Nihat Altınkaya

Nihat Altınkaya
Rol :Oyuncu
Doğum Tarihi :28.09.1979
Doğum Yeri:Karabük

Profesyonel sporculuk yapmış Türk manken, foto model ve oyuncudur. 


2005 yılında Fear Factor programına katılıp ilk turda elenmiş olan Altınkaya, 2012 Survivor Ünlüler - Gönüllüler yarışma programının birincisi olmuştur.

Rizeli bir ailenin ortanca çocuğu olan Altınkaya, ilk, orta ve lise eğitimini Karabük’te almıştır. İki kız kardeşi vardır. Annesi banka memuresidir, babası ise demir çelik işiyle uğraşmıştır. Karabük Demir Çelik Lisesi'nde ve Ankara Emlak Bankası Spor Kulübü'nde iki sene profesyonel voleybol oynamıştır. On yedi yaşındayken sakatlandığı için voleybolu bırakmış, Ayvalık'ta bir gece kulübünde güvenlik görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Daha sonra İstanbul'a taşındığında buradaki gece kulüplerinde çalışırken boks eğitimi almış Fenerbahçe Boks Kulübü'nde yer almıştır. Yolda yürürken keşfedilmiş ve önce modellik sonra oyunculuk yapmaya başlamıştır. İstanbul’da yaşamaktadır. Evlidir ve bir kız çocuğu babasıdır.

Oyunculuk Kariyeri

İstiklal Caddesi’nde yürürken tanıştığı kast ajansı sahibi “Gökçe Doruk Erten” sayesinde Funda Arar’ın ‘Özledim’ şarkısının klibinde oynadıktan sonra iki kez mankenlik, iki kez de modellik yapmıştır. Daha sonra oyunculuk kariyeri başlayan Altınkaya, Belçika ortak yapımı Turkuaz filmi dahil üç sinema filminde başrolde, çeşitli televizyon dizilerinde yardımcı karakter olarak yer almıştır.[10] Sanatçı “Ekol Drama Sanat Evi”'nde Ayla Algan ve İpek Bilgin gibi eğitmenlerden tiyatro sanatı eğitimi almıştır. Kağan Erturan’ın ilk uzun metraj filmi olan “En Mutlu Olduğum Yer” filminde Ezgi Asaroğlu ile baş rolü paylaşmıştır.

Sinema Filmleri
201O  En Mutlu Olduğum Yer 
2010 Turquaze
2009 Aşk Üçgeni

Diziler
2013 Tozlu Yollar Fikret
2010-2011 Unutulmaz  
2009-2010 Kahramanlar
2009 Yaprak Dökümü
2009 Dudaktan Kalbe
2007 Kurtlar Vadisi Pusu 
2007 Menekşe ile Halil
2006 Binbir Gece 

Klipler
2006 Funda Arar-Özledim
2006 Nilgül -Konuşamıyorum
2007 Nilgül -Sen
2007 Yaşar -Sevda Sinemalarda
2007 Aylin Aslım -Ahh

Görev Aldığı Yapımlar

Nihat Altınkaya Fotoğrafları

Nihat Altınkaya FotoğraflarıNihat Altınkaya FotoğraflarıNihat Altınkaya FotoğraflarıNihat Altınkaya FotoğraflarıNihat Altınkaya Fotoğrafları