Orhan Uslu

Orhan Uslu
Rol :Senarist
Doğum Tarihi :12.03.1980
Doğum Yeri:Gaziantep

Türk oyuncu.

12 Mart 1980 yılında Gaziantep’te doğdu. Antep’in yerli ve köklü ailelerindendir. Ortaokul ve liseyi Gaziantep Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nde okudu. Tiyatroya 11 yaşında Ortaokul 1. Sınıfta tesadüfen yazdığı kompozisyon ödevinin tiyatro oyununa çevrilmesiyle başladı ve kendi yazdığı oyunda oynayarak tiyatroya ilk adımı attı. Okul yıllarında dolu dolu geçen ve çeşitli hocalardan dersler alan Uslu, tiyatro faaliyetlerine okul bittikten sonra ara verdi. 

Askerlik sonrası yoğun bir iş hayatına girdi, çeşitli firmalarda yöneticilik yaptıktan sonra 2000 yılında kendi şirketini kurdu. İş hayatının yanı sıra yine çeşitli hocalardan tiyatro eğitimleri almaya devam etti ve akabinde 2009 yılı ortalarında Gaziantep kültürünü yaşamak, yaşatmak ve sonraki nesillere miras bırakmak adına kültürle sanatı harmanlayarak Çeled Uşaglar tiyatro ekibini kurdu ve tiyatroya yeniden merhaba dedi. Gaziantep’te oynanan Çeled Uşaglar oyunlarının tamamı seyirci rekorlarını alt üst etti, oynadığı 520 tiyatro oyununun tamamı kapalı gişe oynadı. Yetiştirdiği yüzlerce tiyatro oyuncuları ile Gaziantep'te tiyatroya yeni bir soluk getirdi. Çeled Uşaglar tiyatro oyunlarının tamamını yazdı ve yönetti. Kendisi gibi Gaziantep aşığı olan babasının adını yaşatmak için oyunlarda Ağyollu Gara Heyri ismini kullanmaktadır. Yüzlerce şiiri ve Gaziantep ile ilgili yazıları bulunmakta. Ayrıca iyi bir Gaziantep tarihi araştırmacısı olan Uslu, Gaziantep’in bilinmeyen ve unutulan birçok yönünü gün yüzüne çıkarttı. Gaziantep’in bilinmeyenlerini, enlerini ve ilklerini kaleme aldığı 2 adet kitabını şu günlerde çıkarmayı planlıyor. 

2011 yılında Ayıntap Kültür ve Sanat Derneği'ni kurup halen de başkanlığını sürdürmekte. Tiyatro dışında kent kültürü ve tarihi ile ilgili birçok çalışmalar başlattı. Birçok gazete ve dergide çeşitli dönemler kültürel ve sanatsal yazıları yayınlanmaktadır. 

Halen birçok ortaokul, lise ve üniversitede gençlerimize tiyatro eğitimi vermekte ve Gaziantep sanatına gönüllü olarak katkı sağlamaya devam etmektedir. Uslu ayrıca “Gaziantepli sanatçılar birliği” ve “Gaziantep Kent Konseyi Sanat Çalışma Grubu” başkanlıklarını da yürütmektedir. 

Son olarak Ivana Sert ile başrollerini paylaştığı “Antep Fıstığı” sinema filminin senaryosunu yazıp Çeled Uşaglar Tiyatro Ekibi oyuncuları ile oynamıştır.

Orhan Uslu'nun hayattaki en büyük isteği, bir gün içerisinde kendi salonunun da olabileceği ve yeni oyuncular yetiştirebileceği ‘’Çeled Uşaglar Kültür Merkezi’’ni kurmak ve “Antep Harbi”ni anlatan bir sinema filmi çekmektir.

Filmografi

2018 Antep Fıstığı (Ayrıca Senarist)

Görev Aldığı Yapımlar

Orhan Uslu Fotoğrafları

Orhan Uslu FotoğraflarıOrhan Uslu FotoğraflarıOrhan Uslu FotoğraflarıOrhan Uslu FotoğraflarıOrhan Uslu Fotoğrafları