Patrick Swayze

Patrick Swayze
Rol :Oyuncu
Doğum Tarihi :18.08.1952
Doğum Yeri:Houston

Amerikalı dansçı, şarkı yazarı ve aktör. 

Ghost filmindeki Sam rolüyle hafızalarda yer edindi.

Swayze, koreograf, dansçı ve dans öğretmeni olan 1927 doğumlu Patricia Yvonne Helen ve 1925 doğumlu mühendislikle uğraşan Jesse Wayne Swayze'nin oğlu olarak 1952'de Houston'da dünyaya geldi. Soyadı 'Swayze' Fransızca'dan gelse de, kökeni İrlanda ve Kızılderili'ydi. 20 yaşına kadar Houston'da yaşayan Swayze spor, bale ve okul oyunlarında aktörlükle ilgilendi. 2 yıl boyunca jimnastikle uğraştı. 1972'de New York'a taşınıp bale okulundaki dans eğitimini tamamladı.

Swayze'nin ilk profesyonel işi 'Disney on Parade' programında dansçı olmaktı. Grease'in Broadway versiyonunda, birkaç dizide oynadı. 1983 tarihli 'The Outsiders' filmiyle tanınmaya başladı. 1985 tarihli North and South dizisinde ilk büyük başarısını yakaladı.
1987 tarihli Dirty Dancing filmindeki dans öğretmeni Johnny Castle rolü ile şöhret oldu. Düşük bütçeli filmin, bir hafta sinemalarda gösterildikten sonra video olarak yayınlanması planlanırken film beklenmeyen bir şekilde uluslararası bir başarı oldu. Film videosu bir milyondan fazla satan ilk film oldu, televizyon dizisinden bilgisayar oyununu kadar birçok versiyonu çıktı. Swayze filmdeki rolüyle Altın Küre adaylığı kazandı. Ayrıca film müziği olan ve aslında 1984'teki filmi Grandview U.S.A. için Stacy Widelitz ile birlikte yazdığı 'She's Like the Wind' şarkısını söyledi. Şarkı listelerde ilk ona girdi ve David Hasselhoff gibi birçok sanatçı tarafından yeniden yorumlandı.

En önemli filmi 1990 tarihli Demi Moore ve Whoopi Goldberg ile oynadığı Ghost oldu. 1991'de Keanu Reevesile başarılı bir aksiyon filmi olan 'Point Break'te oynadı ve People dergisi tarafından yılın yaşayan en seksi erkeği seçildi.

1996'de 'Letters from a Killer' filmini çekerken bir attan düşüp bir ağaca çarptı. İki ayağı kırıldı ve omzundaki dört tendon koptu. Filme iki ay ara verildi ve ancak 1999'ta sinemalara girebildi. Swayze sakatlığından dolayı uzun süre filmlere ara verdi ve 2000'de Billy Bob Thornton ve Charlize Theron ile 'Waking Up in Reno' ve Melanie Griffith ile 'Forever Lulu'da oynadı.

Sonraki çalışmaları 2001'deki Donnie Darko, 2004'te King Solomon's Mines, 2007'de Christmas in Wonderland, 2009'da Powder Blue oldu.

Swayze, Lisa Niemi ile 12 Haziran 1975'ten beri evlidir. Çift 1970'te Swayze 18, Niemi 14 yaşındayken tanıştı. 1982'de 57 yaşındaki babasının kalp krizinden ölmesiyle Swayze alkole başladı. Kız kardeşi vıco 1994'te uyuşturucudan hayatını kaybetti. Bu Swayze'nin alkolü bırakmasına neden oldu. Daha sonra Kaliforniya ve Las Vegas'taki çiftliklerinde Arap atları bakmaya başladı.

ABD'li oyuncu Patrick Swayze 57 yaşında öldü.

2008 Ocak'ında Swayze'ye pankreas kanseri tanısı konuldu ve kemoterapiye başladı. Mayıs 2008'de kanserin sıçradığı midesinden parça aldırmak için ameliyat oldu. Bu dönemde vasiyetini yazdı ve tüm mallarını eşine bıraktı. Ameliyat sonrası hastalığı daha iyiye gitti. Eylül 2008'de kanser karşıtı kampanyalar için televizyonlara çıktı.

Ocak 2009'da kanserin az da olsa karaciğerine sıçradığını açıkladı. 9 Ocak 2009'da kemoterapinin yan etkisi olan zatürreye yakalandı. 16 Ocak'ta taburcu oldu. Nisan 2009'da doktorlar hastalığın tamamen karaciğerini sıçradığını açıkladı. 14 Eylül 2009'da teşhisten yirmi ay sonra 57 yaşındayken öldü. Patrick Swayzenin cenazesi yakılmıştır.

Görev Aldığı Yapımlar

Patrick Swayze Fotoğrafları

Patrick Swayze FotoğraflarıPatrick Swayze FotoğraflarıPatrick Swayze FotoğraflarıPatrick Swayze FotoğraflarıPatrick Swayze Fotoğrafları