Luther

“Luther”, düşünceleri ve inançlarının dışında başka bir silaha ihtiyaç duymadan, tarihin en büyük devrimlerinden birisine yol açmış Martin Luther’in etkileyici yaşam öyküsünü anlatıyor. 16 yy’da yaşayan genç bir hukuk öğrencisiyken, tanrıya verdiği bir söz yüzünden rahip olmaya karar veren Martin Luther, kıvrak zekası ile kısa zaman içinde kilise içinde parlar. Avrupa’daki tüm siyasi havaya egemen olan kilisenin yaptıklarına ve süren din sömürüsüne eleştirel bir gözle bakan Luther, var olan düzenden rahatsız olur ve inancı ile ilgili ikileme düşer. Romaya yaptığı bir dini ziyaretin sonucunda papalık düzeninin, kitleleri sömürmeye odaklanmış olduğuna iyice ikna olur. Kutsal kitapları tekeli altına alan papalık düzenine karşı çıkarak, kısa zaman içinde İncil’i kendi dillerine çeviren Luther, arkasına yüzbinlerce taraftar toplar. O güne kadar “bağışlanma ve cennet tapuları” satarak güç ve zenginlik elde etmiş katolik kilisesi bu isyan sesini bastırmak için elinden geleni yapmaya kararlıdır.

Luther Fragmanı

Luther Bilgiler

Yönetmen : Eric Till
Senaryo : Camille ThomassonBart Gavigan
Oyuncular : Joseph Fiennes
Jonathan Firth
Alfred Molina
Claire Cox
Peter Ustinov
Bruno Ganz...
Türü : Drama, Gerilim
Orijinal Adı : Luther
Yapımcı Firma : Eikon Film [de]
Yapım Yılı : 2003
Yapım Ülkesi : Almanya
Vizyon Tarihi : 29.04.2005
Dağıtıcı Firma : Bir Film

Luther Filminin Oyuncuları

Luther Filmi Yorumları
10 Ulufer Epirtürk15.10.2007 08:45
Öncelikle sevgili müslüman kardeşlerim Lutheryanlık protestanlıkla alakadar değildir. Ayrıca film vatikanın düzenbazlığından, insanların dini baskılarla korkutularak tanrı gibi gösterilen papaya iman etmeye zorlanışları ve bunu yalnızca inanan insanları sömürmek için kullanılışları anlatılmaktadır. Bence tüm gençlerin (Özellikle müslümanlığın baskıcı bir inanç olduğuna inandırılmak istenildiği şu dönemlerde) izlemesi gereken bir film. Oyuncuların başarısıysa tartışılmaz.
0 hasan basri14.05.2005 06:32
gerçek din islamdır bu tür filmler protestanlığın misyenerlik faliyetlerinin bir ürünüdür rağbet görmemesi gerekir allah,cc, hunun selamı üzerinizde olsun
0 muhammet mustafa14.05.2005 06:22
dandik bir film gerçek olan islamdır
10 C.T.Tunca14.05.2005 11:28
Böyle tarihi ve dönemini aydınlatıcı bir filmin kısıtlı kopya yüzünden yaygın olarak gösterilemeyişi üzücü.