Madonna

Madonna
Rol :Seslendirme
Doğum Tarihi :16.08.1958
Doğum Yeri:New York

ABD'li şarkıcı, müzisyen, dansçı, aktris, film yapımcısı, yazar ve moda simgesidir. 

Sanatçı, çoğu çevrede 'Pop Müziğin Kraliçesi' olarak bilinmektedir. Yüksek tempolu sahne performansları ile ünlü olan sanatçı, çalışmalarında erotik, politik ve dini temaları kullanmasıyla da tanınır.
Madonna, 2000 yılında, 130 milyonluk albüm satışı ile 'tüm zamanların en başarılı solo kadın sanatçısı' sıfatıyla Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiştir. Eylül 2007'de, Guinness Rekorları Madonna'yı 'Tüm zamanların en başarılı kadın müzisyeni' ilan etmiş, Temmuz 2010'da yapılan resmi bir açıklamayla Madonna'yı 275 milyonluk albüm satışı ile resmi olarak 'Tüm zamanların en çok satan kadın sanatçısı' ünvanıyla tarihe geçirmiştir. En son verilere göre, Madonna'nın 300 milyondan fazla albüm ve 150 milyondan fazla single sattığı hesaplanmıştır.

Sanatçı 80'lerde Like a Virgin, Material Girl, Papa Don't Preach, La Isla Bonita, Like a Prayer hitleriyle dönemin en başarılı kadın sanatçısı olup, Vogue, Justify My Love, Erotica, Take a Bow, Frozen, Ray of Light şarkılarıyla 90'larda, Music, Don't Tell Me, American Life, Hung Up, Sorry ve 4 Minutes isimli çalışmaları ise 2000'lerde dünya listelerinde zirveye çıkmış ve müzik otoriteleri tarafından övgüyle karşılanmıştır. Madonna'nın 30 yıl boyunca kaydettiği şarkılar birer klasik haline gelmiş ve video klipleri yayınlandığı dönemlerin en başarılı ve müzik endüstrisinin sınırlarını belirleyen başyapıtlar olarak kabul edilmiştir.

Madonna ilk şarkısı Everybody'yi 1982 yılında yayımladı. Dünya çapındaki ilk büyük hiti 1983 yılında yayımlanan Holiday isimli çalışması oldu. 1984'te yayımladığı Borderline'dan bu yana otuz yedi şarkısı Billboard Hot 100 listesinde ilk ona giren sanatçı, 2008 yılında 4 Minutes adlı şarkısının üç numaraya girmesiyle, Elvis Presley'nin rekorunu egale ederken, 2012 yılında yayımladığı yeni albümünün çıkış parçasıGive Me All Your Luvin ile kendi rekorunu kırmış ve otuz sekizinci Billboard Hot 100 rekorunu büyütmüştür. Bunlara karşılık, sanatçının 'Billboard Hot 100' listesinde on iki şarkısı bir numara oldu, 'Hot Dance Music/Club Play' listesinde otuz sekiz şarkısı zirveye yerleşti. Sanatçının İngiltere'de altmış bir şarkısı ilk ona girdi ve bunlardan on üçü bir numara oldu. 2006 yılında, Guinness Rekorlar Kitabı Madonna'nın 'Tüm zamanların en çok kazanan kadın sanatçısı' olduğunu açıkladı. Madonna, Ağustos 2008 ve 2009 yılları arasında Hard Candy albümünü destekleyen Sticky & Sweet Turnesi'nden 408 milyon dolar kazanarak, kendisine ait olan 'Tüm zamanların en çok kazanan solo sanatçı turnesi' rekorunu egale etmiştir. 2012 yılında yayımladığı 'MDNA' albümü ile iTunes satış listeside rekor kıran sanatçı, Birleşik Krallık'taki on ikinci 1 numaralı albümü oldu ve daha önce Elvis Presley'nin elinde tuttuğu en çok 1 numaralı albümü olan solo sanatçı rekorunu kırdı.

