Minka Kelly

Minka Kelly
Rol :Oyuncu
Doğum Tarihi :1.01.1900

Minka Dumont Kelly (d. 24 Haziran 1980), Amerikalı oyuncu. 2006'dan bu yana NBC dizisi Friday Night Lights'ta Lyla Garrity karakterini canlandırmaktadır.

Kelly Los Angeles, Kaliforniya'da dünyaya geldi. Aerosmith eski gitaristi Rick Dufay'ın tek çocuğudur. Kelly, bir keresinde çocukluğunun 'epey sıkıntılı' geçtiğini ve annesi ile kendisini terk ettiği için Dufay'a kırgın olduğunu söylemiştir. Ancak, on yedi yaşına geldiğinde barışmak için Dufay'ı New Mexico'ya çağırmıştır. Kelly, İrlandalı ve Fransız kökenlidir.

Liseden mezun olduktan sonra Los Angeles'a dönen ve cerrahi teknikerlik eğitimine devam eden Kelly, bu arada hobi olarak oyunculuğa başladı. İlk oyunculuk eğitiminden sonra bu işe 'bağlanır' ve oyunculuk kariyerinin peşinden gider. State's Evidence gibi çeşitli filmler ve What I Like About You gibi dizilerde küçük roller oynadı.

Friday Night Lights dizisine Lyla Garrity karakteriyle katıldı. Rolüne hazırlanırken Pflugerville Lisesi'nin amigo takımıyla birlikte çalıştı. Kelly, Friday Night Lights'taki oyunculuğuyla övgüler aldı.

Jamie Foxx ile birlikte The Kingdom filminde birlikte kamera karşısına geçti. Filmi Friday Night Lights'ın yaratıcısı ve yönetmeni Peter Berg yönetti. Kelly 2009'da CW'nin Body Politic dizisinde başrol oynadı.

Stand Up 2 Cancer'ın meme kanserine karşı kampanyasında Sergio Alvarez, Jaime King, Emily Deschanel ve Katharine McPhee ile birlikte FunnyorDie.com'un bir videosunda rol aldı.

Minka Kelly CBS'in komedi dizisi True Love'da Kate rolü için seçildi, ancak rolü daha sonra Sarah Chalke aldı. Kelly, dizide sinema oyuncusu Richard Ney'in torununu canlandıracak.

Filmografi

2004 Turbo-Charged Prelude for 2 Fast 2 Furious
2005 Devil's Highway - River
2006 The Pumpkin Karver - Tammy
State's Evidence
2007 The Kingdom - Ms. Ross
2009 500 Days of Summer - Autumn
2010 The Roommate - Sara

Diziler

2004 Cracking Up - Monica
Drake & Josh - Stacey
2005 American Dreams Bonnie
What I Like About You - Ricki
2006- Friday Night Lights - Lyla Garrity
2009 Body Politic - Frankie
2010 Parenthood - Gaby
2010- True Love - TBA


Görev Aldığı Yapımlar

Minka Kelly Fotoğrafları

Minka Kelly FotoğraflarıMinka Kelly FotoğraflarıMinka Kelly FotoğraflarıMinka Kelly FotoğraflarıMinka Kelly Fotoğrafları