Nejat Birecik

Nejat Birecik
Rol :Oyuncu
Doğum Tarihi :1.1.1963
Doğum Yeri:Hatay

A. Nejat Birecik, Türk oyuncu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği'ni yapmaktadır.

Babasının memuriyeti nedeniyle ilk ve orta öğretimime Karabük'te başladı. Daha sonra İskenderun Anadolu Lisesi'nde eğitimimi tamamladı. Liseye giderken tiyatroya gönül verdi ve tiyatro okumaya karar verdi. Ankara, İstanbul Konservatuvarlarına girmeye çalıştı. Ankara Konservatuar sınavlarına girdi. Ardından 1984 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro lisans eğitimine başladı. Yıldız Kenter, Haldun Dormen, Güngör Dilmen gibi tiyatrocuların öğrencisi olmuştur.

1990 yılında oradan mezun oldu. 1990-1991 yılları arasında Tiyatro Stüdyosu'nun kuruluşunda bulunduktan sonra Dormen Tiyatrosu'nda yaklaşık 5 yıl, ağırlıklı Fars türü oyunlarda görev yaptı. 1996 yılında kısa süreliğine ABD'ye gitti. Daha sonra televizyon dizilerine başladı. 2000 yılında Kenan Işık'ın davetiyle İstanbul Şehir Tiyatroları'na girdi. 2004 yılında genel sanat yönetmeni yardımcılığı ve yönetim kurul üyeliğine seçildi.

Ağustos 2000'de Hilal Birecik ile evlendi. Çiftin Defne adında bir kız çocukları vardır.

Görev Aldığı Yapımlar

Nejat Birecik Fotoğrafları

Nejat Birecik Fotoğrafları Nejat Birecik Fotoğrafları Nejat Birecik Fotoğrafları Nejat Birecik Fotoğrafları Nejat Birecik Fotoğrafları