Oğuz Tunç

Oğuz Tunç
Rol :Oyuncu
Doğum Tarihi :17.02.1957
Doğum Yeri:İzmir

Türk oyuncu.

Oyunculuğa küçük yaşlarda başladı. Babası ışıkçı olarak Oraloğlu Tiyatrosu'nda çalışıyordu. Bir oyunda çocuk oyuncu gerekince, Tunç 7 yaşında oyunculuğa adım attı. Lale Oraloğlu'nun kızı Alev Oraloğlu'nun karşısında erkek çocuk olarak oynadı. 3 yıl içinde; Büyük Baba, Karanlığım İçinden, Pollyanna gibi oyunlarda rol aldı. Film yapımcıları küçük Oğuz'daki yeteneği keşfetmekte gecikmediler. İlk filmi 'Yaşlı Gözler' oldu. Sonra, Fatma Girik'in baş rolünde olduğu 'Sürtüğün Kızı'nda oynadı. Yönetmen Tunç Başaran'ın ilk filmi olan 'Büyük Kin'de Ayhan Işık'ın oğlu rolüne çıktı. Fakat bu filmden sonra babasının işleri nedeniyle Ankara'ya yerleşince, sinema oyunculuğuna ara vermek zorunda kaldı.

Ankara'da o zamanların tek özel tiyatrosu olan AST (Ankara Sanat Tiyatrosu) çocuk oyunlarında rol aldı. AST'ın 6. yılında, Türkiye'de ilk olarak sahnelenen çocuk oyunu 'Küçük Prens'te oynadı. AST'ın en parlak döneminde; Macide Tanır, Işık Yenersu, Semih Sergen gibi usta sanatçılarla sahneye çıktı.

Sonra bir çocuk oyunu ile Ankara Devlet Konservatuvarı sınavlarını kazandı. Konservatuvardan mezun olup 1978 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu'nda kadrolu olarak çalışmaya başladı. Uzun aradan sonra, Süha Arın'ın belgesel filminde rol alarak kamera karşısına geçti. Ardından sinema formatında çekilen, Peyami Safa'nın ünlü eserinden adapte 'Dokuzuncu Hariciye Koğuşu' adlı TRT dizisinde kendisi gibi genç oyuncu Derya Arbaş'la baş rolleri paylaştı. Böylelikle oyuncu olarak tanındı.

Ardından, Atıf Yılmaz'ın yönettiği, 'Hayallerim Aşkım ve Sen' adlı filmde Türkan Şoray'la oynadı. 1987 yılında bu filmdeki rolüyle Sinema Eleştirmenleri tarafından ilk kez verilen 'Gelecek Vaat Eden Genç Yetenek' ödülünü aldı. Sonra çalışmalarını Ankara Devlet Tiyatrosu'nda sürdürdü. Emekli olduktan sonra İstanbul'a yerleşti.

Filmografi

2019 Karınca
2010 Memleket Meselesi
1996 Şovalye, Pamuk Prenses ve Hain
1995 Yer Çekimli Aşklar
1990 Raziye
1990 Düğün
1987 Hayallerim, Aşkım Ve Sen
1986 Bitmeyen Sevda
1967 Yaşlı Gözler
1967 Sürtüğün Kızı
1967 Büyük Kin

Televizyon

2004 Ayışığı Neredesin
2004 Adı Aşk Olsun
2003 Hırçın Menekşe
1998 Karanlıkta Biri Var
1994 Geçmişin İzleri (TV Filmi)
1985 Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
1978 Yörük Elif (TV Filmi)

Görev Aldığı Yapımlar

Oğuz Tunç Fotoğrafları

Oğuz Tunç FotoğraflarıOğuz Tunç FotoğraflarıOğuz Tunç FotoğraflarıOğuz Tunç FotoğraflarıOğuz Tunç Fotoğrafları