Sibel | Puan : 7/10

25 yaşındaki Sibel, babası ve kız kardeşi ile birlikte Karadeniz’de gözlerden uzak bir köyde yaşamaktadır. Dilsiz bir kız olan Sibel’in kendi halinde bir yaşantısı vardır. Atalarından kalma bir gelenek olan ıslık çalma ile iletişim kuran genç kız köylüler tarafından dışlanır. Bir gün ormanda gezintiye çıkan Sibel’in hayatı ormanda saklanan bir yabancı ile karşılaşması ile bambaşka bir hal alır. Yönetmen koltuğunda Guillaume Giovanetti ve Çağla Zencirci’nin oturduğu filmin başrolünü Ayla, Taksim Hold’em, Sen Aydınlatırsın Geceyi gibi filmlerde rol alan Damla Sönmez üstleniyor. Senaryosunda yönetmen Giovanetti ve Zencirci ile birlikte Ramata Sy’in imzasının bulunduğu filmin kadrosunda Erkan Kolçak Köstendil, Emin Gürsoy, Elit İşcan, Meral Çetinkaya gibi isimler yer alıyor. Görüntü yönetmenliğini Eric Devin’in üstlendiği dram türündeki filmin müzikleri ise Bassel Hallak ve Pi’ye ait.

Sibel Fragmanı

Bilgiler

Yönetmen : Guillaume Giovanetti Çağla Zencirci
Senaryo : Guillaume Giovanetti Çağla Zencirci Ramata Sy
Oyuncular : Damla Sönmez Erkan Kolçak Köstendil Emin Gürsoy Elit İşcan Gülçin Kültür Şahin Sevval Tezcan Meral Çetinkaya
Türü : Drama
Orijinal Adı : Sibel
Yapımcı Firma : Riva Filmproduktion
Yapım Yılı : 2018
Yapım Ülkesi : Türkiye, Almanya, Fransa, Lüksemburg
Vizyon Tarihi : 22.02.2019
Dağıtıcı Firma : Başka Sinema
Yorumlar (4 yorum)
1 HüsemTÜRKOGLU15.11.2019 10:53
Bu filmde sibelin islikla ne dedigi niye alt yaziyla ( türkcesi )yazmiyor türkiyede herkes kus dilimi biliyor
1 Orhan keleş 25.02.2019 03:57
Filmin konusu tamamen saçma sapan yöre olarak k,denizle alakası Yok bu filme verilen paraya yazık Zamana yazık ,eskiden Osmanlı’yı kötü gösteren zihniyetin ürünü vurun kahpeyenin bir başka versiyonu ,bizim toplumumuzu kötü gösterten, batı taklitçilerin ürünü kesinlikle seyretmeyin
4 ben deniz22.02.2019 07:02
Film paralel bir gerçeklikte kopenhag kriterlerine uyan avrupa birliği tam üyesi türkiye cumhuriyetinde geçmekte. Avronun dolaşıma girmesiyle konuşma yetisini yitiren sibel'in karadeniz dağlarında türk kültürünü arayışını konu ediniyor. Bu arayışında mevlasının yanında belasını da bulan Sibel, yapay bir bilinçlenme yaşar ve filmi bir kadın mücadelesine dönüştürür. Doğal bir atmosferdeki yapay karakterlerin yaşam mücadelesi olarak da okunabilir.
4 kerem candan21.02.2019 11:06
Gözlemlenen yaşamların imajlara dönüştürülerek filmin çıkarları doğrultusunda kendi içinde de çelişkin bir şekilde anlatıldığı yapay bir film Sibel. Film anlatısındaki bu sorunlu parçaları, başarılı performansıyla Damla Sönmez unutturmaya çalışsa da her şey ortada.