10 gün çıplak gezdik!

Altın Palmiye ödüllü filmin setinde taciz iddiaları ortalığı karıştırdı.


2013 Cannes Film Festivali'nde, Altın Palmiye ödülüne layık görülen 'Mavi En Sıcak Renktir' filminin setinde, iki kadın oyuncunun yönetmen tarafından tacize uğradığı iddiası ortaya atıldı.

2013 yapımı 'Mavi En Sıcak Renktir' filminin çekim sürecinde, yönetmen Abdellatif Kechiche 'nin başrol oyuncuları Léa Seydoux ile Adèle Exarchopoulos 'u taciz ettiği iddiası, magazin gündemine bomba gibi düştü.

Cannes Film festivalinde, Palme d'or ödülünü kazanan Mavi En Sıcak Renktir adlı film, bir kadının diğer bir kadına olan aşkını ele alıyor ve filmde, yaklaşık 7 dakikalık bir cinsel ilişki sahnesi mevcut. Geçtiğimiz günlerde başrol oyuncularından Lea Seydoux'un gözyaşlarını tutamadığı bu fotoğraf, filmle ilgili çarpıcı iddiaların ortaya atılmasına neden oldu.

Birçok kişi, çok konuşulan bu fotoğrafın, genç oyuncunun duygulandığı anda çekilmiş bir kare olduğunu öne sürse de, Mareilhas isimli Twitter kullanıcısı, orijinali Fransızca olan bir tweet dizisiyle, gerçeğin çok farklı olduğunu anlattı.

İddiaya göre yönetmen Abdellatif Kechiche, çekimler sırasında başrol oyuncuları Léa Seydoux ile Adèle Exarchopoulos'a 10 saatten fazla cinsel ilişki sahnesi çektirmiş ve sahnede ne yapmaları gerektiğini anlatırken, iki kadın oyuncunun da sık sık genital bölgesine ve göğüslerine dokunmuş.

İki kadın oyuncunun, 10 gün boyunca çıplak gezmek zorunda bırakıldığı film setinde, oyuncu Lea Seydoux, buna daha fazla dayanamayacağını söyleyip ağlamış fakat yönetmen Kechiche bu yakarışlara aldırmayarak sahnenin sonlanmasına izin vermemiş.

Bir diğer başrol oyuncusu Adele Exarchopoulos ise bazı sahneler için şu sözleri sarf etti; 'İkimiz de acı içindeydik. Lea bana birkaç kez yumruk attı. Kechice bağırıyordu, 'Yumruk at ona! Bir kez daha yumruk at! ' Hem şiddet dolu hem de küçük düşürücüydü...'

Abdulletif Kechiche ise bu iddiaları yalanlayarak, 'her ikisinin de kırmızı halıda mutlu göründüklerini ve bu yapılanların hepsi sanatın bir parçası' olduğunu ifade etti.

Çekimler esnasında Léa Seydoux'a intiharı düşündüren yönetmen Kechiche, başka bir film çekiminde de, genç bir kadına tacizde bulunduğu iddiasıyla gündeme gelmişti.