Montgomery Clift

Montgomery Clift
Rol :Senarist
Doğum Tarihi :17.10.1920
Doğum Yeri:New York

Duyarlı ve romantik tipler yaratarak sinemanın ünlüleri arasına giren sinema oyuncusu.

On dört yaşında sahneye çıktı. Broadway'de gitgide daha önemli rollerde gözüktü ve adını duyurdu. Film önerilerini bir süre geri çevirdikten sonra 1947'de Fred Zinnemann'ın yönettiği The Search (Arayış) filmiyle sinemaya başladı ve bu rolüyle Oscar'a aday gösterildi. Rollerine kattığı yoğun psikolojik havayla ve çizdiği sorunlu, duygusal genç tipiyle kısa zamanda sinemanın aranan oyuncularından oldu. Howard Hawks'ın Red River'ı (1948; Kanlı Nehir), George Stevens'ın A Place in the Sun 'ı (1951;İnsanlık Suçu), Alfred Hitchcock'un I Confess 'i (1952; İtiraf Ediyorum), gene Zinnemann'ın From Here to Eternity'si (1953; İnsanlar Yaşadıkça) oyunculuk yeteneğini gösterdiği filmlerdi.

Fırtınalı bir özel yaşamı olan Clift'in alkol ve uyuşturucu düşkünlüğüne ilişkin söylentiler 1957'de Raintree Country'nin (Hayat Ağacı) çekimi sırasında geçirdiği otomobil kazasından sonra yoğunlaştı. Parçalanan yüzü estetik ameliyatlarla düzeltilmeye çalışıldıysa da, eski bakışlarını yitirdi ve orta yaşlı erkek rollerinde oynamaya başladı.Setlerde dikkatini toplamakta güçlük çekmesine karşın Elia Kazan'ın Wild River (1960; Vahşi Nehir), John Huston'ın The Misfis (1961; Uygunsuzlar) ve Freud (1962; Gizli Hakikatler) filmlerinde başarılı oldu.Kırk altı yaşında geçirdiği bir kalp krizi sonucunda öldü.

Görev Aldığı Yapımlar

Montgomery Clift Fotoğrafları

Montgomery Clift FotoğraflarıMontgomery Clift FotoğraflarıMontgomery Clift FotoğraflarıMontgomery Clift FotoğraflarıMontgomery Clift Fotoğrafları