Sahtekar

Altın Küre ödüllü Richard Gere’in portresini çizdiği Clifford Irving, uzun zamandan beri iyi bir malzeme aradığı halde bir türlü bunu bulamayan tutkulu bir yazardır. Sonunda kendi öyküsünü kendisi yaratmaya, bir söyleşiler dizisi uydurmaya karar verir. Başlangıçtaki düşüncesi yayıncılık dünyasına akıllıca düzenlenmiş sanatsal bir ‘eşek şakası’ yapmaktır. “Dünya ve okuyucular bunu istiyorsa ben de onlara bunu fazlasıyla vermesini bilirim” diye düşünmüştür. Kendisini zekice hazırladığı bir gizlilik perdesi arkasına saklayarak, büyük bir yayınevi yetkililerine onların çok hoşuna gidecek bir haber uçurur. Dünyanın en ünlü adamının –Havacı, film yapımcısı, kadın düşkünü ve ezgantrik dolar milyarderi Howard Hughes- kendisiyle bağlantı kurduğunu, paha biçilemez biyografisini kaleme alması için teklif getirdiği haberini ulaştırır. Yalnız küçük bir problem vardır: Clifford’un biyografi adı altında yazdığı kitapta gerçeğin tek bir kırıntısı dahi yoktur. Howard Hughes’ın kendisiyle hiç karşılaşmamıştır. Ancak Hughes’un adeta inzivaya çekilmiş şekilde gözden uzak yaşıyor olması sayesinde planının başarıya ulaşacağına güvenmektedir. Hughes neredeyse 10 yıldan beri kamuoyu önüne hiç çıkmamıştır. Tam bir münzevi gibidir. Irving sahte öyküsünü yazarken en çok bu duruma güvenir. Hughes halkın önüne çıkmaktan çekindiğine göre bu biyografiyi doğrulamak veya yalanlamak için de nasılsa çıkmayacaktır.

Sahtekar Fragmanı

Sahtekar Bilgiler

Yönetmen : Lasse Hallström
Senaryo : William WheelerClifford Irving
Oyuncular : Zeljko Ivanek
Hope Davis
Marcia Gay Harden
Richard Gere
Eli Wallach
Alfred Molina...
Türü : Komedi, Drama
Orijinal Adı : The Hoax
Yapımcı Firma : Miramax Films
Yapım Yılı : 2006
Yapım Ülkesi : ABD
Vizyon Tarihi : 22.06.2007
Dağıtıcı Firma : UIP Filimcilik

Sahtekar Filminin Oyuncuları

Sahtekar Filmi Yorumları
10 EYYÜP ATCEKEN08.04.2009 11:09
gerçekten cok teşekür ediyorum. çok güzeldi...
0 eşref alp06.08.2007 07:32
filmin ismine bak öyle git gideceksen tam bir sahtekarlık izleyici kandılıyoo kardeşim insan niyetini baştan öyle bellide etmezki
1 faruk24.07.2007 11:46
elımde olsa -1 puan vermek ısterdım.sakın gıtmeyın arkadaslar ıskence gıbıydı sonunu bekleyemeden çıktık fılmden ancak bu kadar sıkıcı olabılırdı.bırakın paranızın yanmasını bu fılm ıcın harcanan zamanada coook yazık.hayatımda ızledıgım en kotu fılmdı.
9 Oğuz YANARDAĞ19.07.2007 12:10
Bu filmi çok beğendim. Ancak bu kadar sahtekar olunabilirdi. Kitap gerçekti ama sahte dediler. Çünkü öyle olması gerekiyordu.
1 kubilay18.07.2007 04:11
rechard kardeşim senden bunu beklemezdim bu nasıl film çok uğraştınız mı bu filmi çekmek için bırakın bu işleri gidin evinize yatın.gitmeyin kardeşlerim bu filme
1 tuba 17.07.2007 11:12
açıkçası richar gere e hiç yakışmamış çok kötüydüüü sakın gitmeyn:)
5 tuba demır27.06.2007 10:51
sıkıcı bı fılm. rıchard gere oynuosa gusledır dıe dusunerek gıtmeyın bız ole yaptık, yanıldık.......
0 kenan yar22.06.2007 04:25
izlemediğim için puan veremeyeceğim ama kaliteli ve hoş bir konusu varmış.kesinlikle bana hitap eden bir film.kesin izleyeceğim.richard gere in de artık yaşına göre filmler çekmesi dramatik bir durum.tıpkı tom cruise ın dünyalar savaşında 'baba' rolünü üstlenmesi gibi :)