Yorumlar (4 yorum)
8 arda baykal31.08.2007 03:35
tek düze bakmadıgımız anda pi ile ilgili ortaya bu zamana kadar tum insanlıgın bildigi ancak ortaya cıkarmadıgı ve cıkaramadıgı kavramlar uzerinden gittigini ve fizik ötesi olgularla cakıstıgını en ince ayrıntısı ve örnekleriyle film içinde görüyoruz..filmde etkileyici ve bazı metafizikçilerin gerçek olarak ele aldıgı olgular var.ve butun materyali ele alırsak,bu soyutlama bilgileri somuta ceviren bir kavram uzerinden (matematik) gidiliyor.buda filmdeki temayı profosyonellikle hazırlanmış bir kurguya itiyor.ancak esas nokta matematik arkasına sokulmuş esas fikir. bugune kadar gelmiş deneyimciler,düşünürler,metafizikçiler in bireysel düşünceleriyle çakışması ve benzeşmesi filmi dünyanın bir katogorideki insanlarına hitap etmeyi başarmış.ve sadece ana fikirde olan noktayı 1.dereceden filme vermemesiyle,2.yorumlamaya yorması ve 1.derecede bunu mantıksal bir yola koymaya calısması ile seyircilerinden buyuk oran almış. her turlu yorumlamaya açık olan filmi kusursuz hale gelmemesi 1.boyuttan izlendiginde dunya seyircisinde buyuk bir etkileşim yapmamasıdır. eger biraz daha kanıt arar olursak yada pi 'den soyut kavramlar ararsak aristotalesin doga kanundan spiralligin dongusellige işaretini ele alırsak geri donuşüm olgusu ortaya cıkıyor. Aristotales dışında platon sofokles ve filmden ince bir ipucu bulursak da vinci nin kavramlarını da pi de bulabiliriz.bu insanlara baktıgımızda hepsinin belli bir gerçeklik üzerinden gittigini ve pi nin de bunu kabul ettigini goruyoruz. Yani bu sayedede pi nin ismini insanın iç yolculugunda tanrı arayışı ruhani yollarla getirileri e goruruleriyle yansıttıgını pi nin içerigi olarak 2.yorumlamasından soyleyebiliriz.ve bunun mantıkla kusursuzca kapatıldıgını ve asla bir gündem sinema ornegi olmayacagını soyleyebiliriz.
10 wafterksk10.08.2006 12:23
bu filmi sadece aronofsky çekebilir zatenn..başyapıt mı desem deha mı desem bu filmle zaten requiemin sinyallerini vermişti inceden ...anlayan anlar bu filmi herkesin anlamasına gerek yok zaten..
10 güzel08.07.2003 09:23
güzel
10 aziz05.03.2002 09:09
FİLM gerçekten harika.tabiki filmi seyredecek kişinin o anda rahat olması gerekiyor yoksa fılmden pek zevk alınmaz.fılm günlük gibi işleyen harika bir gerilim.bu fılm kaçmaz........