Sanatçı, otuz yılı aşan sanat kariyeri boyunca yedi Grammy, iki Altın Küre, üç BRIT, otuz Billboard yirmi dört MTV Video Müzik Ödülü ve bunun yanı sıra pek çok prestijli ödül kazanmıştır. Birleşik Krallık Hall of Fame'e kurucu üye olarak kabul edilen Madonna, 10 Mart 2008'de Rock and Roll Hall of Fame'e giren ilk ve tek kadın pop sanatçı olmuştur. Billboard, 2010 yılında tüm sanatçıların değerlendirildiği listede, Madonna'yı en başarılı solo sanatçı ilan etmiş, 2012 yılında ise dünyaca ünlü müzik kanalı VH1 sanatçıyı 'Müzik tarihindeki en başarılı kadın' olarak duyurmuştur.

70'lerin sonunda Madonna, beraber Breakfast Club adlı grubunu kurduğu Dan Gilroy ile birliktelik yaşadı. 1980'lerin başında, albümlerinde yapımcılık yapan Stephen Bray, sanatçı Jean-Michel Basquiat, DJ ve yapımcı Mark Kamins, ve müzisyen Jellybean Benitez ile birliktelik yaşadı. 'Material Girl'ün yayımlandığı 1985 yılında Madonna, oyuncu Sean Penn ile tanıştı ve o yıl onunla evlendi. Ancak 1988'in sonunda ayrılmaya karar veren çift, 1989 yılının Ocak ayında da boşandı. Evliliğin ardından Madonna;
« 'Tamamen işlerime yoğunlaşmıştım ve bu aşk için fazla cömert davranamadım'
şeklinde beyanatta bulundu. 

Madonna, kısa süre sonra Dick Tracy filminde beraber çalıştığı Warren Beatty ile beraberlik yaşadı. Ancak çift 1990 yılının sonbaharında ayrıldı.

1990 yılının sonunda Madonna, biseksüel aktör Tony Ward ile birliktelik yaşadı. Sanatçı, Ward ile beraber 'Cherish' (1989) ve 'Justify My Love' (1990) kliplerinde yer aldı. Ancak bu beraberlik de 1991 yılının başında bitti.[203] Madonna bunun hemen ardından rap şarkıcısı Vanilla Ice ile sekiz aylık bir beraberliğe başladı. Vanilla Ice, Madonna'nın olaylı 1992 kitabı Sex'te yer aldı.  Madonna, sonrasında Dennis Rodman ile 1990'ların ortasında beraberlik yaşadı. Eylül 1994'te, Central Park'ta, Madonna Carlos Leon ile tanıştı. 14 Ekim 1996'da Madonna, Los Angeles'ta kızı Lourdes Maria Ciccone Leon'u dünyaya getirdi.  Madonna yine Andy Bird ile beraberlik yaşadı. Bird, bu birlikteliği anlatan bir kitabı 2000'de yayımladı. Madonna, sonrasında yönetmen Guy Ritchie ile bir beraberliğe başladı. Çift Sting ve karısı Trudie Styler aracılığıyla tanıştı. 11 Ağustos 2000'de Madonna oğlu Rocco'yu Los Angeles'ta dünyaya getirdi. 22 Aralık 2000'de Madonna ve Ritchie İskoçya'da evlendi. 15 Ekim 2008'de Guy Ritchie ve Madonna'nın boşanacağı bildirildi. Boşanma işlemi 2 Ocak 2009 Cuma günü tamamlandı. Boşanma tazminatı olarak Madonna, 50 milyon ve 60 milyon sterlin arası bir tazminat ödedi.

Madonna'nın Like a Virgin'den aynı adı taşıyan ilk tekli. Şarkı Amerikan müzik listelerinde zirveye yerleştiği gibi birçok ülke listesinin zirvesinde yer aldı. Madonna albümü daha sonra dünyadaki tüm bakirelere adayacaktır. Şarkı, uzun yıllar boyunca Madonna'nın en çok kullanılan şarkılarından biri haline geldi. 2003'te Madonna'nın Britney Spears ve Christina Aguilera'yı sahnede öptüğü sırada arkaplandaki şarkı Like a Virgin'dir.

Madonna'nın 1989 yılında çıkardığı başarılı albümü Like a Prayer'dan çıkan ve aynı adı taşıyan ilk tekli. 1989 yılının en büyük hiti olarak kabul edilen şarkı, hemen hemen tüm dünya listelerinde zirvede yer almıştır, aynı zamanda Madonna'nın Rolling Stone dergisinin oluşturduğu Tüm Zamanların En İyi 500 Şarkısı listesine girebilen (300 numara) tek şarkısıdır. Şarkının olaylı klibi erotizm ve dinsel temalar içerdiğinden Hıristyan dünyasını ayağa kaldırmış, klip yasaklanmış, ancak yine de tüm zamanların en iyi kliplerinden biri arasına girmiştir.

