinirim.
9 gani çakmak25.06.2007 10:33
Film bir harika idi. Bu filmden haberim dahi yoktu, Digiturk'te izledim ve hayran kaldım. Israrla tavsiye ederim.
10 Atila Ezer18.06.2007 09:00
İnsan/ları sonunda biz de anlatmaya başladık. Onu doğal çevresi içinde abartısız olarak. Sinemanın olanaklarından yararlanarak kendimize, çevremize bir daha bakma ihtiyacını hissettiriyor 'Korkuyorum Anne'. Aslında hepimiz sesli ya da sessiz şunu hep söylüyoruz'Korkuyorum Hayat' Reha Erdem'le sanatla korkularımızı paylaşma olanağı buluyoruz.
10 Kemal Mete05.05.2007 03:48
Az sayıdaki seyircisine, çok kişinin filmden haberdar olmamasına rağmen, filmi anlatmaya kelimelerimin kifayetsiz kaldığı muhteşem bir yapıt...
10 pırıl birgin01.05.2007 08:32
ben bu filmin güzelliğini anlayamayan insanlara bu filmin güzelliğini anlatmayı bir misyon edindim bu sayfayı açtığımda gördüğüm düşünceler inanın beni çok mutlu etti ne kadar güzel olduğunu anlatamayacağım bir film izleyin o duyguyu izlerken yaşayacaksınız..
10 Murat Dündar25.03.2007 02:00
Siz bu kadar az sayıda seyirciyi hak etmek için ne yaptınız?Suçunuz çok iyi bir sinamacı mı olmak?!!!
0 çandarlı m16.03.2007 01:03
sizde mutlaka bişeylerden korkup bişeyleri dert etmişinizdir ama merak etmeyin yanlız deilsiniz inanmıyosanız izleyin şu filmi ya allahaşkına haklı olup olmadığıma karar verin
10 serap güraksın04.03.2007 05:35
film sahici tamamen sahici.En küçüğünden, en büyüğüne mükemmel bir oyun. Yönetmenini ilk kez duydum.Birazdan araştırıp kim olduğunu neler yaptığını öğrenmeye çalışacağım. Harikaydı...vcd sini bulmam lazım.
10 tuğçe köse09.08.2006 10:03
bu film gerçektende korkunç görünüyor.
10 hakan duru10.04.2006 12:21
Bence bu film Türk sinemasının en iyi örneklerinden biridir. Çok eğlenceli bir senaryo ve müthiş oyunculuklar vardı. Ancak maalesef yeterli reklamı yapılmadı, aiş çalışmasının da insanları pek çektiğini düşünmüyorum ( bence güzel ama). Şu ana kadar Türkiyede 15 bin kişi bile izlemedi. Umarım seyirci sayısı artar, ancak pek öyle gözükmüyor. Benim üzüldğüm nokta, böyle değerli yönetmenlerin diğer filmlerini yapabilmek için yeterli kazanç sağlayamamaları. Bu yüzden mutlaka bu filme destek olmalıyız.
6 ünal işler02.04.2006 02:33
bence sadece vasatın üstünde bir film.sanki yönetmenin kişisel bir denemesi gibi,seyirci pekte düşünülmeden yapılmış.
10 melisa28.03.2006 01:10
filme geçen hafta gittim.jean pıerre jeunet severler bu filmi mutlaka izlesinler.onun filmlerinin tadı var.nedense bana amelie ve şarküteri%%1%yi çağrıştırdı.bambaşka konu ve kesinlikle benzerlik yok bu filmlerle.bunu söyleyeyim.yanlış anlaşılmasın.olurya paralel tatlar çağrışım yaratır.sevgili reha erdem%%1%in eline sağlık.fransız filmi tadındaydı.kostümler ve sanat gurubunu çok tebrik etmek lazım.atmosfer müthişti.sanırım sanat yönetmeni eskicilerden eski eşyaları seçe seçe pirelenmiş.böyle bişey duydum.ama buna değmiş.arzu bazman ne şeker şey öyle.oyunculuklara laf yok.değişik,yaratıcılık sergileyen filmlere ihtiyacımız var.bunun gibi.klasik türk filmlerinden bunaldık artık.türk filmlerine verdiğim paraya acıyarak çıktığım zamanlar birer birer siliniyor mu ne?filmin vcd%%1%sini alıp arşivime ekleyeceğim
9 leyla27.03.2006 07:15
ne keyifli bir istanbul esintisiydi.istanbulun tadına varıpta şimdi antalya da yaşayınca böyle geliyor istanbul filmleri.başrollri tiyatro sanatçıları oynayınca oyunculuğun da tadına varıyor insan.çok keyifli bir senaryo.maalesef antalya da izleyici azlığından bir sinema hariç diğerlerinde bir hafta oynatıldı.ne çok alışmışız hollyvood tarzı filmlere,ne çok alışmışız popüler isimlerin oynadığı filmlere,ne çok sevmişiz sabun köpüğü konulara ve ne çok istiyoruz bel altı konuları içeren güldürüleri..yazık
7 Osman YAYLA25.03.2006 06:43
Altın Portakal%%1%da en iyi senaryo aldığını öğrenince muhakkak izlemeliyim diye düşündüm. Ama en iyi senaryoyu oyunculukla birleştirmede başarılı olunamayınca bana büyük bir hayal kırıklığından başka bir şey veremedi bu film. sinemamızın gelişmesi ve film türü açısından zenginleşmesi için iyi sayılabilecek ama bittiğinde hafızalarda pek de bir etki bırakamayacak iyilikte olan bu filmi izleyip izlememek sizin bileceğininz iş.
10 KEZBAN ÖNERDİR23.03.2006 11:18
BU FİLMİ BENDE İZLEDİM VE ÇOK HOŞUMA GİTTİ HERKESİN GİTMESİNDE YARAR VAR HOŞÇALKALIN
9 Hasan Kılıç20.03.2006 02:36
ilk önce internette rastladım filme, konusunu okuyup yönetmenini ve oyuncularını görünce mutlaka gitmeliyim dedim ama ne yazık ki bu bekleyiş 1 yıl sürdü ama fazlasıyla değdi buna gerçekten harika bi film, oyunculuklar muhteşem, umarım film bir çok seyirciye ulaşmayı başarır,, oyuncuların çoğu tiyatrocu ama bunların yanında küçük çetin ve jimnastikçi ümit de çok güzel oynamışlar, görülmeye değer bir film,
10 Hayati Çam14.03.2006 03:40
Bu filmi geçen yıl Ankara Film Fesivali%%1%nde izledim. %%2%Neden gösterime girmedi%%2% diye çok üzülmüştüm. Gerçekten çok iyi bir film. Babam ve Oğlum%%1%dan sonra Türk sinemasını sarsacağına inandığım ikinci bir film. Altın Portakal%%1%da da en iyi senaryo ödülünü almıştı. Bence kaçırmayın.
0 hümeyra yılmaz13.03.2006 01:31
bence çok saçma ben burayı güzel bi