Nedim Saban

Nedim Saban
Rol :Oyuncu
Doğum Tarihi :1.01.1967
Doğum Yeri:İstanbul

Yahudi asıllı Türk tiyatro ve dizi oyuncusu.

Türkiye Musevilerinin eski hahambaşı Rafael Saban'ın torunudur. Tiyatroya 1976 yılında çocuk oyunları yazarak başlamıştır. 1979 yılında çocuk hakları üzerine yazdığı bir oyun UNICEF’in bir yarışmasında dereceye girmiştir. 1982 yılında Beş Kafadarlar Çocuk Tiyatrosu’nu kuran Nedim, bu tiyatroda dört yıl boyunca altı oyun sahneye koymuş ve bu oyunlarda rol almıştır. Türkiye’de ilk kez çocuk parklarında tiyatro uygulamasını da başlatan 'Beş Kafadarlar Tiyatrosu', tiyatroya gidemeyen çocuklara tiyatro götürmeyi ilke edinmiştir.

1986 yılında Robert Kolej’den mezun olduktan sonra, aldığı bir bursla ABD’ye giden Nedim, bu ülkede yedi yıl boyunca tiyatro, sinema ve televizyon eğitimi görmüş ve New York Üniversitesi’ni yüksek dereceyle bitirmiştir.

Bitirme tezi olarak sahneye koyduğu 'Hizmetçiler ve Hortlaklar' adlı oyunla 1000 yönetmen arasından 3 kişiye verilen bir bursa layık görülen ve bir yıl boyunca Amerika’nın en önemli tiyatrolarında (Berkshire Theatre Festival, Guthrie ve New York Theatre Workshop) staj yapan Nedim Saban, 1992 yılında Türkiye’ye dönmüştür.

Türkiye’ye döner dönmez Tiyatrokare’yi kurup, bu tiyatroda 'Müziksiz Evin Konukları', 'Bahara Uyanış' oyunlarının yapımcı ve yönetmenliğini, 'Oleanna', 'Cadılar Zamanı', 'Kendine Ait Bir Oda', 'Soytarı', Bir Kadın', 'İki Perde İki Oyun' adlı oyunlarının yapımcılığını üstlenen Nedim Saban, ayrıca 'Salaklar Sofrası', 'Üç Kadın Bir Çapkın', 'Oscar' ve 'Profesör Enişte' adlı oyunlarda rol almıştır. Yeni oyun yazarları kazanmak amacıyla ortak üretim laboratuvarını başlatan Tiyatrokare ile tüm Anadolu’yu dolaşmıştır.

Show TV’de 'Saklambaç' ve 'Süper Aile' programlarının metin yazarlığını, ATV’de 'Randevu', Kanal D’de 'Tartışma Büyüyor' adlı programların sunuculuğunu üstlenen Nedim Saban, 1992 yılında Energy Fm’de Türkiye’nin ilk telefonlu ve canlı talk showunu sunmaya başlamıştır. Radyoda ilgiyle dinlendikten sonra, televizyona transfer olan 'Dr.Stress', sekiz yıldır halkın dertlerine derman aramıştır. Siyasetten cinselliğe, sosyal sorunlardan eğitime, kültüre, sağlığa değin her konuyu özgürce tartışmaya açan Dr.Stress, ATV, Star ve Kanal 6’da yayına girmiştir.

Nedim Saban, 'Tiyatrokare'’nin sunduğu 'Zeki Müren Müzikali'nde yapımcı, oyun metni yazarı ve yönetmenlik görevini üstlenmiştir. Ayrıca Amerikan Tiyatro Tarihi’nin en uzun süreli oynanan oyunu sıfatıyla Guiness Rekorlar Kitabı’na geçen 'Şen Makas'ın yapımcılığı ve yönetmenliğini yapmıştır. Ünlü komedyen Steve Martin’in 'Şerefe 20. Yüzyıl' adlı oyununu sahneye koymuştur.

Haftalık yazıları bir süre Aktüel ve Artıhaber dergileri’nde yayınlanan Saban, İstanbul’da yaşamakta ve Türkçenin yanı sıra Fransızca ile İngilizce bilmektedir. Türkân Şoray, Şener Şen ile 'İkinci Bahar' dizisinde 'Medet' rolünü üstlenmiştir. Son olarak 'İki Oda Bir Sinan' adlı sitcomu hayata geçirmiş ve Sinan rolünü üstlenmiştir. Çocuk Tiyatrosu geleneğinden gelen Saban, çocuklar için de 'Eti Bir Bilmecem Var' programını sunmuştur. Nedim Saban'ın tiyatroyla ilgili yazıları http://www.minidev.com/ adresinde yayınlanmaktadır.

Aynı zamanda Bolulu Hasan Usta tatlı zinciriyle anlaşmazlığa düşüp Tatlıcı Tombak adı altında kendi tatlıcı zincirini kurmuştur.

Filmografi

2017 Bahtiyar Bahtıkara
2015 Hayalet Dayı
2012 Bana Bir Soygun Yaz
2002 Abdülhamit Düşerken
1999 Sevgilim İstanbul

Televizyon

2008 Hemşire Meri
2008 Anında Görüntü Show
2006 Yalancı Yarim
2006 Hayatım Sana Feda
2004 En İyi Arkadaşım
2004 Beş Kollu Avize
2002 İki Oda Bir Sinan
2001 Nasıl Evde Kaldım
1998 İkinci Bahar
1997 Yasemince

Yönettiği bazı tiyatro oyunları

Bahara Uyanış
Geçmişten Gelen Kadın
Babamla Dans
Kim O
Leyla'nın Evi
Salı Ziyaretleri
Şen Makas
Şerefe 20. Yüzyıl
Bir Demet Yasemen
Bu Da Benim Ailem
Büyük İkramiye
Müziksiz Evin Konukları

Oynadığı bazı tiyatro oyunları

İki Oda Bir Sinan
Üç Kadın Bir Çapkın
Oscar
Profesör Enişte
Salaklar Sofrası

Görev Aldığı Yapımlar

Nedim Saban Fotoğrafları

Nedim Saban Fotoğrafları Nedim Saban Fotoğrafları Nedim Saban Fotoğrafları Nedim Saban Fotoğrafları Nedim Saban Fotoğrafları