Madonna'nın 1990 çıkışlı I'm Breathless film müzikleri albümünde yer alan Vogue. Şarkı dünya çapında ve Amerika'da büyük sükse yarattı. Madonna, bu şarkı için çekilen video-klipte örnek aldığı eski Hollywood oyuncularının adlarına yer verdi. Vogue, Madonna'nın en çok istek alan şarkılarından biri haline geldi.
Dinlemekte sorun yaşıyorsanız medya yardımı sayfasına bakınız.

Trans müzik formatındaki 1998 çıkışlı Ray of Light albümünün ilk teklisi Frozen. Şarkı ile beraber Madonna müzik türünü kalıcı olarak elektronik ögelere kaydırmıştır. Dünya çapındaki listelerde başarı elde eden şarkının videosu Kaliforniya'da Mojave Çölü'nde çekildi.
Dinlemekte sorun yaşıyorsanız medya yardımı sayfasına bakınız.
Ekim 2006'da Madonna, bir yetimhanenin açılmasına yardım etmek üzere Afrika ülkesi Malavi'ye gitti. Madonna ayrıca Malavi'nin devlet fonuna da yardım etmeyi amaçlıyordu. 10 Ekim 2006'da 24 Eylül 2005 doğumlu David Banda Mwale adlı bir çocuğu evlat edinmek üzere bir form imzaladı. Böylece David Banda Mwale Ciccone Ritchie ismini aldı. Banda, 16 Ekim'de yurtdışına çıkarıldı. Bu olayın ardından bir tartışma başladı. Malavi yasalarına göre bir evlat edinmek için evlat edinen kişinin bu işlemden en az 1 yıl öncesine kadar ülkede kalmış olması gerekiyordu. Olay kısa sürede geniş kitlelerce patlak verdi.

Madonna, iddiaları Ekim 2006'da The Oprah Winfrey Show adlı programda çürüttü. Madonna'nın sözlerine göre; Malavi'de bir evlat edinme kanunu henüz yoktu ve Banda, ülkede sıtma, verem ve zatürree geçirmişti. Sanatçı medyayı Afrika'daki yetimlere, evlat edinecek ebeveynleri caydırarak onlara kötülük yapmakla suçladı. U2 grubunun solisti ve insan hakları savunucusu Bono, Madonna'ya destek vererek, 'Madonna, düşünülebilecek en kötü yoksulluktan bir çocuğu kurtardığı için alkışlanmalıdır.' şeklinde beyanat verdi.

Bazı çevrelere göre de, Banda'nın biyolojik babası olan Yohane, evlat edinme terimini yanlış anlayarak onları besleyeceğini düşünmüştü. Yohane bu konuda 'Bu insan hakları savunucuları beni sürekli bezdiriyorlar. Bana ne yaptığımın farkında olmadığımı söylüyorlar. Benden onların yasal sistemlerine uymamı bekliyorlar.' şeklinde bir açıklama yaptı. Yine Madonna, Banda'nın para yardımı teklifini reddedip evlat edinmeyi seçtiğini beyan etti. Bu işlem en sonunda 28 Mayıs 2008 tarihinde tamamlandı. Yohane memnuniyetini dile getirdi ancak; 'Düzenin bazı bakış açılarına meydan okuyabilirdim' şeklinde bir yorum yaptı.

1990'ların sonundan başlayarak Madonna Kabbala öğretisinin bir üyesi oldu. Sanatçı, bu tarihten itibaren Los Angeles'taki Kabbala Merkezi'ne devam etmektedir. Merkezin şu anki liderleri Haham Philip Berg ve karısı Karen'dır. Madonna ayrıca Haham Eitan Yardeni ile de çalışmaktadır. Yardeni'nin karısı Sarah Yardeni, bir yardım projesi olan 'Çocuklar için Maneviyat' üzerinde çalışmaktadır.

