Marilyn Monroe

Marilyn Monroe
Rol :Oyuncu
Doğum Tarihi :1.6.1926
Doğum Yeri:Los Angeles

Yıllarca küçük rollerde kendini gösterdikten sonra Gentlemen Prefer Blondes, How to Marry a Millionaire, Some Like It Hot ve The Seven Year Itch gibi filmlerde gösterdiği komedi yeteneği, seksî cazibesi ve ekrandaki görünüşü 1950'lerde ve 1960'lı yılların başında en popüler film yıldızlarından biri olmasını sağladı.

Kariyerinin sonlarına doğru başarısının ölçüsüyle Bus Stop ve The Misfits gibi filmlerde dramatik rollerde de oyunculuğunu gösterdi ve eşi görülmemiş popüler bir ilgi nesnesi haline gelip, kazandığı bu şöhret ile zamanının diğer yıldızlarını geride bıraktı. Oysa ki, halkın gözündeki mutlu imajının aksine, özel hayatında yaşadığı hayal kırıklıkları ve güvensizlikleri zaten var olan problemlerini daha da derinleştirdi. Özellikle 1950'li yılların sonuyla 1960'lı yılların başından itibaren yaşadığı çeşitli sağlık sorunları ve kişisel problemleri kariyerine de yansımış ve Monroe'nun çalışması zor ve dengesiz biri olarak kötü ün yapmasına sebep olmuştur. Yine de ölümününden itibaren ünü gitgide artarak tüm zamanların en önemli kültürel figürü ve ikonlarından biri olmuş, sık sık diğer ünlüler tarafından taklit edilmiştir. Ölümü resmi olarak aşırı dozda uyku hapından kaynaklanan muhtemel intihar olarak geçse de ölüm sebebi üzerine pek çok spekülasyon yapılmış, komplo teorileri oluşturulmuştur.

Monroe, 1999 yılında Amerikan Film Enstitüsü'nün tüm zamanların en büyük kadın film yıldızı sıralamasında altıncı sıraya yerleşti.

Kısa sürede The Blue Book mankenlik ajansının en başarılı modellerinden biri olan Monroe, düzinelerce magazin dergisinde gözüktü. Bu dönemde 20th Century Fox'un yöneticisi Ben Lyon'un dikatini çekti ve onun için bir deneme çekimi ayarladı. Aynı zamanda ona altı aylık bir kontrat yaptı. Lyon'un önerisiyle adını Marilyn Monroe olarak değiştiren Norma Jean, 'Scudda Hoo! Scudda Hay!' ve 'Dangerous Years' isimli iki film çevirdi. Ancak iki filmin başarısız olması, Monroe'nun bir süre sinemadan uzak kalmasına neden oldu. Fox şirketinin Monroe ile yeni bir kontrat imzalamaması yüzünden bir süre boşta kaldı. Modelliğe devam ederken aynı zamanda da oyunculuk derslerine devam etti. 'Ladies of the Chorus' adındaki filmde, ilk kez şarkı söyleme ve dans etme şansını yakaladı. Daha sonra 'The Asphalt Jungle' ve 'All About Eve' filmlerinde iki kısa rolde oynadı. Bu filmlerdeki kısa ama dikkat çekici rolleriyle eleştirmenlerin çok dikkatini çekmişti. Sonraki iki yıl boyunca 'We're Not Married!', 'Love Nest', Let's Make It Legal ve As Young as You Feel gibi filmlerde önemsiz küçük rollerde gözüktü. Ardından RKO yöneticileri Monroe'nun box office potansiyelini Fritz Lang'ın 'Clash of Night' isimli filminde kullandılar. Filmin başarı kazanması üzerine Fox aynı taktiği kullanarak 'Monkey Business' isimli komedi filminde oynattı. Bu iki filmin başarısı üzerine eleştirmenler artık Monroe'yu görmezden gelemediler ve iki filmin başarısını onun artan ününe bağladılar.

1952 yılında Monroe 'Don't Bother to Knock' isimli filmde psikolojik sorunları olan bir çocuk bakıcısını rolüyle en sonunda başrolde oynama şansı yakaladı. Düşük bütçeyle yapılmış B tipi bir film olmasına ve karışık eleştiriler almasına rağmen, eleştirmenler Monroe'nun daha büyük rollerde de oynayabileceğine ikna oldular.

Ödüller ve adaylıklar

    1953 Altın Küre Henrietta Ödülü: Dünyanın Favori Kadın Film Sanatçısı.
    1953 Photoplay Ödülü: En Popüler Kadın Yıldız
    1956 BAFTA Film Ödülü Adaylığı: En İyi Yabancı Aktrist (The Seven Year Itch)
    1956 Altın Küre Adaylığı: Komedi Veya Müzikalde En İyi Kadın Oyuncu (Bus Stop)
    1958 BAFTA Film Ödülü Adaylığı: En İyi Yabancı Aktrist (The Prince and the Showgirl)
    1958 David di Donatello Ödülü (Italyan): En İyi Yabancı Aktrist (The Prince and the Showgirl)
    1959 Crystal Star Ödülü (Fransız): En İyi Yabancı Aktrist (The Prince and the Showgirl)
    1960 Altın Küre, Komedi Veya Müzikalde En İyi Kadın Oyuncu (Some Like It Hot)
    1962 Altın Küre, Henrietta Ödülü: Dünyanın Favori Kadın Film Sanatçısı.
    Hollywood Ünlüler Kaldırımı Yıldızı 6104 Hollywood Blvd.

Filmleri

1947     The Shocking Miss Pilgrim
1947     Dangerous Years
1948     You Were Meant for Me
1948     Scudda Hoo! Scudda Hay!
1948     Green Grass of Wyoming
1948     Ladies of the Chorus
1949     Love Happy
1950     A Ticket to Tomahawk
1950     Right Cross
1950     The Fireball'
1950     The Asphalt Jungle
1950     All About Eve
1951     Love Nest
1951     Let's Make It Legal
1951     Home Town Story
1951     As Young as You Feel
1952     O. Henry's Full House
1952     Monkey Business
1952     Clash by Night
1952     We're Not Married!
1952     Don't Bother to Knock
1953     Niagara     Rose Loomis
1953     Gentlemen Prefer Blondes
1953     How to Marry a Millionaire
1954     River of No Return
1954     There's No Business Like Show Business
1955     The Seven Year Itch
1956     Bus Stop
1957     The Prince and the Showgirl
1959     Some Like It Hot
1960     Let's Make Love
1961     The Misfits
1962     Something's Got To Give (Tamamlanmadı)

Görev Aldığı Yapımlar

Marilyn Monroe Fotoğrafları

Marilyn Monroe Fotoğrafları Marilyn Monroe Fotoğrafları Marilyn Monroe Fotoğrafları Marilyn Monroe Fotoğrafları Marilyn Monroe Fotoğrafları