Sanatçı, Kabbala'nın okuluna $21 milyon'luk bağış yapmasıyla bilinmektedir. Bununla birlikte İsrailli hahamlar, Madonna'nın 2006 albümü Confessions on a Dance Floor'da yer alan 'Isaac'in yer almasını kınadı. Bunun nedeni, albümdeki şarkının Haham Isaac Luria'nın adına yazılması ve Yahudi inancına bir hahamın adının açığa çıkarılmasının yasak olmasıdır. Madonna, bu şarkının adının İsrailli bir şarkıcıdan geldiğini beyan ederek iddiaları yalanladı. Madonna, bir söylevinde Kabbala öğretilerine karşı çıkılmasına yanıt olarak: 'Herhalde bir Nazi Partisi'ne katılsam daha az tepki alırdım' şeklinde yorum yaparak, bunun kimseye bir zararının olmadığını söyledi.

Madonna'nın Sticky & Sweet Tour adlı dünya turu, bir solo artiste göre en çok kâr elde eden turu oldu. Birleşik Krallık müzik tarihinde Madonna en başarılı solo sanatçı olduğu gibi, herhangi bir diğer kadın sanatçıdan daha fazla bir numaraya ulaşmış şarkısı bulunmaktadır.  2008'de 4 Minutes adlı şarkısının yayımlanmasıyla beraber, Madonna, Elvis Presley'in rekorunu geçerek, Amerikan müzik tarihindeki en çok top-10'a şarkı sokan kişi olarak tarihe geçti. 2007'de Madonna, VH1 tarafından düzenlenen Rock & Roll Tarihinin En Müthiş Kadını listesinde 8. sırada yer aldı. 10 Mart 2008'de Madonna, 'Rock and Roll Hall of Fame' konumuna yükseltildi.

Yine sanatçının, aralarında Naomi Campbell ve Sandra Bernhard'ın yer aldığı birçok ünlü kadınla ilişkisinin olduğu bilinmektedir. 1992 çıkışlı olaylı Sex kitabında, Madonna farklı cinsel tercihlere yer vererek farklı cinsel pozisyonlar tasvir etti. Özellikle Madonna, biseksüellik üzerinde durmaktadır. Yine Madonna, Roma Katolik Kilisesi tarafından 'Who's That Girl Tour', 'Blond Ambition World Tour' ve 'Confessions Tour' kapsamında eleştirildi. The New York Times gazetecisi yazar Gay Talese bunu İtalyan kökenli olmasına bağlamaktadır. Sanatçı, oğlu Rocco'yu bir Presbiteryan Kilisesi'nde vaftiz etti.

Yaptıklarıyla Madonna akademik ilgi oluşturmuştur. Madonna'nın ilişkileri, medyada yarattığı görüntüler ve azınlıkların bakış açılarını örneğin eşcinselleri 'Vogue', 'Like a Prayer', 'La Isla Bonita' ve 'Borderline' gibi şarkılarının videolarında temsil etmesi disiplinler arası araştırmalara ve yayınlamalara konu olmuştur. Bu görüntüler 90'lı yıllarda akademisyenlerin medya araştırmalarının alt bölümü olarak Madonna araştırmaları oluşturmasına sebep olmuştur.

2006 yılında yeni bir su ayıları türüne (Latincede: Tardigrada) Echiniscus madonnae olarak Madonna'nın ismi verilmiştir. E. madonnae ismi ilk olarak Mart 2006'da uluslararası hayvan taksonomi dergisi Zootaxa ' da kullanılmıştır (cilt 1154, sayfa: 1–36). Derginin yazarları bu konuda 'Yeni türe, zamanımızın en önemli sanatçısı Madonna Louise Veronica Ritchie'nin ismini vermekten büyük zevk duyarız.' diye bir açıklama yapmışlardır. 

Turneleri
1985: The Virgin Tour
1987: Who's That Girl Tour
1990: Blond Ambition Tour
1993: The Girlie Show Tour
2001: Drowned World Tour
2004: Re-Invention Tour
2006: Confessions Tour
2008-09: Sticky & Sweet Tour
2012: MDNA Tour

Diskografisi
1983: Madonna
1984: Like a Virgin
1986: True Blue
1989: Like a Prayer
1992: Erotica
1994: Bedtime Stories
1998: Ray of Light
2000: Music
2003: American Life
2005: Confessions on a Dance Floor
2008: Hard Candy
2012: MDNA

Görev Aldığı Yapımlar

Madonna Fotoğrafları

Madonna FotoğraflarıMadonna FotoğraflarıMadonna FotoğraflarıMadonna FotoğraflarıMadonna Fotoğrafları